Pavisam drīz sāksies astronomiskais rudens, bet laiks vēl gaidāms vasarīgi silts

Sestdien, 23.septembrī, pulksten 9.50 Zemes ziemeļu puslodē iestāsies astronomiskais rudens.
Vismaz rudens sākums šogad gaidāms patīkami silts.

FOTO: Shutterstock.com

Vismaz rudens sākums šogad gaidāms patīkami silts.

Laikā ap rudens ekvinokciju abas Zemes puslodes saņem vienādu Saules gaismas un siltuma daudzumu. Diena un nakts visā pasaulē ir aptuveni vienāda garuma, tādēļ šo laiku mēdz dēvēt par vienādībām.

 

Tā kā par saullēktu un saulrietu sauc momentu, kad pie apvāršņa parādās vai pazūd Saules diska augšējā mala – nevis centrs, – un ņemot vērā gaismas laušanu atmosfērā, 23. septembrī dienas garums Latvijā gan vēl par 11 minūtēm pārsniegs nakts garumu. 

Dienas un nakts ilgums vistuvākais būs 25. septembrī, liecina portālā "timeanddate.com" pieejamie dati.

Meteoroloģiskais jeb termālais rudens iestājas, ja vismaz piecas diennaktis pēc kārtas vidējā gaisa temperatūra ir zemāka par +15 grādiem. Dažās novērojumu stacijās meteoroloģiskais rudens, iespējams, sākās jau šonedēļ – 14.septembrī. 

 

Citviet Latvijā līdz septembra beigām gaidāma meteoroloģiskās vasaras turpināšanās, iespējams – pat valsts vēsturē vēlākais meteoroloģiskā rudens sākums. 

Reklāma
Reklāma

 

Sinoptiķi prognozē, ka nākamnedēļ Latvijā gaisa temperatūra brīžiem sasniegs pat +24..+27 grādus. Līdz ar to gaidāmi siltuma rekordi. Naktī gaisa temperatūra pārsvarā nenoslīdēs zem +10 grādiem. Vēsāks būs pirmdienas rīts. Siltākajās naktīs minimālā temperatūra paaugstināsies līdz +13..+18 grādiem.

 

Brīžiem gan gaidāms lietus un brāzmains vējš, visbiežāk tas pūtīs no dienvidiem. Pirmā plašā nokrišņu zona Latviju no rietumiem šķērsos otrdien, vietām iespējamas pērkona lietusgāzes.

 

Kalendārais rudens ik gadu sākas 1. septembrī un noslēdzas 30. novembrī. Bet solārie gadalaiki tiek iedalīti atbilstoši dienas garumam jeb saules spīdēšanas ilgumam. Solārais rudens Latvijā ik gadu sākas aptuveni 6. augustā un beidzas 5. novembrī.

Saistītie raksti