Mazā enciklopēdija: No kā sastāv zīdaiņa kopšanas līdzekļi?

Pirms iegādājies mazulim kopšanas līdzekļus, uzzini, no kādām sastāvdaļām tie ražoti un kā tās var ietekmēt mazuļa veselību. Piedāvājam nelielu ceļvedi.

FOTO: Shutterstock.com

Zīdainīša āda ir piecas reizes plānāka, nekā pieaugušajiem, tāpēc ekoloģiska kosmētika ir labākais, ko tu viņam vari sarūpēt.

 

Dažas ekoloģisku produktu vispārīgas pazīmes:
Iepakojums – visbiežāk tas ir "neuzbāzīgs", piemērots pārstrādei, parasti nesatur stiklu un metālu. Visbiežāk dabiskas kosmētikas ražotāji izvēlas – jo pieticīgāks iepakojums, jo labāks saturs.
Krāsa – kosmētikas līdzeklis vairumā gadījumu ir balts vai bezkrāsains, ja vien tas nav uz specifisku augu bāzes. Tam nav mākslīgās krāsvielas. Dabiskas kosmētikas ražotāji neizvēlas piesaistīt patērētājus ar spilgtu, bet ķīmisku krāsu.
Smarža – smarža varētu būt ne tik tīkama, kāda pierasta ķīmiskajām. Lielākotiesi tā atgādina nedaudz „mājas aptieciņas” vai ārstniecības augu smaržu. Izņēmums – augļu un ziedu aromāts, ja sastāvā ir dabiskās ēteriskās eļļas.
Konsistence – var būt slāņaina un pašķidra. Biezinātāju un šķīdinātāju trūkuma dēļ kosmētikas līdzeklis varētu būt slāņains, tāpēc biežii ir brīdinājums – pirms lietošanas sakratīt!
Maz putu – dabiskajiem kosmētikas līdzekļiem nepievieno ķīmiskas vielas, kas rada spēcīgu putošanas efektu. Iespējams, ka sākumā kādam tas var šķist pārpratums, bet putošanas trūkums nenorāda uz līdzekļa sliktākām mazgāšanas un efektivitātes īpašībām.
Ja iekļūst acīs – parasti tas aprobežojas ar acu sūrstēšanu un dedzināšanas sajūtu, ko novērš ar pamatīgu ūdens daudzumu izskalojot acis.
Etiķete – uz tās ir pilnīgs sastāvdaļu saraksts un norādīti sertifikāti. Organiskās kosmētikas etiķetēs, kas ir tulkotas, ir norādīta pilna informācija.
Nesatur – mākslīgos aromātus, krāsvielas, ķīmiskos konservantus, parabēnus, SLS, SLES. Produktos esošie ārstniecības augi tiek audzēti bez ķīmiskās mēslošanas un ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem. Savvaļas augus vāc kontrolētos un sertificētos apgabalos.
 
No kā gatavo krēmus un ziedes?
Eļļas emulsijas uz ūdens bāzes jeb eļļas ūdensemulsijas
Eļļas ūdensemulsijas (0/W emulsijas) veido ļoti smalki eļļas pilieni ūdenī. Šajās emulsijās ūdens parasti ir vairāk nekā 70%. Šāds ūdens daudzums atmiekšķē ādas raga kārtu, taču zīdaiņa ādā ir vāji attīstīts hidrolipīdu slānītis (kas pēc emulsijas lietošanas kļūst vēl plānāks), tāpēc tā var vieglāk zaudēt mitrumu. O/W emulsijas atvēsina.
Ūdens emulsijas uz eļļas bāzes jeb ūdens eļļasemulsijas
Ūdens eļļasemulsijas (W/0 emulsijas) sastāv no ļoti smalkiem ūdens pilieniem eļļā. Ūdens daudzums nepārsniedz 70%. Lietojot W/0 emulsiju, ādas lipīdu kārta saglabājas neskarta. Tā kā emulsijā ir ūdens, lipīdu kārta pieļauj nepieciešamo siltuma apmaiņu. Ādas mitruma līmenis tiek saglabāts ilgāku laiku, jo emulsijā ir daudz eļļas. Tādēļ W/0 emulsijas ir piemērotas autiņu apvidus aprūpei un kopšanai.
Pastas
Pastas ir ūdeni nesaturoši krēmi ar lipofilu bāzi, kas satur apmēram 10% cieto vielu. Mīkstās pastas ir ar taukaināku konsistenci. Pastas ir vieglāk uzklāt, un to sastāvā esošais pūderis uzsūc sekrētus. Ja pastas lieto autiņu apvidū, jāņem vērā, ka tās sausina ādu un to notīrīšanai nepieciešams lietot eļļu, kas kairina ādu.
Pūderis
Tā kā pūderis absorbē mitrumu, to joprojām bieži izmanto mazuļa dibentiņa dēļ tas saveļas kunkuļos un berzējot kairina ādu. Līdz šim nav pierādīts, ka pūderis kopj un aizsargā ādu.

