Amatpersonas: bērniem skola ir jāapmeklē, pat ja vecākus uztrauc Covid-19

Pašlaik tiek plānots, ka no 1. septembra Latvijā bērni mācīsies klātienē. Cik pamatotas ir bažas, ka bērns var “atnest” vīrusu mājās un inficēt tos ģimenes locekļus, kuri ir riska grupā? Vai ka skolu “atvēršana” veicinās jaunu epidēmijas vilni, kā tas jau bija, piemēram, Izraēlā? Atbildīgajās iestādēs LSM.lv paziņoja, ka no epidemioloģisko risku viedokļa skolas neatšķiras ne no vienas citas publiskās vides, turklāt to apmeklēšana ir obligāta – ja vien pati skola neizvēlas citu modeli vai netiek rasts individuāls risinājums.

FOTO: Shutterstock.com

Skolu apmeklēšana bērniem ir obligāta

Pienākums izlemt, kādu mācību procesa modeli izvēlēties, lai pēc iespējas samazinātu skolēnu vai audzēkņu un personāla inficēšanās riskus, ir pašām skolām un bērnudārziem. Skolās jāorganizē darbs tā, lai bērni savā starpā un ar skolotājiem kontaktētos pēc iespējas mazāk, norādīts Izglītības un zinātnes ministrijas atbildē LSM.lv.

Skolu un bērnudārzu administrācijām tas jādara atbilstoši Ministru kabineta 9. jūnijā pieņemtajiem noteikumiem nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas ierobežošanai”, kā arī saskaņā ar Valsts izglītības satura centra sagatavotajām vadlīnijām, pavēstīja Izglītības un zinātnes ministrijas komunikācijas nodaļā.

“Kā uzsver Izglītības kvalitātes valsts dienests - ja skolā, klasē vai grupā noteikts klātienes mācību modelis (A), bet bērnam ir attaisnojošs iemesls skolas neapmeklēšanai – bērns ir saslimis, bērnam jāatrodas pašizolācijā, izolācijā vai karantīnā u.tml. – tad bērns skolu neapmeklē, par to skolas noteiktajā kārtībā un termiņā informējot skolas atbildīgo personu. Šāds kavējums ir uzskatāms par attaisnotu un izglītojamam nodrošināmas mācības attālināti.

Ņemot vērā, ka ģimenes bažas par iespējamu inficēšanos, bērnam apmeklējot skolu (t.sk. pirmsskolu), šobrīd normatīvajos aktos nav noteikts kā pamats skolas neapmeklēšanai, aicinām vērsties skolā, lai individuāli pārrunātu konkrēto situāciju un iespēju robežās rastu abpusēji pieņemamu risinājumu.

Rīgas domes Izglītības, sporta un kultūras departamentā Rus.lsm.lv arī apstiprināja, ka bērnudārzu un skolu apmeklēšana bērniem ir obligāta:

“Tā kā valstī nav noteikta ārkārtējā situācija, tad izglītības iestāžu audzēkņiem mācību iestāde ir jāapmeklē. Vienīgais attaisnojošais iemesls var būt ģimenes ārsta izziņa par veselības stāvokli un mācībām mājas režīmā.”

Spriežot pēc esošajiem datiem un tagad uzkrātās pieredzes, var teikt, ka skolas un pati skolas vide neatšķiras no jebkuras citas publiskās vides, runājot par Covid-19 vīrusa izplatības risku, LSM.lv norādīja SPKC.

Tā kā valstī nav noteikta ārkārtējā situācija, tad izglītības iestāžu audzēkņiem mācību iestāde ir jāapmeklē. 

“Tur darbojas visi tie paši infekcijas izplatīšanās ceļi kā jebkurā publiskā vietā. Ar bērnudārziem īstenībā ir tieši tas pats. Pirmsskolas izglītības iestādēs un izglītības iestādēs vispār diezgan regulāri konstatēti gadījumi, kad bērni saslimst un kad saslimst vēl vairāki bērni ar elpceļu infekcijām un citām infekcijām, līdz ar to ir skaidrs, ka kolektīvā vienmēr var rasties kaut kādas problēmas, var saslimt bērni,” LSM.lv paskaidroja SPKC direktora vietniece attīstības un epidemioloģiskās drošības jautājumos Ilona Liskova.

Reklāma
Reklāma

Latvijā skolas pagājušo mācību gadu beidza attālinātā režīmā. Ilona Liskova pastāstīja, ka pašlaik atbildīgās iestādes gatavojas iespējamajam Covid-19 jaunajam vilnim, izstrādāti ieteikumi par pasākumiem pret Covid-19, tomēr jāatceras par katra cilvēka atbildību pret sabiedrību:

“Katram cilvēkam ir pienākums (tai skaitā arī vecākiem) censties distancēties, ievērot higiēnu un tā tālāk. Tas, man liekas, katram stāstīts jau vairākus mēnešus!”

Gadījumā, ja ģimenē ir radinieks no riska grupas, tiek ieteikts sekot līdzi visu ģimenes locekļu veselības stāvoklim, neatstāt bez uzmanības sūdzības, regulāri iztaujāt bērnu, kā viņš jūtas, kā arī tos ģimenes locekļus, kuri vairāk pakļauti riskam sava vecuma vai hronisku saslimšanu dēļ, ievērot visus piesardzības pasākumus vēl rūpīgāk.

“Protams, obligāti jāatceras, ka vajag radīt visus apstākļus, lai tiktu ievērota personīgā higiēna. Mazgāt rokas, un darīt to pareizi. Iemācīt to bērnam, paskatīties, kā viņš to dara pats. Parūpēties par to, lai, uzkopjot dzīvojamas telpas, vienmēr īpaši rūpīgi tiek notīrītas virsmas un koplietošanas priekšmeti. Un, ja ir iespējams no kaut kādiem koplietošanas priekšmetiem uz laiku atbrīvoties, varbūt to arī vērts apsvērt. Regulāri vēdināt telpas.

Tie ir parastie pasākumi, kuri būtu ieteicami jebkurā gadījumā, jo mums tuvojas arī augšējo elpceļu infekciju periods, un tad, kad sākas mācību gads, tad tradicionāli nāk arī saslimšanas gadījumi starp bērniem kolektīvos. Ņemot vērā, ka kolektīvs sanāk kopā, pirmkārt, un, otrkārt, arī atsevišķo infekciju sezonalitāte ir tāda, ka rudenī viss sākas,” sacīja speciāliste.

Visu rakstu lasiet: www.lsm.lv