"Vai vīrusu var nogalināt ar gludekli?" Speciālisti atbild uz ikdienišķiem cilvēku jautājumiem par Covid-19

Papildus regulāri atjaunotajai statistikai par Covid-19 slimnieku skaitu Latvijā un citviet pasaulē, cilvēkus arvien vairāk interesē arī dažādi jautājumi saistībā ar ikdienišķām lietām un darbībām, ko nepieciešams īpaši apdomāt pandēmijas laikā.

Vīruss iet bojā pie +60 grādu (Celsija) temperatūras, tāpēc karsti tvaiki un gludeklis var iznīcināt vīrusu uz apģērba vai traukiem.

FOTO: Shutterstock.com

Vīruss iet bojā pie +60 grādu (Celsija) temperatūras, tāpēc karsti tvaiki un gludeklis var iznīcināt vīrusu uz apģērba vai traukiem.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) ekspertu atbildes uz jautājumiem sagatavoja SPKC sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Tetere.

Vai vīruss spēj dzīvot ūdenī? Ja inficēti cilvēki peldas jūrā, upē vai ezerā, vai citiem ir risks inficēties?

“Šobrīd nav pierādījumu tam, ka dzerot ūdeni vai peldoties iespējams inficēties.”

 

Vai vīrusu var nogalināt ar gludekli, tvaiku?

“Vīruss iet bojā pie +60 grādu (Celsija) temperatūras, tāpēc karsti tvaiki un gludeklis var iznīcināt vīrusu uz apģērba vai traukiem.”

 

Populārais 9% etiķis, ko bieži lieto saimniecībā – vai tas ir derīgs kā dezinfekcijas līdzeklis Covid-19 gadījumā?

“SPKC mājaslapā ir atrodami arī centra ieteikumi tīrīšanai un dezinfekcijai.” [Sarakstā nav atrodams 9% etiķis].

 

Reklāma
Reklāma

Vai drīkst apciemot draugus, radus, ja turies no viņiem pa gabalu (2 metru nosacījums)?

“Šobrīd ir aizliegti jebkādi privāti pasākumi, ja tajos piedalās tie, kuri nedzīvo kopā. Tas nozīmē, ka svinības vai ciemošanās pie radiem, draugiem, vecvecākiem, pasēdēšana dārzā ar kaimiņiem, svešu bērnu pieskatīšana vai jebkādi citi privāti satikšanās pasākumi, kur iesaistīti cilvēki, kas nedzīvo kopā, ir aizliegti. Nav pieļaujama arī situācija, ka, piemēram, cilvēks darba dienās dzīvo vienā vietā (ar draugiem, kolēģiem vai tml.), bet nedēļas nogalē dodas apciemot ģimeni vai draugus, kuri dzīvo citur. Šādās situācijās cilvēkam ir jāpieņem lēmums, kurā no mājsaimniecībām viņš pavadīs laiku līdz brīdim, kad šie ierobežojumi tiks atcelti. Izņēmums ir tad, ja nepilngadīga bērna vecāki dzīvo šķirti. Bērns drīkst tikties ar otru vecāku. Vienlaikus pašiem vecākiem kopā ir jāizvērtē situācija, vai tas šobrīd ir nepieciešams. Tā vietā var izmantot citas iespējas, piemēram, sazināties ar video zvanu.  Būtiski ir atcerēties, ka šobrīd īpaši svarīgi no inficēšanās ar Covid-19 ir pasargāt gados vecus cilvēkus un cilvēkus ar hroniskām saslimšanām, tāpēc jāatliek arī vecvecāku apciemojums. Piemēram, vecāki nedrīkst brīvdienās sūtīt bērnus uz laukiem pie vecvecākiem, kā arī vecvecāki nedrīkst braukt palīdzēt pieskatīt bērnus darba dienās, ja vien visi nedzīvo kopā vienā mājsaimniecībā.”

 

Radies iespaids, ka vīrusa nēsātāja elpa, šķavas jau teju nozīmē inficēšanos. Vai tiešām cilvēks ar labu imūnsistēmu, kurš lieto vitamīnus un vajadzīgās barības vielas, ir tieši tikpat neaizsargāts no vīrusa saķeršanas kā hronisks slimnieks? Par iespējamās saslimšanas smagumu/komplikācijām skaidrs, bet tieši paša vīrusa saķeršanu/kļūšanu par nēsātāju?

“Cilvēks var inficēties neatkarīgi no vecuma, fiziskās sagatavotības, organisma spējas pretoties dažādiem vīrusiem. Īpaša nozīme ir cilvēka ikdienas paradumiem un profilakses pasākumu ievērošanai. Tāpēc SPKC speciālisti atgādina par piesardzības pasākumiem. Covid-19 profilakses pasākumi ir līdzīgi kā citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām: bieži mazgāt un dezinficēt rokas, ieturēt distanci 2 metri, apmeklēt veikalu stundās, kad ir vismazāk apmeklētāju, izvērtēt pārvietošanos sabiedriskajā transportā. Ja ir nepieciešama ārsta konsultācija, aicinām vispirms sazvanīties ar ārstu.”

 

Avots: Jauns.lv

Saistītie raksti