Vecākiem trūkst informācijas par vakcinēšanu pret Rota vīrusu

Portālā mammam.lv/tetiem.lv veiktā aptauja: Ko tu zini par Rota vīrusu apliecina, ka mammas un tēti ir visai labi informētu par slimības simptomiem un norisi, taču vairāk kā puse aptaujāto maldīgi domā, ka vakcinēt pret Rota vīrusu var vecumā no 1- 6 gadiem vai pat pieaugušajiem.

FOTO: Mārcis Baltskars, http://www.baltskars.lv/

Pēdējo desmit gadu laikā Latvijā reģistrēts izteikts rotavīrusa saslimstības pieaugums un pērn tas sasniedzis rekordlielu skaitu 3261 gadījums (pēc ekspertu domām tas ir 5x lielāks). Šī gada pirmajos divos mēnešos saslimstība salīdzinoši ar iepriekšējo gadu pieaugusi vairāk kā par 200%. Lai vecāki varētu pārbaudīt savas zināšanas par šo nepatīkamo infekciju, portāla mammam.lv/tetiem.lv aicināja aizpildīt testu, kurā bija iekļauti 5 jautājumi ar pareiziem un nepareiziem atbilžu variantiem.

Rota vīrusa infekcijai raksturīga vemšana un caureja

Vairākums no 152 testa dalībniekiem – 72% zina, ka raksturīgākās Rota vīrusa pazīmes ir vemšana un caureja, gan arī paaugstināta temperatūra. 28% aptaujāto zina, ka Rota vīrusa raksturīgākā pazīme ir vemšana un temperatūra, bet neatpazīst augstu temperatūru.
Bērnu infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes Pediatrijas katedras docente Ilze Grope stāsta, ka slimība var noritēt arī bez augstas temperatūras, taču visraksturīgākais Rota vīrusa infekcijas simptoms ir šķidruma zudums, kas organismam var būt ļoti bīstams. 90% testa dalībnieku pilnīgi pareizi atbildēja, ka steidzami jāved bērns uz slimnīcu, ja bērns zaudē šķidrumu vemšanas vai caurejas dēļ vai arī, ja bērns neuzņem šķidrumu un vismaz 4 stundas nav čurājis. Arī tad, ja mainās bērna uzvedība – viņš kļūst apātisks vai pārlieku uzbudināts, būs drošāk, ja brauksiet uz slimnīcu. Un vēl viena  svarīga pazīme, ja visu laiku bērna vēderiņš burkšķējis, bet pēkšņi vairs neburkšķ, arī tad nav atviegloti jāuzelpo, bet jādodas uz slimnīcu, jo tas nozīmē, ka zarnas pārtraukušas strādāt -  kustēties . „Dzirdinot bērnu mājās, svarīgi ievērot, ka pirmajās četrās stundās uz vienu ķermeņa svara kilogramu jāuzņem vismaz 50 ml sāļu šķīdumu (nevis ūdeni vai tēju). Tas nozīmē, ja bērna svars ir 10 kilogrami, viņam jāuzņem ½ litru sāļu šķīduma (visizplatītākais ir Rehidrons). Pēc tam (atlikušajās 20 diennakts stundās) nepieciešami 100 ml uz kilogramu noteiktā tempā. Reizēm mammas un tēti nenovērtē slimības nopietnību, taču svarīgi saprast, jo agrāk uzsāksim ārstēšanu, jo agrāk varēsim to pabeigt,” skaidro docente.

No Rota vīrusa grūti izvairīties
„Vecāki maldīgi mēdz domāt, ka nesaslims, jo dzīvo labos sociālekonomiskajos apstākļos,” pieredzē dalās docente Ilze Grope, taču, sākot socializēties, izvairīties no Rota vīrusa tikpat kā nav iespējams. Kā saka speciāliste: – slimo visi, tikai dažiem paveicas izslimot vieglākā formā. 90% mūsu testa dalībnieku zināja, ka Rota vīrusa infekciju var iegūt arī sadzīves kontaktu un gaisa pilienu ceļā. Kā profilaksi var minēt biežu telpu vēdināšanu, roku mazgāšanu, zīdīšanu ar krūti, jo ar mammas pienu zīdainis saņem antivielas, taču arī tas var nelīdzēt. Vienīgā efektīvā profilakse ir vakcinācija. Cilvēks izdala Rota vīrusa infekciju vēl 14 dienas pēc pārslimošanas, turklāt, ja cilvēks ar Rota vīrusa infekciju slimo jau otro vai trešo reizi slimība var noritēt tik vieglā formā, ka viņš pats nemaz neiedomājas, ka tā ir Rota vīrusa infekcija, taču patiesībā viņš ir infekciozs un var aplipināt apkārtējos, kuriem slimība var izpausties daudz smagāk.

