Pieci veidi, kā attīstīt bērna iztēli

Vai esi norūpējusies, ka Tavs bērns šķietami vienmēr “lidinās kā pa mākoņiem”? Nesatraucies! Iztēlei ir nozīmīga loma bērna attīstībā, un tā ir nepieciešama dažādās dzīves situācijās, tāpēc iztēles attīstība bērna augšanas procesā ir jāatbalsta.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Vai Tu vēlies, lai Tavs bērns ir racionāls, nopietns un piezemēts, jo Tava pieredze rāda, ka šīs īpašības ir noderīgas izaicinājumu pārpilnajā pieaugušo dzīvē? Protams, par labu šim viedoklim ir ne mazums argumentu. Bet atceries, ka iztēle ir ne mazāk svarīga. Tā palīdz bērnam attīstīt radošumu, nākt klajā ar neparastām idejām, domāt par saviem sapņiem un cīnīties, lai tos sasniegtu. Tie ir dzīves svarīgākie aspekti. Tāpēc ir ļoti noderīgi veicināt sava bērna iztēles attīstību.


Kā mēs varam attīstīt bērna iztēli?

1. Pirmkārt, nestājies tai ceļā! Mēs visi vēlamies, lai mūsu bērni būtu labi sagatavojušies pieaugušo dzīvei, – patstāvīgi, organizēti un racionāli. Tāpēc daudzi no mums, liekot bērna labklājību pirmajā vietā, mēdz reaģēt uz bērna fantāzijām ar pārmetumiem, kā, piemēram, “nolaidies no mākoņiem”. Ļauj bērna iztēlei darboties, piemēram, stāstot neparastus stāstus, jo tā ir dabīga bērna attīstības fāze. Iztēle ne vien palīdz būt radošam, bet arī paredzēt dažādu rīcību un notikumu sekas. Tāpēc, kad Tavs bērns jau atkal stāstīs par fejām, pūķiem vai citām radībām, kuras dzīvo viņa skapī vai zem gultas, klausies uzmanīgi vai pievienojies viņa fantāzijas pasaulei!

2. Runā ar savu bērnu. Runas attīstība palīdz attīstīt arī iztēli, tāpēc mēģini runāt ar savu mazo tik bieži, cik iespējams. Jautā, ko viņš domā par kādu konkrētu tēmu, par ko viņš sapņo un ko vēlas sasniegt vai iegūt. 

3. Klausieties kopā mūziku. Psihologi un izglītības speciālisti apgalvo, ka mūzikas klausīšanās atstāj pozitīvu iespaidu uz bērna kognitīvo attīstību, tai skaitā iztēli. Un, tā kā tas attiecas ne tikai uz smadzeņu stimulēšanu, bet arī nodrošina piemērotus apstākļus iztēles attīstīšanai, būtu noderīgi raisīt bērnā interesi par klasisko mūziku. Atskaņojiet mūziku un pārrunājiet, kādas emocijas tā jūsos raisa un kā jūs tās varētu raksturot. Kāds varētu būt šīs dziesmas stāsts? Varbūt tā varētu būt cīņa starp drošsirdīgiem bruņiniekiem? Vai prinča bildinājums skaistajai princesei? Padomājiet par to kopā un tad uzzīmējiet savus stāstus.

4. Lasi vai stāsti pasakas savam bērnam. Lasīšana veicina ne tikai bērna runas attīstību, koncentrēšanos un kognitīvās spējas, bet arī iztēles attīstīšanos. Tā kā maza bērna uzmanību vairāk piesaista bildes, nevis teksts, sāc ar grāmatām, kurās ir daudz ilustrāciju. Kad jūs kopā lasāt, rādi bērnam bildes un paskaidro, ko tās attēlo. Kad mazais jau būs paaudzies un vairāk interesēsies par pašu stāstu, lasi to, nerādot bildes, un iedrošini bērnu iztēloties, par ko jūs abi lasāt. Ja kāds tēls nav plaši aprakstīts, pajautā savam mazajam, kādu viņš to iztēlojas.

