Ieteikumi, kā rīkoties, ja tavā aptiekā nav vajadzīgo zāļu

Ņemot vērā iedzīvotāju raizes un signālus par bērniem paredzēto antibiotiku (suspensiju) iegādi un pieejamību Latvijā, Zāļu valsts aģentūra (ZVA) jau kopš šī gada 14. novembra aktīvi seko līdzi situācijai. Cita starpā ZVA pieprasa zāļu lieltirgotavām katru darba dienu iesniegt informāciju par iepriekšējā dienā aptiekām piegādātajām antibiotikām un seko visiem datiem par šo zāļu pieejamību Latvijā.
ZVA izsniedz komersantiem vēl papildus atļaujas izplatīt antibiotikas, lai pēc iespējas labāk nodrošinātu zāļu pieejamību pacientiem.

FOTO: Shutterstock.com

ZVA izsniedz komersantiem vēl papildus atļaujas izplatīt antibiotikas, lai pēc iespējas labāk nodrošinātu zāļu pieejamību pacientiem.

Antibiotiku piegādes Latvijai tiek veiktas un lieltirgotavas aptiekām piegādā bērniem paredzētās antibiotikas. Vienlaikus, ņemot vērā sezonālo ietekmi un līdz ar to paaugstināto pieprasījumu pēc šīm zālēm šobrīd, ir brīži, kad pieprasījums pēc antibiotikām pārsniedz piegāžu apjomus.

Tādēļ ZVA ik dienas uzrunā arī zāļu reģistrācijas apliecības īpašniekus un izsniedz komersantiem vēl papildus atļaujas izplatīt antibiotikas, lai pēc iespējas labāk nodrošinātu zāļu pieejamību pacientiem.

 

Ieteikumi pacientiem un veselības aprūpes speciālistiem

  • Antibiotiku saprātīga lietošana ir kritiski svarīga gan paša pacienta veselībai, gan antibiotiku efektivitātes ilgākai saglabāšanai un antimikrobiālās rezistences novēršanai. Tādēļ antibiotikas, tostarp amoksicilīnu, nedrīkst lietot nepamatoti – proti, tās nedrīkst lietot tādu slimību ārstēšanai, kurām tās nav paredzētas.

 

Piemēram, antibiotikas nepalīdz vīrusu izraisītu infekciju gadījumā, tās iedarbojas uz baktērijām un paredzētas konkrēto bakteriālo infekciju ārstēšanai.

 

  • Aģentūra vērš uzmanību, ka daudzos gadījumos ir pieejami alternatīvi ārstēšanas līdzekļi. Ja pacientam izrakstītās antibiotikas nav pieejamas, ārstam jāizraksta citas antibiotikas. Jau konsultācijas laikā ir iespējams pārjautāt ārstam, kādai rīcībai jābūt, ja kādas konkrētas zāles nebūs iespējams savlaicīgi iegādāties.
  • Katrā situācijā, kad kādas zāles nav iespējams iegādāties savlaicīgi, t.sk. pasūtīt aptiekā izgatavojamas zāles vai Latvijā nereģistrētas zāles, pacientam ir svarīgi sazināties ar ārstu, lai izvērtētu citas alternatīvas.
  • Tāpat bērniem paredzētas antibiotikas ir iespējams pagatavot uz vietas aptiekā. Par šādu iespēju jautā jebkurā aptiekā. Aptiekas sadarbojas un, ja arī kāda neizgatavo zāles uz vietas, tā var lūgt šīs zāles izgatavot citai aptiekai.
  • ZVA tīmekļvietnē ir pieejama “Aptieku karte”, kurā var ērti meklēt sev tuvāko aptieku. Kad nepieciešamas konkrētas zāles, bet ir raizes par to pieejamību, ir iespējams ērti sazināties šajā jautājumā pa tālruni ar tuvāko aptieku. Aptiekas kartē var meklēt pēc aptiekas nosaukuma, adreses, pilsētas vai ielas nosaukuma. Tajā var arī atlasīt, piemēram, tikai tās aptiekas, kuras strādā visu diennakti vai kuras izgatavo zāles uz vietas aptiekā. Klikšķinot uz izvēlētās aptiekas, pieejama precīza aptiekas adrese, tālrunis un cita informācija.
  • Atsevišķās situācijās pacientus ar zālēm iespējams nodrošināt, zāles piegādājot kā Latvijā nereģistrētas (tās ir citā valstī reģistrētas un lietotas zāles). Ārsts ir informēts par šādu iespēju un ieteiks, kā rīkoties pacientam.
Reklāma
Reklāma

 

Ibuprofēnu un paracetamolu saturošas zāles

Sezonālās ietekmes un palielinātā pieprasījuma dēļ dažkārt ir vērojama zāļu ar konkrētu nosaukumu īslaicīga nepieejamība. 

 

ZVA aicina atcerēties, ka simptomātiskai ārstēšanai pret sāpēm, paaugstinātu temperatūru un iekaisumu bieži vien var izmantot analogas zāles (jeb zāles ar citu nosaukumu vai citu aktīvo vielu). 

 

Piemēram, ibuprofēna vietā var izvēlēties paracetamolu. Tāpat, ja nav pieejamas zāles konkrētā formā, ir iespēja rast risinājumu, izmantojot citas formas zāles (piemēram, bērniem suspensijas vietā var izmantot arī supozitorijus).

Saistītie raksti