Ar sievietēm, kuras grib veikt abortu, turpmāk runās nedaudz citādāk

Šodien valdība apstiprināja Apmācības programmas saturu un apmācības nodrošināšanas kārtību konsultācijas sniegšanā grūtniecei, kura vēlas mākslīgi pārtraukt grūtniecību.

 

Plāno plašākas konsultācijas sievietēm, kuras vēlas veikt abortu.

FOTO: Shutterstock.com

Plāno plašākas konsultācijas sievietēm, kuras vēlas veikt abortu.

Kā informēja Veselības ministrija (VM), šobrīd likumā noteiktajā konsultācijā tiek sniegta tikai medicīniska rakstura informācija, kas attiecas uz pašu grūtniecības mākslīgu pārtraukšanu. Tikmēr grūtniecei netiek sniegta cita informācija, kas varētu nodrošināt grūtniecei pietiekami plašu skatījumu uz konkrēto situāciju un tās risinājumiem, kā arī ļautu grūtniecei pieņemt optimālāko lēmumu saistībā ar grūtniecības saglabāšanu vai pārtraukšanu.

Konsultācijas mērķis būtu sniegt grūtniecei detalizētu informāciju par grūtniecības pārtraukšanas gaitu, riskiem, kā arī alternatīvām izvēlēm, lai sagatavotu grūtnieci pārdomāta, apzināta un konkrētajai situācijai atbilstošākā lēmuma pieņemšanai, tostarp sniegt informāciju par sociālajām garantijām sievietēm un topošajam bērnam, iespējamo juridisko un psiholoģisko atbalstu.

 

VM norādīja, ka līdz ar izmaiņām paredzams, ka administratīvais slogs varētu nebūtiski palielināties izglītības iestādēm, kuras realizēs minēto izglītības programmu, organizējot sešu stundu apmācības. 

 

Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē būs pieejama informācija par to, kurās ārstniecības iestādēs un pie kuriem speciālistiem konsultācija būs pieejama. Grūtniecei šo informāciju sniegs ginekologs, dzemdību speciālists vai ģimenes ārsts, pie kura grūtniece būs vērsusies grūtniecības mākslīgai pārtraukšanai.

Ārstniecības personām, kuras būs tiesīgas sniegt konsultāciju grūtniecei, programmā ir iekļautas tādas tēmas kā, piemēram, grūtniecības mākslīga pārtraukšana, kontracepcija, ārstniecības personas rīcība gadījumā, ja paciente ir HIV inficēta, grūtniecības mākslīgas pārtraukšanas tiesiskie aspekti, grūtniecības mākslīgas pārtraukšanas psihoemocionālie aspekti, komunikācija ar pacienti un citas.

Reklāma
Reklāma

VM norādīja, ka līdz ar izmaiņām paredzams, ka administratīvais slogs varētu nebūtiski palielināties izglītības iestādēm, kuras realizēs minēto izglītības programmu, organizējot sešu stundu apmācības. Šobrīd gan neesot zināma informācija par izglītības iestādēm, kuras īstenos minēto izglītības programmu, izņemot Rīgas Stradiņa universitāti. 

Tāpat VM atzina, ka administratīvais slogs varētu palielināties arī ārstniecības personām, kuras izvēlēsies apgūt izglītības programmu, jo programmas apguvei būs jāparedz laiks un finanšu līdzekļi. 

Šobrīd nav zināms ārstniecības personu skaits, kuras vēlēsies apgūt konkrēto izglītības programmu, piebilda ministrijā.

 

No portāla Jauns.lv