Tik liels cenu kāpums nav pieredzēts pēdējos desmit gadus; gaidāmi nākamie rekordi

Patēriņa cenas šogad novembrī, salīdzinot ar 2020.gada novembri, palielinājās par 7,5%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Kā ReTV Ziņām saka CSP Makroekonomiskās statistikas departamenta direktors Intars Abražuns, tik liels kāpums nav pieredzēts ļoti ilgu laiku.
Inflācijas apjoms varētu radīt problēmas mazāk aizsargātajām sabiedrības grupām.

FOTO: Shutterstock.com

Inflācijas apjoms varētu radīt problēmas mazāk aizsargātajām sabiedrības grupām.

“Ja mēs runājam par inflāciju, jāskatās kontekstā ar citiem rādītājiem, taču, protams, no cipariskā viedokļa mēs vairāk kā desmit gadus tik lielus skaitļus neesam redzējuši. Tādā ziņā varētu teikt, ka liels cipars, bet jāuzsver, ka jāskatās kopā ar citiem rādītājiem, piemēram, ar ienākumu kāpumu,” teic Abražuns.

Tomēr CSP eksperts saskata riskus daļai Latvijas sabiedrības: “Skatoties, ka pagājušā gada beigās bija deflācija, visdrīzāk, ka šis inflācijas kāpums noteikti neapstāsies. Ir iespējams, ka mēs vēl sasniegsim kādus pēdējā laika rekordus… Inflācijas apjoms varētu radīt problēmas mazāk aizsargātajām sabiedrības grupām. Ja viņu ienākumi nesakrīt ar cenu sadārdzinājumu, viņiem varētu būt grūtāki dzīves apstākļi.”

 

Reklāma
Reklāma

2021. gada novembrī, salīdzinot ar 2020. gada novembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 7,5 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2021. gada novembrī, salīdzinot ar 2020. gada novembri, bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, mājokļa iekārtai, kā arī veselības aprūpei.