Vijas Laganovskas debijas krājums – jauna, pārliecinoša balss latviešu literatūrā

Stāstu krājums “Pirms un pēc” ir Vijas Laganovskas debija prozā, kas pārliecinoši piesaka vēl vienu spilgtu, īpatnu balsi jaunākajā latviešu literatūrā. Vienpadsmit stāsti ar plašu laika un telpas ģeogrāfiju; reālistiski, dažbrīd – viegli skicēti, dažbrīd – raupji triepti, dažbrīd – smalki niansēti tēlu portreti, sadzīviskas, pazīstamas un arī ne tik ikdienišķas situācijas.

Stāstu krājuma Pirms un pēc autore Vija Laganovska

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Stāstu krājuma "Pirms un pēc" autore Vija Laganovska

Šie stāsti pa līkloču taciņām ved uz pirmskara un kara gadiem un tad atsauc mūsdienās, ved uz vecu Latvijas lauku māju spelgonī, uz kādu visu aizmirstu internātskolu, uz Lādogas ezeru, uz divistabu dzīvokli Valmieras nomalē un biktskrēslu. Un vienmēr un visur jādomā par to, kas tiešām ir vērtīgs un cīņas vērts. Par to, kas tu esi, cilvēk.

“Vijas Laganovskas stāstu krājumam “Pirms un pēc” nav iespējams viegli izskriet cauri. Ir smagi jābrien cauri nabadzības, okupāciju un cilvēku savstarpējās nesapratnes atstāto ievainojumu dūkstīm. Brienot sasmeļas zābakos, un pēc atgriešanās realitātē vēl ilgi berž un kairina. Stāsti kā laikmeta grēksūdze, taču grēki joprojām nav atlaisti,” raksta Jana Egle.

Reklāma
Reklāma

Šarmanti dzirkstošā latviešu autore Vija Laganovska dzimusi Rugāju novadā, bijušajā Balvu rajonā 1975. gadā. Studējusi pedagoģiju un sociālās zinātnes, teātra režiju un psiholoģiju. Mācījusies Latvijas Rakstnieku savienības Literārās akadēmijas dzejas un prozas meistardarbnīcās. Autore dzejas krājumam "2 soļi pirms Pleskavas divīzijas", viena no krievu dzejas antoloģijas "Dziedāšanas sezona" atdzejotājām. 
Kristas Jūlijas Kreišmanes vāka dizains. 

Saistītie raksti