Foto: Shutterstock.com

Demogrāfs gan cerīgi izteicās par politisko piedāvājumu nākamā gada budžetā, kurā tiek pieļauta iespēja celt valsts ģimenes pabalsta apmēru.


Demogrāfs: Šogad Latvijā prognozējams zemākais jaundzimušo skaits

 17. septembris 2020 6:00 Ziņa

Šogad Latvijā prognozējams visu laiku zemākais jaundzimušo skaits, un šī gada Covid-19 krīze noteikti neuzlabos dzimstības rādītājus, intervijā Latvijas Radio pauda demogrāfs Ilmārs Mežs.  

 Mežs norādīja, ka šogad jaundzimušo skaits varētu būt aptuveni 18 000, un tas būs visu laiku zemākais radītājs kopš pagājušā gadsimta divdesmitajiem gadiem, kad sāka apkopot šādu statistiku.

“Eurostat” prognozes liecina, ka līdz 2050. gadam Latvijas iedzīvotāju skaits samazināsies no  pašreizējiem 1,899 miljoniem līdz 1,4 miljoniem, stāstīja Mežs. Viņš norādīja, ka tajā pašā laikā kaimiņvalsts Igaunija ar savu veiksmīgo ģimenes politiku spēj apturēt iedzīvotāju skaita samazināšanos, un, iespējams, nākotnē Igaunijā būs vairāk iedzīvotāju nekā Latvijā.

Mežs pauda, ka Latvijā trūkst koordinētas ģimenes politikas, kopš 2009. gada krīzes slēgta ģimenes lietu ministrija, kamēr Igaunijā un arī vairākās citās Eiropas valstīs šādas ministrijas sekmīgi darbojas.  

Mežs uzsvēra, ka valdībā nepieciešams viens balsstiesīgais loceklis, kurš var apstādināt priekšlikumus, kas nepalīdz ģimenēm vai pasliktina ģimeņu stāvokli, kā, piemēram, nesenais Finanšu ministrijas priekšlikums nodokļu izmaiņām, kurā nebija padomāts par strādājošiem ar bērniem.

Mežs atgādināja, ka Igaunijas ģimenes politika arī vilina reemigrantus, kaimiņvalstī atbalsts ģimenēm ir daudz lielāks, piemēram, Latvijā pabalsts trīs bērnu ģimenei ir 134 eiro, bet Igaunijā – 520. “Igaunijas budžets ir mazliet lielāks, bet ne trīs reizes lielāks, tā ir politiskā griba,” piebilda Mežs.

Demogrāfs gan cerīgi izteicās par politisko piedāvājumu nākamā gada budžetā, kurā tiek pieļauta iespēja celt valsts ģimenes pabalsta apmēru.

Kā ziņots, Latvijā šogad astoņos mēnešos reģistrēti 12 014 jaundzimušie, kas ir par 3,7% jeb 462 jaundzimušajiem mazāk nekā pērn attiecīgajā periodā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publiskotie provizoriskie dati.

Tostarp augustā reģistrēti 1543 jaundzimušie, kas ir par 8% jeb 135 mazāk nekā 2019.gada attiecīgajā mēnesī.
0 Pievienot komentāru

Saistītie rakstiKategorijas