Zāļu pret rota vīrusu nav
62% testa dalībnieku zina, ka zāļu pret vīrusu nav. Iekļūstot zarnās Rota vīruss ļoti straujas vairojas un noārda vecās zarnu šūnas, process notiek 4-5 dienas, kamēr visas vecās šūnas ir noārdītas. Svarīgākais ārstēšanā ir šķidruma uzņemšana un piemērota diēta. „Bērni, kuri tiek zīdīti, jāturpina barot tāpat kā iepriekš, pat biežāk, jo līdz ar mammas pienu zīdainis uzņems gan šķidrumu, gan antivielas. Zīdaiņiem, kas saņem mākslīgo maisījumu, ēdiena apjoms jāsamazina uz pusi. Bērniem, kas pārtiek no adaptētā maisījuma un piebarojumu, jāatsakās no piebarojuma. Vecākiem bērniem piemērota diēta ir rīsi, banāni, sausiņi un jebkuri skābpiena produkti, vislabāk ar bio piedevām, jo tie uzlabo zarnu mikrofloru,” padomu sniedz docente Ilze Grope, piebilstot, ka vecākiem noteikti nevajadzētu raizēties par to, ka bērns slimības laikā neko neēd vai ēd mazāk. Pēc atveseļošanās bērns atgūs iekavēto, bet ar vienu pārāk ātri apēstu kārumu vai našķi, slimību var atgriezt sākuma stadijā.

Vakcinēt var tikai līdz 6 mēnešu vecumam!
Visvairāk nepareizi atbilžu testa dalībniekiem bija jautājumā par vakcināciju pret Rota vīrusa infekciju. Proti, vakcinācija un revakcinācija jāveic pirms bērns sasniedzis 24 nedēļu (6 mēnešu) vecumu. Diemžēl pēc pusgada ir jau par vēlu, lai vakcinētu bērnu. To zināja tikai puse testa dalībnieku – 51%. 49% domā, ka vakcinēšana iespējama jebkurā vecumā.
Bija plānots, ka, sākot ar šo gadu, arī Latvijā Valsts Imunizācijas programmas ietveros būs valsts apmaksāta vakcinācija pret Rota vīrusu infekciju bērniem vecumā no 2 - 6 mēnešiem, taču naudas taupīšanas nolūkā valsts apmaksāta vakcinācija ir pārcelta uz 2014. gadu, taču jau šobrīd vakcināciju var veikt ar 25 % atlaidi. Proti, vakcīnas otrajai devai tiek piemērota 50 % atlaide un kopā vakcinācija (abas devas) izmaksā aptuveni 60 ls. „Kā ārste infektoloģe esmu ļoti sarūgtināta, ka vakcīnu pret Rota vīrusa infekciju neapmaksā pilnībā” saka docente Ilze Grope. „Es ikdienā strādāju ar bērniem, kuri inficējušies ar Rota vīrusu un redzu, cik smagi šī slimība norit, ko tā nozīmē mazulim un viņa ģimenei. Turklāt labi zināms, ka vakcinācija ir vienīgais efektīvais veids lai pasargātu mūsu bērnus no šīs slimības.”
Pasaules pieredze rāda, ka Rota vīrusa infekcijas mazināšanās notiek tikai valstīs, kurās ieviesta vakcinācija pret šo slimību. Kā veiksmīgs piemērs minama Austrija, kur 18 mēnešus pēc rota vīrusa vakcīnas ieviešanas vakcinācijas kalendārā stacionārā ārstēto pacientu skaits samazinājās par 75%.

Reklāma
Reklāma