5. Jautrības piepildīta iztēle. Radoša jautrība ir lielisks veids, kā attīstīt iztēli. Tāpēc piedāvā  savam bērnam dažādus radošumu veicinošus piederumus, piemēram, krāsainos papīrus, līmi, papjēmašē, plastilīnu, mālu vai būvēšanas klucīšus. Un tad kopā realizējiet jebkuru savas iztēles radīto ideju. 


Padomi radošai jautrībai
Izspēlē radošu maču ar LEGO® DUPLO®!

Šī spēle šķitīs interesanta gan puišiem, gan meitenēm. Sāciet, izmantojot LEGO® DUPLO® klucīšus, lai uzbūvētu futbola vārtus un divas kājas, lai spertu pa bumbu. Vēl ir vajadzīga tikai bumba (šeit derēs pērlīte no krellēm), un varat sākt futbola čempionātu. Kamēr viena kāja sper pa bumbu un cenšas iesist vārtus, otra tos sargā. Par attālumu starp bumbu un vārtiem un raundu skaitu vienojieties abi kopā. Šai spēlei noteikumus izdomājiet paši. Jūs pat varat likt lietā pasaules atlantu. Kā? Izmantojiet LEGO DUPLO dažādu krāsu kuba formas klucīšus, lai uzbūvētu spēlei nepieciešamās kājas dažādu valstu karogu krāsās. Dzeltens un zils attēlos Zviedriju, savukārt zaļš, balts un sarkans – Itāliju. Spēlējieties kopā un atklājiet, cik daudz karogu varēsiet atveidot. Turklāt varat arī uzbūvēt pjedestālu uzvarētājiem no numurētajiem klucīšiem vai izmantot transportlīdzekļu šasiju, lai izveidotu autobusu, ar kuru nogādāt komandu uz spēli. Iespējas ir gandrīz bezgalīgas - ļaujiet vaļu savai iztēlei!
 

Reklāma
Reklāma

LEGO® DUPLO® (10847) Ciparu vilciens
LEGO® DUPLO® Ciparu vilciens ir raiba iepazīšanās ar cipariem un skaitīšanu. Mazulim ļoti patiks būvēt un pārbūvēt šo ducīgo vilcieniņu, vienlaikus mācoties pazīt ciparus! Komplektā ir arī divas bērnu DUPLO figūras un kaķēna figūra, un tas sniedz nebeidzamas iespējas ar prieku būvēt, braukt un mācīties. DUPLO klucīši ir īpaši izstrādāti, lai mazajām rociņām ar tiem būtu droši un ērti darboties.

LEGO® DUPLO® (10874) Tvaika lokomotīve


LEGO® DUPLO® Tvaika lokomotīve perfekti iederēsies visdažādākajās rotaļās. Mazuļi var viegli vadīt vilcienu ar inerces motoru: viegli pastumjot to uz priekšu vai atpakaļ, vilciens sāk braukt, bet, stingri pieturot vai paceļot to no sliedēm, vilciens apstājas. Palīdziet bērnam uzlikt 5 krāsainos aktivitātes klucīšus uz sliedēm vēlamajās vietās, lai ieslēgtos skaņas signāls, ieslēgtos un izslēgtos gaismas lukturi, vilciens apstātos, lai uzpildītu degvielu, kā arī mainītu braukšanas virzienu un apturētu vilcienu. Šajā LEGO DUPLO komplektā ir stacija, ogļu pašizgāzējs, 2 DUPLO figūras un dzīvnieka figūra, kā arī vienkāršs rotaļu sliežu ceļš, lai pirmsskolas vecuma bērni varētu izbaudīt rotaļas ar klasisku vilcienu. Papildus varat lejupielādēt lietotni, lai atklātu vēl vairāk rotaļu iespēju, tostarp tālvadības pults funkciju, un jaukus uzdevumus, ko paveikt kopā ar mazuli!