Jauna izrāde par prostatas vēzi "Pis*ies vai dzīvot"

Sākoties novembrim, tradicionālajam vīriešu veselības mēnesim, Latvijas Urologu asociācija (LUA) apvienojas ar godalgoto teātra trupu KVADRIFRONS. Viņi, kopā ar postmetāla grupu TESA, vīriešu veselības mēneša ietvaros nāks klajā ar jaunu izrādi par prostatas vēzi – "Pis*ies vai dzīvot".
SPKC dati liecina, ka 2021. gadā no ļaundabīgiem audzējiem Latvijā miruši vairāk kā 3000 vīriešu. Lielākais šo nāvju iemesls ir novēlota vēršanās pie ārsta.

FOTO: Publicitātes foto

SPKC dati liecina, ka 2021. gadā no ļaundabīgiem audzējiem Latvijā miruši vairāk kā 3000 vīriešu. Lielākais šo nāvju iemesls ir novēlota vēršanās pie ārsta.

Pirmizrādi vērosim 25. novembrī H20 6 kvartālā. Savukārt LUA trešo gadu pēc kārtas organizē par tradīciju kļuvušo vīriešu veselībai veltīto tiešraidi “Vīrieti, dzīvo!”. Tā televīzijas kanālā TV4, kā arī asociācijas Facebook profilā, būs skatāma 29. un 30. novembrī no plkst. 15.30–18.00, pulcējot vadošos veselības aprūpes speciālistus. 

 

Prostatas vēzis ir biežākā onkoloģiskā saslimšana vīriešu vidū. Statistikas dati liecina, ka 2017. gadā Latvijā katru gadu cīņu ar šo slimību zaudē divas reizes vairāk vīriešu nekā vidēji Eiropas Savienībā. 2021. gadā tie bijuši gandrīz 500 kungi.
2017. gadā Latvijā tika atzīmēta visaugstākā šī vēža mirstība, proti, 74 nāves gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Pasaules Veselības organizācija atzinusi Latviju par valsti ar īpaši augstu mirstību darbspējīgā vecumā – 

 

52 % no prostatas vēža jaunatklātiem gadījumiem tiek konstatēti vīriešiem vecumā līdz 69 gadiem.

 

Ar mākslu pret vēzi

Lai pievērstu plašāku sabiedrības uzmanību vīriešu veselības jautājumiem, šogad LUA apvienojas ar godalgoto teātra trupu KVADRIFRONS, kas vairākkārt gan nominēta, gan saņēmusi Latvijas teātra balvu “Spēlmaņu nakts”. Viņi nāks klajā ar jaunu izrādi par prostatas vēzi – “Pis*ies vai dzīvot”.

Režisors Reinis Boters skaidro, ka izrādes idejas pamatā ir personīgi pārdzīvojumi: “Nav nekāds noslēpums, ka manis režisētajās izrādēs apskatītās tēmas izvēlos, iespaidojoties no savas dzīves notikumiem un pieredzēm. Varētu pat teikt, ka tā kļuvusi par manas radošās darbības iezīmi. Šis projekts nav izņēmums. 

 

Tuvu un ne tik tuvu cilvēku pieredzes, kas tik ļoti saistītas ar brīžiem nenovēršamu nāves tuvošanos, sāpēm un brutālām ķermeniskām pārmaiņām ir gan psiholoģiski, gan fiziski smagas pašiem onkoloģijas pacientiem un arī viņu tuviniekiem. 

 

Domāju, ka šo tēmu ir svarīgi apskatīt arī mākslas valodā, īpaši no vīrieša pozīcijām. Manuprāt, par prostatas vēzi un tā pacientiem runā pārāk maz, tiem nav lobija politiskajā sektorā un pietiekama atbalsta valsts instancēs. Es no sirds ticu, ka lielformāta mākslas notikums par šo tēmu var to padarīt aktuālu un iekustināt procesus sociālajos un birokrātijas līmeņos. Bet svarīgākais – aicināt vīriešus laicīgi rupēties par savu veselību.”

