Eksperiments: Sešgadniece viena divas stundas Vecrīgā, vizinās "mikriņos" un brauc uz Liepāju

Neilgi pēc nepieskatītā mazā Ivana pazušanas un nāves LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” eksperimentā pārliecinājās, ka mazs bērns viens pats bez kādiem jautājumiem divas stundas var staigāt un iepirkties Vecrīgā, vizināties ar mikroautobusiem Rīgā un pat doties ceļā ar starppilsētu autobusu. Pašvaldības policija sešgadnieci uzrunāja vien 45 minūtes pēc klaiņošanas pie Brīvības pieminekļa. Vien atbilstoši reaģēja kāds šoferis un pasažiere autobusā ceļā uz Liepāju.

Ekrānšāviņš no raidījuma Aizliegtais paņēmiens

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Ekrānšāviņš no raidījuma "Aizliegtais paņēmiens"

"Aizliegtā paņēmiena" sižeta galvenā varone ir sešus gadus veca meitene Stella , kas pēc izskata atbilst savam vecumam. Filmēšanas laikā tuvumā atrodas arī viņas mamma, bet apkārtējiem nemanāma. 


Divas stundas Vecrīgā
LTV raidījuma uzdevumā Stella divas stundas viena pati pavada Vecrīgā. Viņas uzdevums apmeklēt desmit tirdzniecības vietas, piemēram, pārtikas veikalus, aptieku, grāmatnīcu, suvenīru bodītes, ēstuves, un tajās kaut ko nopirkt. Stellai pateikts, ka, tiklīdz kāds viņai sāks ko vaicāt, mamma uzreiz būs klāt. 

 

Lasi arī:  Autotransporta direkcija: Pirmsskolas vecuma bērns sabiedriskajā transportlīdzeklī nedrīkst braukt patstāvīgi


Meitene bez īpašām problēmām iepērkas “Mēness aptiekā” ,  veikalā “Rimi” un citos Vecrīgā esošās pircēju iecienītās tirdzniecības vietās.  Neviens īpašu uzmanību šīm aktivitātēm nepievērš.   Stella vairāk nekā divas stundas pavadīja viena pati pilsētas centrā. Ne garāmgājēji, arī nevienā no desmit Stellas apmeklētājām vietām neviens neko viņai tā arī nepajautā.


Modri policisti?
Nedaudz vēlāk  Stella riņķo ap Brīvības pieminekli, kur parasti uzturas arī policisti. Viņa tur apsēžas uz soliņa, pabaro pīles, tad zvirbuļus. Jā, ir arī policisti, bet viņi aizņemti ar tūristiem, tad kaut kur dodas. Paiet aptuveni 40 minūtes pie Brīvības pieminekļa, un - urrā, beidzot mazā meitene ir pamanīta.
Kad pie Stellas pienāk policisti, klāt steidzas arī mamma, kura saņem laipnu brīdinājumu, ka sešgadīgs bērns uz ielas viens atrasties nevar.


Ceļojums uz Liepāju
Starppilsētu autobusos pasažieri iekāpj tikai pa priekšējām durvīm. Turklāt ir stingrs noteikums, ka pirmsskolas vecuma bērni bez pieaugušajiem braukt nekur nedrīkst, un viņiem vajag “nulles biļeti”. Stella raidījuma veidotāju pavadībā dodas uz Liepāju ar pieturvietu Saldū.

Pie autobusa biļetes var tikt gan kasēs, gan pie autobusa šofera. Stella sāk ar kasi, taču tur viņai biļeti nedod. Taču arī no apkārtējiem nekādu jautājumu par meitenes iecerēto braukšanu vienai. Otrā kasē gan viņai prasa vecumu un saka, ka bez vecākiem braukt nedrīkst. 

Lai ceļojums nebeigtos, vēl nesācies, Stellai tiek nopirkta biļete. Tad viņa viena dodas uz autobusu. Autobusa šoferis pajautā, kur meitene dodas un vai Saldū viņu kāds sagaidīs. Vecumu gan viņai nejautā. Pēc nepilnām divām stundām autobuss ieripo Saldus autoostā un bērns izkāpj pa vidējām durvīm. Šoferis gan neizseko, vai mazajai meitenei kāds patiešām ir atnācis pretī. Stella vēl staigā turpu šurp pa Saldus autoostu, bet nevienam viņa neinteresē.

Tad Stella gaida nākamo autobusu, lai nokļūtu Liepājā. Kases ir slēgtas, tāpēc biļete jāpērk pie autobusa vadītāja. Šoreiz Stella saka, ka viņai ir septiņi gadi, lai tiktu vismaz pie braukšanas. Pirmā plāna daļa izdodas – šoferis biļeti pārdod, taču pajautā, vai Liepājā meiteni kāds sagaidīs, un nosēdina viņu tieši aiz sevis. Taču Stella izdomā kāpt laukā nevis Liepājā, bet gan Skrundā. Kad autobuss apstājas, Stella taisās uz izkāpšanu. Bet bērnu aiztur blakus sēdošā sievietei, un iesaistās arī autobusa šoferis.

Reklāma
Reklāma

 

Šoferis stāsta, ka regulāri gadās, ka bērni vieni paši brauc autobusā. Viņus gan pārsvarā piesaka un sagaida. Pēc brīža klāt jau mamma un skaidro, ka tas ir raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” eksperiments. Viņa arī dokumentāli apstiprina, ka ir Stellas mamma. Bet šoferis ir satraukts, nesaprot, vai darījis pareizi, ka ļāvis Stellai braukt, un pats izsauc policiju.

Šoferis stāsta, ka regulāri gadās, ka bērni vieni paši brauc autobusā. Viņus gan pārsvarā piesaka un sagaida. Viņaprāt, maziem bērniem būtu jābrauc kopā ar vecākiem. “Mēs taču nevaram katram izsekot līdzi, kurā vietā viņš kāps ārā,” norāda šoferis.


Šis ir labākais, bet diemžēl vienīgais raidījumā piefiksētais piemērs, kā sabiedrība tomēr spēj reaģēt. Vēlāk jau intervijās Rīgas autoostā uzrunātie autobusu šoferi saka, ka lielākoties nebūtu gatavi vienus pašus mazus bērnus uzņemt autobusā. Tiesa, dažreiz vecāki palūdz aizvest. Daži gan atzīst, ka nezina, kā būtu pareizi jārīkojas.

 

Visu raidījumu var noskatīties LSM.lv mājas lapā.