Lasītāja vērtē Latvijas Nacionālā teātra izrādi "Latgola.lv"

„Doties uz Nacionālā teātra izrādi Latgola.lv pamudināja šīs izrādes interesantā vēsture. Kā zināms, izrāde Latgola.lv veidota, izmantojot latgaliešu dramaturģes, Baltinavas pašdarbības teātra vadītājas un aktrises Danckovītes (īstajā vārdā Anita Ločmele) viencēlienu komēdijas Ontans un Anne sižetu. Gribējās redzēt, kā komēdijas interpretācija būs izdevusies režisoram Valdim Lūriņam,” stāsta portāla mammam.lv/ tetiem.lv reģistrētā lietotāja Līga Leimane.

Publicitātes foto.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Publicitātes foto.

Nacionālais teātris par šo izrādi raksta: „Līdz šim Ontons un Anne un viņu kaimiņi Pīters un Mare bija populāri tikai Latgalē, bet nu viņi ieņems Nacionālo teātri! Latgaliešu vitalitāte, kolorīti tipāži, komiskas sadzīves situācijas, mīlestības peripetijas par spīti pensijas gadiem - tas viss liks saprast, kur atrodama latviešu izdzīvošanas recepte. Latgola ruļļavoj!”

Režisors Valdis Lūriņš ir viens no retajiem, kas mēģinājis parādīt īstu Latvijas nomali. Un Latgale ikviena latvieša sirdī un prātā ir kas īpašs, vienalga vai tas būtu labā vai sliktā nozīmē, tāpēc domāju, ka režisors ir trāpījis desmitniekā izvēloties attēlot nelielu latgaļu ciematiņu Latvijas pierobežā.

Joki ir smieklīgi un ar glanci, ka jāsmejas pat dodoties uz mājām un ir pozitīvs lādiņš atlikušajai darba nedēļai.

Dodoties uz Nacionālā teātra izrādi Latgola.lv, skatītājam jāapbruņojas ar diezgan lielu pacietību, latgaļu dialekta zināšanu un spēcīgu vēdera presi, jo izrāde ilgst 3 stundas 20 minūtes, latgaļu dialektā (kas visiem skatītājiem nav saprotams un tādēļ kāds joks varētu palikt nesaprasts), bet joki ir smieklīgi un ar glanci, ka jāsmejas pat dodoties uz mājām un ir pozitīvs lādiņš atlikušajai darba nedēļai.

Anne nolemj ar viltu ievilkt Ontonu laulības ostā. Plāna īstenošanā palīgā dosies gan Annes meita, gan vedekla. Līdz ar ko arī sākas visa jezga, kas skatītājam liek kratīties smieklos.

Izrāde man likās vēl interesantāka, tādēļ, ka nedaudz biju lasījusi par lugas tapšanas priekšvēsturi: sākumā bija domāts to iestudēt literārajā latviešu valodā, bet neesot bijusi tik labskanīga, tādēļ arī aktieriem nācies veltīt laiku, lai iemācītos runāt latgaļu dialektā.
Izrādes tematika ir par kaimiņos dzīvojošiem pensionāriem, Ontonu un Anni, kuri viens otram ir jaunības mīlestības, bet dzīvē iegriezies savādāk, un viņu ceļi šķīrušies, apprecoties ar citiem. Diemžēl abi ir atraitņi. Lai dzīves nogale būtu kaut maķenīt interesantāka un drošāka (pagastā plosās pensiju zagļi), Anne nolemj ar viltu ievilkt Ontonu laulības ostā. Plāna īstenošanā palīgā dosies gan Annes meita, gan vedekla. Līdz ar ko arī sākas visa jezga, kas skatītājam liek kratīties smieklos.

Reklāma
Reklāma


Tiesa, otrā cēlienā muzikālās intermēdijas liekas mazliet par daudz, skatītājiem
liekot zaudēt uzmanību. Iespējams, tas ir iemesls, kāpēc skatītāji savās sēdvietās sāka knosīties un pēc 10 vakarā, kad atskanēja pirmie aplausi, dažiem skatītājiem lika ar skubu mesties uz izejas durvīm, lai ātrāk nokļūtu mājās. Bet par spīti tam – ļoti pozitīvi! :)

 

VAIRĀK PAR IZRĀDI LASI ŠEIT!

Ieskaties: Latvijas Nacionālais teātris