Neorganiskie tauki
Neorganiskie tauki ir, piemēram, parafīns, ko iegūst, pārstrādājot naftu. Parafīns ir ogļūdeņradis, kura īpašības nosaka pārstrādes veids. Atkarībā no izmantošanas veida, parafīnu kombinē ar augu taukiem vai vasku. Pēc tam tiek pievienotas palīgvielas un aktīvās sastāvdaļas.


Palīgvielas
Palīgvielas ziedei piešķir noturību, stabilitāti, elastību un spēju emulģēt. Ražotājiem jāpieliek daudz pūļu, lai atrastu palīgvielas, kas lietotājam neradītu nelabvēlīgas sekas. Viena no biežāk izmantotajām palīgvielām ir propilēnglikols – spirts ar šķīdinātāja īpašībām. Ar tā palīdzību aktīvās vielas tiek pārnestas ādā. Bet tieši propilēnglikola īpašības, kas ziedei nepieciešamas noteiktos apstākļos, padara to nepiemērotu zīdaiņa ādai. Šķīdinātājs bojā vēl nenobriedušo ādu, raga slānis kļūst trausls un zaudē mitrumu. Propilēnglikolu noteikti nedrīkst lietot oklūzijas gadījumā. Turklāt atsevišķos gadījumos tas izraisa ādas kairinājumu un alerģiskus izsitumus. Tas pats attiecas uz glicerīnu, ko izmanto, lai piesaistītu ūdeni.


Augu tauki
Bez neorganiskiem taukiem arvien biežāk pamatsastāvā izmanto augu taukus - gan tīrā (augu eļļas), gan ķīmiski pārveidotā veidā. Augu tauki bioloģiski sairst un ātri bojājas, tādēļ tiem nepieciešams pievienot ķīmiskus stabilizatorus un konservantus. Daži augu tauki, piemēram, zemesriekstu eļļa, var izraisīt veselības traucējumus. Daudziem cilvēkiem ir alerģija pret zemesriekstu eļļu, tāpēc bieži vien ASV pārtikas ražotāji par zemesriekstu eļļas klātesamību norāda uz attiecīgā produkta iesaiņojuma.

Dzīvnieku tauki
Ļoti plaši kosmētikā tiek lietoti dzīvnieku tauki, piemēram, lanolīns. Zīdaiņiem drīkst izmantot tikai visaugstākās kvalitātes lanolīnu. Tomēr arī šajā gadījumā nevar novērst alerģisku reakciju iespējamību.
 
