Lielas ieceres attiecībā uz plāniem uzlabot situāciju mātes un bērna veselības aprūpies jomā

Šodien, 5.jūnijā, Ministru kabineta sēdē apstiprināts Veselības ministrijas izstrādātais plāns mātes un bērna veselības uzlabošanai.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Situāciju mātes un bērna veselības jomā paredzēts uzlabot, īstenojot pasākumus četros virzienos:

  • veselības veicināšanā un profilaksē;
  • grūtnieču, dzemdētāju, nedēļnieču un jaundzimušo aprūpē;
  • ambulatoro pakalpojumu pieejamības uzlabošanā bērnu veselības aprūpē;
  • hronisko pediatrisko pacientu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanā.


Veselības veicināšanas un profilakses jomā plānota sabiedrības un ārstniecības personu informēšana un izglītošanas pasākumi par mātes un bērna veselības veicināšanu un slimību profilaksi, kā arī par bērnu drošību un vakcināciju. Tāpat plānots uzlabot pieejamību valsts apmaksātai zobārstniecības palīdzībai.


Ministrija iecerējusi izstrādāt mācību programmu seksuālās un reproduktīvās veselības izglītības veicināšanai un nodrošināt jauniešu apmācību par šiem jautājumiem. Tāpat plānota sabiedrības informēšanas kampaņa par bērnu līdz 5 gadu vecumam drošību.


Grūtnieču, dzemdētāju, nedēļnieču un jaundzimušo aprūpes uzlabošanai
iecerēts uzlabot grūtnieču ultrasonogrāfisko izmeklējumu kvalitāti, nodrošināt “zaļā koridora” principu speciālistu konsultācijām grūtniecības periodā, kā arī izvērtēt nepieciešamību papildināt grūtniecības laikā nozīmējamos izmeklējumus. Tāpat paredzēts uzlabot jaundzimušo skrīninga aptveri un paplašināt jaundzimušo ģenētiski iedzimto slimību skrīningu ar jauniem izmeklējumiem agrīnai ārstējamu patoloģiju diagnosticēšanai. Plāns paredz uzlabot riska pacientu aprūpi un pilnveidot mātes mirstības konfidenciālās analīzes darbību, kā arī ieviest perinatālās mirstības konfidenciālo analīzi. Tāpat paredzēts uzlabot jaundzimušo veselības aprūpes pēctecību posmā dzemdību nodaļa – ģimenes ārsts, kā arī uzlabot sadarbību ar sociāliem dienestiem un pašvaldībām riska, neaprūpēto grūtnieču un jaundzimušo identificēšanai.

 

Iecerēts uzlabot grūtnieču ultrasonogrāfisko izmeklējumu kvalitāti, nodrošināt “zaļā koridora” principu speciālistu konsultācijām grūtniecības periodā.

Reklāma
Reklāma

Plānotas arī valsts apmaksātas kontracepcijas iespējas sievietēm, kuras ir pakļautas sociālajam riskam. Komentējot šo ieceri, veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienība) atzina, ka kontracepciju varētu nodrošināt 8000 sieviešu, kas gan būtu tikai pirmais solis, jo nepieciešamība pēc valsts apmaksātas kontracepcijas ir lielāka.

Lai mazinātu mutes dobuma infekciju riskus grūtniecēm, plānots izstrādāt nosacījumus, kuros gadījumos tiek apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi grūtniecēm.

Grasās veicināt fizioloģiskas dzemdības un samazināt ķeizargriezienu bez medicīniskām indikācijām skaitu. Tam paredzēta tālākizglītība ģimenes ārstiem un ginekologiem.

Paredzēts nodrošināt papildu izmeklējumus bērniem veselības problēmu agrīnai identificēšanai, piemēram, agrīnai sirds un asinsvadu slimību diagnostikai u.c., kā arī izvērtēt pediatra pieejamību Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) un III un IV līmeņa slimnīcu uzņemšanas nodaļās un sekundārajā aprūpē.

Savukārt hronisko pediatrisko pacientu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanai paredzēts izstrādāt kritērijus bērnu sadalījumam veselības grupās un datu sniegšanas kārtību un izstrādāt dinamiskās novērošanas kārtību bērniem ar hroniskām slimībām.

Tāpat plānots uzlabot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, lai nodrošinātu agrīnu funkcionēšanas traucējumu atpazīšanu, savlaicīgas novērtēšanas un medicīniskās rehabilitācijas uzsākšanu, iespējamās invaliditātes mazināšanai vai novēršanai - augsta riska jaundzimušo grupā un bērniem, kuriem ir konstatēti funkcionēšanas ierobežojumi ar augstu invaliditātes risku.

Lai realizētu plāna projektā minētos pasākumus mātes un bērna veselības uzlabošanai, nepieciešams papildus valsts budžeta finansējums, 2019.gadā nepieciešams papildu 8,5 miljoni eiro, 2020. gadā – 7,7 miljoni eiro.

Plāns izstrādāts ciešā sadarbībā ar nozares profesionālajām organizācijām - Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociāciju, Latvijas Vecmāšu asociāciju, Latvijas Neonatalogu biedrību, Latvijas Pediatru asociāciju, Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociāciju - un valsts pārvaldes institūcijām