Ziemassvētkos mediķiem pilnas rokas darba. Sargāsim bērnus!

Ziemassvētki ir ne tikai brīnumu laiks. Kā liecina pēdējo gadu pieredze, vienlaikus tas ir arī ļoti noslogots laiks mediķiem. Pērn triju dienu laikā - no 24. līdz 26. decembrim Bērnu slimnīcā ar dažādām traumām pēc palīdzības vērsās 523 bērni. Tādēļ mediķi aicina vecākus būt atbildīgiem un parūpēties par savu bērnu drošību.

Foto: Sintija Erta.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Foto: Sintija Erta.

 

Ik gadu ziemas brīvlaikā bērnu traumatisma saraksts ir nemainīgs

Bērnu traumatismu gan visai biežir iespējams novērst - kritieni no ragaviņām, slēpēm, paslīdēšana, pirkstu iespiešana durvīs un atvilktnēs, apdegumi, applaucējumi, apdegumi, apgāžot sveci eglītē vai adventes vainagā, aiz neuzmanības iedzerts alkoholisks dzēriens. Kā liecina dati, vienas no biežākajām traumām, ko mājās gūst bērni vecumā līdz trim gadiem, ir tieši apdegumi, applaucējoties ar karstu ēdienu, dzērienu vai ūdeni. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi šogad slimnīcās nogādājuši 384 bērnus līdz triju gadu vecumam, kuri mājās pieaugušo klātbūtnē applaucējoties guvuši nopietnus un ilgstoši ārstējamus apdegumus. 

 

Lūdzam atminēties, ka pieaugušo cilvēku līdzās būšana nekādi bērnus neattur no bīstamām darbībām. Bet vecāku, vecvecāku uzmanība, operatīva reakcija, skaidrojumi par bīstamo situāciju un tās iespējamām sekām var glābt pat viņu dzīvību. 

Reklāmās uzrunās vecākus sargāt savus bērnus

Jau trešo gadu pēc kārtas gadu mijā Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, Bērnu slimnīca un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests informatīvā akcijā aicina pieaugušos parūpēties par saviem bērniem un pasargāt viņus no traumām. Lai uzrunātu vecākus un aicinātu uzmanīt savus bērnus, pasargājot no apdedzināšanās un applaucēšanās riskiem, telekanālā LNT svētku laikā tiks demonstrēts sociālās reklāmas rullītis ar šādu aicinājumu, ko veidojušas visas trīs minētās iestādes.

"Vēlos aicināt vecākus ieklausīties un citu sāpīgo pieredzi izmantot, lai bērniem bīstamās situācijas pamanītu savā ikdienas dzīvē," rosina Bērnu slimnīcas bērnu ķirurgs Jānis Upenieks.

 

Reklāma
Reklāma

Daži elementāri padomi: "Maltīti gatavojiet uz plīts tālākajiem riņķiem. Neatstājiet karstus šķidrumus uz galda virsmām tuvu malai. Nedzeriet karstus dzērienus, ja turat rokās zīdaini vai mazuli. Neatstājiet bērnu vienu pie elektroierīcēm, piemēram, tējkannas, gludekļa. Neatļaujiet liet uzliesmojošus šķidrumus uz jau karstām vai degošām oglēm. Bērni ir ļoti zinātkāri, jo vēlas pilnvērtīgi iepazīt pasauli, bet vecākiem ir jāspēj saskatīt un novērst potenciāli bīstamās situācijas vēl pirms nelaime notikusi.

 

"Turpinot iepriekšējos gados aizsākto informatīvo akciju bērnu traumatisma mazināšanai, šogad nolēmām koncentrēties uz gadījumiem, kuros it kā pilnīgi negaidīti mazi bērni cieš un iegūst smagas traumas - apdegumus un applaucējumus. Lielākajā daļā šo gadījumu turpat līdzās ir bijuši arī pieaugušie, kuru uzmanība un situācijas paredzēšana būtu paglābusi no nelaimes. Tādēļ īpašā videoklipā šajos svētkos aicināsim vecākus ikdienā un arī svētku laikā būt uzmanīgākiem un apdomīgākiem. Mēģināsim kopīgi apzināt iespējami bīstamās situācijas, kurās var nonākt mūsu bērni, un novērst tās!," aicina Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšniece Laila Rieksta - Riekstiņa. Sociālās reklāmas klipi tiks demonstrēti televīzijas kanālā LNT no 20.decembra līdz 1.janvārim.

 

Sociālo reklāmas video var noskatīties arī šeit.

 

Materiāls tapis sadarbībā ar Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, Neatliekamā medicīniskā palīdzības dienestu un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu.