Foto: Shutterstock.com


Kā vasarā kopt rozes, lai tās bagātīgi ziedētu?

 11. jūlijs 2019 13:00 mammamuntetiem.lv Raksts

Roze no visiem augiem visvairāk iznes no augsnes barības vielas: ja gribi, lai tā bagātīgi ziedētu, augi jāmēslo. Der kūtsmēsli, virca, kombinētais minerālmēslojums ziedošajiem augiem. Konsultē Rundāles pils rožu dārza galvenā speciāliste Dainuvīte Brūvere.

 Pavasarī divas reizes rozes samēslo ar slāpekli. Augam pēc ziemošanas grūti saņemties un slāpeklis tam ir kā cilvēkam rīta kafija. Mēslo vienreiz un pēc divām nedēļām – otrreiz.

Taču svarīgi, lai augs mēslojumu spētu arī uzņemt. Saknes, kas uzņem barības vielas, pieaugušām rozēm atrodas metru dziļi. Pa virsu uzliets mēslojums var palikt zemes virskārtā. Tāpēc augsnei mēslošanas brīdī jābūt labi salaistītai un ūdens augam jādod arī pēc mēslošanas. Vēl iesaka lietot mēslojumu, kas paredzēts augam uzņemšanai caur lapām.

Jūlijā rozes mēslojam, bet augustā vairs ne. Lai pārziemotu, tām jānobriest. Uz ziemu var lietot mēslojumu NPK 0-12-24, tas ir rudens mēslojums, ko augiem ieteicams dot, lai tie labāk pārziemotu.
 

Pie mums daudzi nāk un prasa – kā jums tās rozes tik skaisti zied? Bez koķetēšanas saku – pateicoties mēslošanai un laistīšanai.

 

Rozes arī jārušina, lai augu saknēm pievadītu vairāk skābekļa. Jāseko, vai tām neuzmetas kaitēkļi, ko mūsu dārzā apkarojam ar dažādiem ķīmiskajiem līdzekļiem, piemēram, Čempionu un citiem. Un, lai dārzā neiemājo pamestības sajūta, regulāri jānolasa pārziedējušie ziedi.


Kāpēc šoziem rozes nosala līdz saknēm? Ziema taču bija ļoti īsa!
Dainuvīte Brūvere raksturo, ka tāda ziema kā aizvadītā, nav bijusi pēdējos simt gadus. Līdz decembra beigām laiks bija silts, rozes pat vēl ziedēja. Bet februārī pēkšņi pāri dzīvām ziemas mierā nesnaudošām rozēm divu nedēļu laikā uznāca sals līdz mīnus divdesmit grādiem. Tas arī nosaldēja augus. “Rundāles rozes nenosala, jo mēs ļoti sekojam līdzi laikapstākļu izmaiņām. Iesaku tā darīt katram rožkopim. Nav tāda viena datuma, kad rozes jāpiesedz un kad piesegums jānoņem. Visu nosaka daba. Par kalendāru jāaizmirst, jo rožkopība jau nav darbs kokzāģētavā. Daba ir mainīga.

Rudenī pirms sala rozes jāpieliec. Noņem tikai slimās lapas. Ziemā jāseko temperatūras svārstībām. Nevar tā – apsedz augus un līdz pavasarim neliekas par tiem ne zinis. Latvijā 90 procentu rožu aiziet bojā nevis sala, bet pārcentīgas sasegšanas dēļ. Sākoties salam, Rundālē rozes apber ar kūdru, bet var izmantot arī skujas, džutas maisus. Kad sola bargu salu, augus vēl papildus sasedz ar vecām drēbēm, segām, saber virsū sniegu. Bet, kad sals atlaižas, sasegums jānoņem!”


Kad ir īstais laiks veidot rozēm vainagu?
“Augustā un septembra sākumā veidojam krūmrozes un vīteņrozes, izgriežam vecos zarus,” stāsta Dainuvīte, “neiesaku atjaunot rožu krūmu vienā gadā, bet pakāpeniski, katru gadu krūmam izgriezt divus trīs vecākos un nesmukākos zarus. Vajag skatīties vērīgi – ja zari veseli, iespējams, var izņemt kādu jaunāku, taču slimu un kroplu. Kas vārgs, tam pirmajam metās kaitēkļi. Un nereti tieši vecajiem zariem ir ļoti daudz ziedu.” 

 
0 Pievienot komentāru

Saistītie raksti
Kategorijas