Ārstniecības augu ekstrakti
Ļoti bieži mazuļiem paredzētajos kosmētiskajos līdzekļos mēdz iekļaut dažādus ārstniecības augu ekstrakstus. Tie ir dabiskas izcelsmes, parasti – maigas iedarbības, taču dažreiz var izraisīt alerģisku reakciju, īpašu popularitāti iekarojis šāds ārstniecības augu trio - kliņģerīte, kumelīte un Virdžinijas burvjlazda.
Kosmētikas līdzekļos izmantotie konservanti – etilparabēns, heksamidīna disetionāts, jodopropinilbutilkarbamāts, metildibromoglutaronitrils, metilparabēns, fenoksietalons, poliaminopropilbigvanīds, propilparabēns.
Dace Apse, Ekoveikals.lv vadītāja atzīst, ka bērnu ekoloģisko higiēnas līdzekļu ražotāji īpaši piedomā pie tā, lai produkts būtu drošs, ar maksimāli pazeminātu alerģijas risku. Vācu ekoloģiskās kosmētikas ražotājs "Weleda" bērnu produktu sērijā daudz izmanto kliņģerīti. Īpaši populārs ir mazais "Weleda" komplektiņš.
“Populāri ir "Lavera" bērnu kopšanas produkti ar jojobas un mandeļu eļļām. Dziedinošo un sausas ādas kopšanai paredzētu produktu sastāvā atradīsiet šī sviestu un naktssveces eļļu. Topfer produktiem, sevišķi tiem, kas ir paredzēti vannai, ir  pievienota tāda neparasta sastāvdaļa kā kviešu klijas – atsauksmes ir ļoti pozitīvas”, stāsta Dace.
Kliņģerīte
Kliņģerīšu ziediem ir nomierinoša, pretiekaisuma un antibakteriāla darbība. Tāpat kā citi ārstniecības augi, arī kliņģerīte var radīt alerģisku reakciju. Kliņģerītes nedrīkst lietot acu apvidū un uz gļotādas (piemēram, uz maksts vai zarnas gļotādas).
Virdžīnijas burvjlazda
Tās aktīvās vielas ir tanīni, īpaši hamamelitanīns un elagtanīns. Virdžīnijas burvjlazdai piemīt pretiekaisuma un antibakteriāla darbība. Parasti to lieto ādas virskārtas iekaisuma gadījumā.
Kumelīte
Kumelīšu ziedos ir tādas aktīvās vielas kā hamaaculēns, bisabolols un flavoni. Pirmie divi dziedē iekaisumu, turklāt kumelītei ir antibakteriāla darbība. Paretam kumelīte var izraisīt alerģiskas reakcijas.

Reklāma
Reklāma


Ēteriskās eļļas
Dažos zīdaiņu ādas kopšanas līdzekļos ēteriskās eļļas izmanto par smaržu piedevu. Pārējos gadījumos šīs eļļas izmanto tām piedēvēto pretiekaisuma un antibakteriālās darbības dēļ. Tā kā ēteriskās eļļas ir dabiskas izcelsmes, tiek uzskatīts, ka tās nekaitē ādai. Tomēr dažas eļļas kairina ādu un rada alerģiskas reakcijas (piemēram, bergamotes eļļa un tās sastāvdaļas geraniols un citronu eļļa). Gandrīz visās ēteriskās eļļās ir daudz vielu, kuru iedarbība nav pilnībā izpētīta. Bieži vien kāds līdzeklis satur vairākas eļļas, kas var iedarboties neparedzami. 


Aktīvās vielas
Raksturosim aktīvās vielas, ko visbiežāk izmanto zīdaiņu ādas kopšanas līdzekļos, īpaši ja tie paredzēti lietošanai autiņu apvidū.
Cinka oksīds. Cinka oksīdam piemīt pretiekaisuma un antibakteriālas īpašības, tas saista mitrumu un sausina ādu. Apkopjot brūces, šīs īpašības izmanto, lai uzsūktu sekrētu, kas izdalās no ievainojuma, un susinātu brūci. Cinka ziedes paliekas regulāri jānotīra no ādas. Tā kā ar ūdeni tas nav iespējams, paliekas jānotīra ar eļļu, kas var traumēt kairināto ādu.
Dekspantenols/pantenols. Aktīvā viela dekspantenols (B5 provitamīns) jau vairākus gadus tiek veiksmīgi izmantota gan brūču dziedēšanā, gan sausas vai kairinātas ādas kopšanā. Ādā dekspantenols pārtop par pantotēnskābi (B5 vitamīns), kas piedalās jaunu šūnu veidošanā bazālā slānī, kā arī aktivizē lipīdu sintēzi. Ādas šūnas un lipīdi raga slānī veido ādai ļoti nepieciešamo epidermālo barjeru. Dekspantenols sekmē dabisko ādas atjaunošanos, tādā veidā stiprinot aizsargbarjeru. Turklāt tas palīdz iekaisuma gadījumā.
Kā atšķirt 0/W un W/0 emulsiju? Lai noskaidrotu, kāda emulsija veido krēmu, ziežu vai losjonu pamatsastāvu, uzliec uz šķīvja nedaudz krēma, pievieno mazliet ūdens un samaisi ar pirkstu. Ja krēms un ūdens ātri saplūst viendabīgā, krēmīgi baltā masā, pamatsastāvā izmantota 0/W emulsija. Ja krēmu un ūdeni ir grūti sajaukt un tas veido pārslas, pamatsastāvā izmantota W/0 emulsija.

