Atklāj arvien jaunus veselības postījumus, kas parādās pat pusgadu pēc izslimošanas ar Covid-19

Imunizācijas valsts padome sadarbībā vadošajiem ārstiem-speciālistiem norāda, ka pašlaik ne zinātniski, ne epidemioloģiski nav pamata ierobežot vakcināciju ar vakcīnu "AstraZeneca" visās vecuma grupās, un iesaka ar šo vakcīnu turpināt vakcinēt visas iedzīvotāju grupas tāpat kā līdz šim.

FOTO: Shutterstock.com

Imunizācijas valsts padome uzsvēra, ka nav pamata bažām par ļoti reto neparasto trombu rašanās riska pieaugumu pēc vakcīnas otrās devas saņemšanas, jo Eiropas Ekonomikas zonā, kā arī Lielbritānijā nav saņemts neviens ziņojums par šo ļoti reto neparasto trombu veidošanās gadījumiem pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas.


Līdz ar to ziņotā trombu un zema trombocītu līmeņa kombinācija ir ārkārtīgi reta, un kopējie ieguvumi, ko sniedz vakcīna, novēršot Covid-19 infekciju, atsver potenciālo blakņu risku.

Sekas pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas, piemēram, neiroloģiski, psihiski un kognitīvi traucējumi, demence, koncentrēšanās spēju zudums var būt daudz nopietnākas par vakcīnu izraisītām ļoti retām blakusparādībām. 

Šobrīd Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram būtu noteikta cēloniska saistība ar vakcīnu.
 
 

Sekas pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas, piemēram, neiroloģiski, psihiski un kognitīvi traucējumi, demence, koncentrēšanās spēju zudums var būt daudz nopietnākas par vakcīnu izraisītām ļoti retām blakusparādībām. 

Reklāma
Reklāma

 

Visām Covid-19 vakcīnām sagaidāmās reakcijas visbiežāk rodas pirmajās dienās pēc vakcinācijas, ilgst dažas dienas un tad strauji izzūd. Klīniskie pētījumi liecina, ka atsevišķas reakcijas, piemēram, paaugstināta temperatūra, drudzis, sāpes injekcijas vietā var būt izteiktākas tieši jaunākiem cilvēkiem. Parasti tās ir mazāk izteiktas vecāka gadagājuma cilvēkiem.  
 

Pfizer-BioNTech un Moderna izstrādātajām vakcīnām reakcijas mēdz būt izteiktākas pēc vakcīnas otrās devas. Savukārt AstraZeneca vakcīnai “Vaxzevria” tās mēdz būt izteiktākas pēc pirmās devas. 

Jāņem vērā, ka saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra sniegtajiem datiem no Covid-19 izraisītām komplikācijām Latvijā katru dienu dzīvību zaudē ap 10 cilvēkiem. Turklāt šobrīd Latvijas stacionāros Latvijā Covid-19 dēļ ir hospitalizēti pacienti nopietnā stāvoklī visās vecuma grupās.