 

Reklāma
Reklāma

Izrādē savienojas dažādi mediji, kopā radot vienotu skatuves mākslas darbu. Agate Bankava un Valērijs Oļehno veido laikmetīgās dejas horeogrāfiju, grupa “Tesa” veido muzikālo dramaturģiju sev raksturīgajās noskaņās, aktieris Uldis Sniķers iemiesos vīrieša dzimumlocekļa tēlu, savukārt izrādes vizuālo tēlu veido Katrīna Neiburga un Berta Vilipsone. Izrādē tiks izmantoti gan dokumentāli, gan inscenēti videomateriāli, kas asociējas ar prostatas vēža tematiku. 

Biļetes pieejamas šeit.

 

Priekšlaicīgas nāves iemesls – novēlota vēršanās pie ārsta

Diemžēl prostatas vēzis nav vienīgā saslimšanas, kas laupa vīriešu dzīvības. SPKC dati liecina, ka 2021. gadā no ļaundabīgiem audzējiem Latvijā miruši vairāk kā 3000 vīriešu. Lielākais šo nāvju iemesls ir novēlota vēršanās pie ārsta.

“Latviešu vīrieši pret savu veselību izturas vienaldzīgi. Tehnisko apskati saviem automobiļiem veicam regulāri, bet par sevi sakām – man nekas nesāp, kādēļ jāpārbaudās. Arī šogad vīriešiem vēlamies atgādināt, ka onkoloģisko saslimšanu gadījumā sūdzības parādās tikai ielaistās slimību stadijās, kad jau var būt par vēlu. Ārsta apmeklējums vai ārstēšanās mūs nepadara vājus vai nevarīgus. Bet tādus mūs pavisam noteikti padara savlaicīgi neuzveikta slimība. Mūsdienu tehnoloģijas ļauj veikt operācijas, kas pilnībā likvidē audzēju, kā arī samazina atkopšanās laiku un tajā izjusto diskomfortu. Tādēļ aicinu jebkuru vīrieti reizi gadā vērsties pie ārsta un veikt savlaicīgas veselības pārbaudes,” saka Latvijas Urologu asociācijas prezidents, Dr. med. Juris Plonis.

 

Turpinot 2020. gadā aizsākto tradīciju, Latvijas Urologu asociācija vēlās lauzt stereotipus un sniegt iespēju vīriešiem un to ģimenēm vienuviet saņemt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem no labākajiem veselības aprūpes speciālistiem Latvijā. Tādēļ trešo gadu pēc kārtas, 29. un 30. novembrī, katru pēcpusdienu, vairāk kā 2 stundu garumā Latvijas iedzīvotājiem būs iespēja vērot tiešsaistes sarunas par vīriešu veselību. Tajās tiks apskatītas tādas tēmas, kā vīriešu veselība un veselības pārbaudes, kas jāveic specifiskos vecumos, prostatas vēža un citu saslimšanu diagnostika, ārstēšana, profilakse, kā arī dzīvesveida ietekmi uz vēža attīstību. Tiešraide tiks translēta Latvijas Urologu asociācijas Facebook lapā, TV kanālā TV4 un portālā Sportacentrs.com. Šajās dienās ikviens anonīmi varēs uzdot sev nozīmīgos jautājumus. 

 

Lai savlaicīgi atklātu prostatas vēzi, vīrietim pēc 50 gadu vecuma, vismaz reizi gadā ir jādodas uz pārbaudi pie urologa. 

 

Paralēli tam, nepieciešams veikt regulāras PSA asins asinsanalīzes, kas ir pirmais un vienkāršākais solis prostatas vēža diagnostikā. Vīriešiem, kuru ģimenes locekļiem ticis atklāts prostatas vēzis, šīs analīzes būtu jāveic jau no 45 gadu vecuma.

Specialisti atgādina, ka četrās Latvijas slimnīcās – Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā un Daugavpils reģionālajā slimnīcā, pacientiem pieejams zaļais koridors. Ja ģimenes ārstam vai ārstam speciālistam ir aizdomas par onkoloģisko saslimšanu, pacients nekavējoties tiek nosūtīts uz šīm slimnīcām, lai par valsts līdzekļiem veiktu papildizmeklējumus un nepieciešamības gadījumā – saņemtu ārstēšanu. Slimību laicīgi atklājot un ārstējot, vēzi ir iespējams izārstēt.

 

Saistītie raksti