Vielu īsais tulkojums:
Reizēm tiešām var apjukt no nosaukumu gūzmas. Un gadās, ka aiz nezināmā nosaukuma slēpjas pavisam draudzīga viela.
Tocopherols – tas ir dabisks antioksidants, E vitamīns.
Stearīnskābe (Stearin Acid) – no augu eļļām iegūta taukskābe.
Saharīda izomerāts (Saccharide Isomerate) – no dabiskā cukura iegūts ādu mitrinošs komponents.
Silīcijs (Silica) – dabiska viela, līdzīga kvarcam. Nepieciešama konsistencei.
Benzilspirts (Bezyl Alcohol) – dažādu ēterisko eļļu sastāvdaļa, lai kosmētikas līdzeklis nebojātos tik ātri.
Ceterail spirts (Cetearyl Alcohol) – nevis etilspirts jeb etanols, bet gan vaskveidīga viela, kas iegūta no augiem.
Citronskābe (Citric Acid) – absolūti dabiska viela.
Chlorophylin (Cl 75810) – dabiskais zaļais pigments.
Sodium Beeswax (Cera Flava) – emulgātors – pārziepots bišu vasks.
Glyceryl Stearate – vienkāršs glicerīna – taukskābju savienojums.
Lecithin – pārtikā lietotie lecitīni.
Glyceryl / Cocoate / Citrate / Lactate vai Glyceryl / Oleate / Citrate vai Glyceryl / Stearate / Citrate – cintronskābes un pienskābes esteri.
Dehydroxanthan – no baktēriju izstrādāti ksantāna sveķiem dabiska izejviela.
Potassium alum, Aluminiumoxide, Aluminiumhydroxide – alumīnija alauni, kas ir inerti kristāliskie ieži. Tie maigi attīra poras un atbrīvo no sviedru aromāta (ja tiek lietoti dezodorantos).
Triethylcitrate – iegūta viela no ķiršiem.
Farnesol – iegūts no ēteriskajām eļļām.
Mica – vizla (izmanto dabīgajos saules aizsargkrēmos).
Titanium Dioxide – titāns (izmanto dabīgajos saules aizsargkrēmos).
Zinc Oxide – cinks (izmanto dabīgajos saules aizsargkrēmos).
Ksilīts – dabisks saldinātājs, ko izmanto zobu pastās.
Cocoglucoside, APG jeb Alkylpropylglycoside – dabiskas vielas, kas tiek pievienotas attīrošajiem kosmētikas līdzekļiem.
Sorbitan Stearate/Distearate/Tristearate/Isostearate/Sesquistearate, Sorbitan Oleate/Dioleate, Sorbitan Laurate, Sorbitan Caprylate – no kukurūzas un kartupeļu cietes iegūtas maigas mazgājošas vielas.
Aqua – ūdens.
Citas vielas, kas tiek izmantotas dabiskajos kosmētikas produktos: Glycine Soja (sojas eļļa), Citronellol (citronelols, kas iegūts no ēteriskajām eļļām), Sorbitan Stearate (sorbitānstearāts), Sodium Hyaluronate, Xanthan Gum, Tocopherol, Hippophae Rhamnoides, Glyceryl Stearate Citrate u.c.
 

Raksta tapšanā izmantota www.ekozeme.lv informācija