Kā tikt galā ar autiņu un periorālo dermatītu?

Mazuļa āda ir ļoti maiga un jutīga. Tā kā tai vēl tikai ir jāpielāgojas apkārtējai videi, tā ļoti ātri reaģē uz dažādiem kairinājumiem, tai skaitā to, kas nonāk autiņbiksītēs. Dažkārt viss liekas ļoti labi, ādiņa ir labi kopta un neiekaisusi, bet pēkšņi no rīta vai ilgākas diendusas mazuļa dibentiņš ir sarkans un iekaisis.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Foto iesūtījusi Maija Zēberga, mammam.lv reģistrētā mamma.

Pieredze rāda, ka lielākai daļai mazuļiem var būt autiņbiksīšu izraisīts dermatīts, tādēļ būtu jāpievērš īpaša uzmanība mazuļa ādas kopšanai. Rūpīgi kopjot mazuli, to var novērst, taču jārēķinās, ka ik pa laikam tas atkal var parādīties no jauna.

Autiņu dermatīts
Autiņu dermatīta skaidrojums ir pavisam vienkāršs — tas ir ādas iekaisums, ko var izraisīt pārmērīgs ādas kairinājums. Autiņu zonā āda apsarkst (smagākos gadījumos uz ādas rodas pūslīši), taču uz citām ķermeņa daļām parasti izsitumu nav. Tomēr autiņu dermatīts var parādīties vienlaicīgi arī ar pārtikas alerģiju. Tad ādas kairinājums novērojams arī uz citām ķermeņa daļām, piemēram, starp ādas krokām, uz vaigiem. Smagākos gadījumos redzams arī dzimumorgānu apsārtums. Šāds ādas kairinājums bērnam var radīt ļoti nepatīkamas izjūtas, īpaši, mazuļa pārģērbšanas procesā, jo ādas izsutumi mēdz būt diezgan sāpīgi. Mazulis arī pārējā laikā var kļūt raudulīgs un mazāk aktīvs diskomforta dēļ. Šajā gadījumā ļoti svarīgi ādu pareizi kopt, jo sakairināta āda ir daudz uzņēmīgāka pret sēnīšu un mikrobu infekcijām. Autiņu dermatīta komplikācijas var būt seborejisks dermatīts, ko var pavadīt arī bakteriāla vai sēnīšu infekcija, kas izraisa spilgtu ādas apsarkumu un pietūkumu.

Ļoti svarīgas ir gaisa peldes — pirms autiņbiksīšu uzvilkšanas ļaujiet bērniņam pabūt kailam, paglāstiet viņu.

Kā cīnīties?
Lai novērstu šī dermatīta rašanos, jāsaprot, iemesli, kāpēc tas rodas. Viens no galvenajiem dermatīta rašanās iemesliem ir bērniņa neregulāra pārtīšana jeb autiņbiksīšu nomaiņa, kā rezultātā āda ir bijusi ilgstošā saskarē ar urīnu un kakām, radot ādas kairinājumu. Līdz ar to galvenais nosacījums, lai izvairītos un izārstētu autiņu dermatītu, ir regulāra autiņbiksīšu maiņa. Jaundzimušajam autiņbiksītes būtu jāmaina ik pēc 2–3 stundām (8–10 autiņi dienā). Īpaši ieteicams ir jaundzimušajam lietot gaisu caurlaidīgas autiņbiksītes ar augstu uzsūktspēju (lai bērniņam būtu sauss dibentiņš). Noteikti autiņbiksītes jāmaina pēc katras vēdera izejas, pretējā gadījumā var rasties autiņu izraisīti izsitumi jeb autiņu dermatīts. Katru reizi mainot autiņbiksītes mazuļa ādu ir ieteicams notīrīt ar ūdeni (siltu, bet ne karstu) vai mitrajām salvetēm (izvairies no vienreizlietojamajām salvetēm, kurām ir pievienotas smaržvielas).
Ļoti svarīgas ir gaisa peldes — pirms autiņbiksīšu uzvilkšanas ļaujiet bērniņam pabūt kailam, paglāstiet viņu. Tas ne tikai ļaus saglabāt veselu ādu, bet arī jūs vairāk satuvinās un stiprinās emocionālo saskarsmi. Ja āda ir sakairināta, pirms jaunu autiņbiksīšu uzvilkšanas jālieto cinku saturošs krēms, lai uz ādas veidotos plāna aizsargkārtiņa.
Ja tomēr divu vai trīs dienu laikā izsitumi nemazinās, bērnu būtu nepieciešams parādīt ģimenes ārstam vai pediatram. Kā veicinošs faktors ir autiņbiksīšu berzēšanās gar ādu, radot papildus kairinājumu rezultātā āda kļūst jutīgāka un kaitīgo faktoru iedarbība — intensīvāka. Liela nozīme ir arī pašām autiņbiksītēm. Ja tās ir pārāk šauras vai pārāk cieši uzliktas, ir traucēta normāla gaisa cirkulācija rezultātā āda paliek mikla un vieglāk iekaist. Tāpat jāņem vērā, ka bērna ādai piemīt paaugstināta jutība pret kādu no autiņbiksīšu sastāva materiāliem. Ja ir aizdomas, ka dermatītu izraisa tieši šis iemesls, autiņbiksīšu marka ir jāmaina.

Profilaktiski jārūpējas, lai mazuļa āda ap muti cik vien iespējams būtu tīra un sausa. Ieteicams bērniņa seju nomazgāt vai noslaucīt ar ūdenī samitrinātu salveti pēc katras ēšanas.

Reklāma
Reklāma

Periorālais dermatīts
Problēma, kurai vecāki dažkārt nepievērš pienācīgu uzmanību ir periorālais dermatīts. Tas ir visai bieži sastopams – vairāk kā  700 500 saslimšanu katru gadu. Periorālais dermatīts galvenokārt ir zīdaiņu un mazuļu vecumā no 3 mēnešiem līdz 5 gadiem kaite. Šo dermatītu var atpazīt pēc apsārtuma, mazām pumpiņām un sausas ādas ap muti. Turklāt āda ap muti ir raupja un negluda. Tas veidojas mutes apkārtnē siekalu radīta mitruma rezultātā, ja mazulis regulāri un ilgstoši lieto knupi, bāž pirkstus mutē vai zīž kādu citu priekšmetu, piemēram, kādu rotaļlietu. Enzīms amilāze, ko satur siekalas, pastiprina šo kairinājumu. Periorālais dermatīts īpaši izteikts ir tajos gadalaikos, kad ir lielāks aukstums vai ir vējains. Lai tiktu vaļā no peroirālā dermatīta, ieteicams lietot ādas kopšanas produktus, kas nomierina apsārtušo ādu, novērš atkārtotu infekcijas veidošanos, mitrina ādu un pēc uzklāšanas rada patīkamu sajūtu. Tāpat arī aizsargā no apkārtējās vides iedarbības. Profilaktiski jārūpējas, lai mazuļa āda ap muti cik vien iespējams būtu tīra un sausa. Ieteicams bērniņa seju nomazgāt vai noslaucīt ar ūdenī samitrinātu salveti pēc katras ēšanas. Tas pats ieteicams tajās reizēs kad zīdainis atgrūž pienu. Palīdzēs arī regulāra rociņu, knupja un mīļāko mutē bāžamo rotaļlietu mazgāšana.