Latvijā darbu sāk unikāla krūts piena dāvināšanas platforma

Dāvināts krūts piens – labākā alternatīva, ja zīdainim savas mammas piens nav pieejams vai tā nav pietiekošā daudzumā, norāda Pasaules Veselības organizācija (PVO)*. Ar mērķi savest kopā krūts piena dāvinātājas un ģimenes, kuru zīdaiņiem tas nepieciešams kā pamatuzturs vai tā papildinājums, darbu sāk Latvijā pirmā krūts piena apmaiņas platforma www.pienamammas.lv.

FOTO: Shutterstock.com

Pašlaik vietnē reģistrējušās jau vairāk nekā 30 krūts piena dāvinātājas un vairākas ģimenes, kuras meklē pienu saviem zīdaiņiem.

Citas mammas piens ir risinājums situācijās, kad bērniņam savas mātes pienu nav iespējas saņemt vispār, tas nav pieejams bērnam nepieciešamajā daudzumā vai mammai ir specifiskas veselības problēmas, kuru dēļ zīdīšana nav iespējama. 

 

Tomēr, neskatoties uz PVO ieteikumiem, zīdaiņa barošana ar citas mammas pienu, ja savas mātes piens nav pieejams, līdz šim Latvijā nav bijusi izplatīta – daudzi vecāki par šādu iespēju nav informēti un piena ziedošanai un saņemšanai nav vienotas platformas, kurā meklēt informāciju un palīdzību. 

Jaunās platformas “Piena Mammas” mērķis ir ne tikai savest kopā krūts piena dāvinātājas un ģimenes, kam tas ir nepieciešams, sniedzot iespēju krūts pienu saņemt ikvienam zīdainim Latvijā, bet arī izglītot sabiedrību par krūts piena nozīmīgumu zīdaiņu veselīgā attīstībā.

Pašlaik vietnē reģistrējušās jau vairāk nekā 30 mammas, kuras vēlas savu pienu dāvināt, kā arī vairākas ģimenes, kuras pienu meklē saviem zīdaiņiem.

 

“Lieki būtu atkārtot par mātes piena vērtību bērniņiem, jo viss iespējamais jau ir pateikts un pētījumiem pierādīts – vairāk nekā 1000 komponenti, kurus neviens mākslīgais maisījums pagaidām nespēj aizstāt,” saka Latvijas Zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācijas vadītāja Sandra Lase. 

 

“Konsultācijās daudzreiz esmu dzirdējusi jautājumus – vai ir iespēja nodot savu pienu kādai mammai, jo sarūpētā piena banka pašiem nenoderēja, vai ir iespēja kaut kur dabūt krūts pienu savam mazulim? Īpaši atceros topošo māmiņu, kura zaudēja krūts dziedzerus onkoloģiskas saslimšanas dēļ un tik ļoti vēlējās savam bērniņam nodrošināt kaut nedaudz donora mātes piena. Un man nebija, ko atbildēt. Šodien atbildes uz šiem jautājumiem var sniegt šī platforma, kas apvieno brīvprātīgos – krūts piena dāvinātājas un piena saņēmējus, sniedzot vadlīnijas  drošai mātes piena ziedošanai.”

 

Reklāma
Reklāma

Atbalstu platformai izteikuši arī citi ar bērnu aprūpi saistīti speciālisti, kā arī ārsti un sociālajos tīklos pazīstami vecāki.

 

Svarīgi atzīmēt, ka krūts piena dāvināšana atšķiras no formālās piena bankas, un tiek izšķirta formālā un neformālā krūts piena ziedošana. Formālā piena donēšana tiek īstenota, ziedojot krūts pienu mātes piena bankai (Latvijā formālās piena bankas vēl nav, taču tā ir tapšanas procesā). Neformālā piena ziedošana notiek, tieši sazinoties abām pusēm – brīvprātīgā piena ziedotāja un ģimene, kuras bērniņam krūts piens ir nepieciešams, vienojas par piena dāvināšanu.

 

Būtiski, ka pirms piena dāvināšanas abas puses rūpīgi iepazīstas ar vadlīnijām drošai piena apmaiņai, ar kurām iespējams iepazīties vietnē www.pienamammas.lv

Mātes piena dāvināšana un saņemšana notiek brīvprātīgi un bez atlīdzības, krūts piena pārdošana par maksu nav atļauta.

Platformas izstrāde finansēta Eiropas Sociālā fonda darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” ietvaros.

Saistītie raksti