Svarīgi nosacījumi, kā pasargāt sevi un tuviniekus svētku laikā + informācija, kur meklēt palīdzību

NMP dienesta mediķi aicina atcerēties par drošību Lieldienu svētku un brīvdienu laikā, lai pasargātu sevi un tuviniekus no nelaimes. 

FOTO: Shutterstock.com

Drošība svētkos ir pašu rokās!

 

Lai Lieldienās droša šūpošanās

  • Pirms svētkiem pārliecinies par savu piemājas šūpoļu konstrukciju izturību pēc ziemas sezonas.
  • Neļauj maziem bērniem šūpoties bez pieaugušo klātbūtnes. Seko, lai bērns šūpošanās laikā turētos pie šūpolēm.
  • Neļauj bērniem tuvoties šūpolēm, ja tajās kāds jau šūpojas, jo īpaši ja tās ir koka vai dzelzs konstrukcijas.
  • Atceries, ka šūpoles domātas, lai tajās šūpotos, nevis lai no tām pēc uzšūpošanās augstumā izlēktu.
  • Bērni atdarina pieaugušos, tādēļ ar savu rīcību rādi bērnam pareizu piemēru. Neesi pārgalvīgs šūpojoties!

 

Ja dosies svinēt ārpus mājas

  • Vienmēr noskaidro, kurp dosies (īpaši, ja dodies ciemos uz mazāk zināmu vietu vai izbrauksi pie dabas) – ja būs vajadzīga dienestu palīdzība, varēsi dispečeriem labāk izskaidrot savu atrašanos. 
  • Jau šobrīd lejupielādē savā telefonā mobilo lietotni eVeselībasPunkts – reizē ar zvanu uz ārkārtas tālruni ‘113’ tā ļauj nosūtīt arī zvanītāja atrašanās vietas koordinātes, kā arī  lietotnē interaktīvā kartē varēsi redzēt atrašanās vietai tuvākās ārstniecības iestādes. 

 

Ja ģimenes vai draugu lokā iekursiet ugunskuru

Reklāma
Reklāma
  • Neļauj bērniem spēlēties grila vai ugunskura tuvumā.
  • Neatstāj atvērtu degmaisījuma pudeli, pēc uguns aizdegšanas noliec to bērnam nepieejamā vietā. Ja degmaisījumu iedzers bērns, tas var apdraudēt viņa dzīvību. 

 

Svētkos un brīvdienās visu diennakti mediķa padomus vienkāršāku saslimšanu gadījumos var saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Pa šo tālruni pieredzējuši mediķi sniedz medicīniskus ieteikumus iedzīvotājiem, kuriem ir nepieciešams ģimenes ārsta padoms, bet sūdzības par veselības stāvokli ir parādījušās ārpus ģimenes ārsta darba laika. Svētku brīvdienās tālruņa mediķi būs pieejami visu diennakti.


Tāpat brīvdienās akūtās situācijās medicīniskā palīdzība būs pieejama gan pie dežūrārstiem Latvijas lielākajās pilsētās, gan arī steidzamās medicīniskās palīdzības punktos
 
Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību varēs saņemt pie dežūrārstiem, kuri sniedz medicīniskas konsultācijas ģimenes ārsta kompetences ietvaros. Par vizīti pie dežūrārsta jāveic pacienta iemaksa 1,42 eiro apmērā (pacienta iemaksas nav jāveic no pacienta iemaksām atbrīvotajām iedzīvotāju grupām. Piemēram, bērni līdz 18 gadiem, grūtnieces, 1. grupas invalīdi, trūcīgās personas, politiski represētās personas u.c.).
 
Traumu (piemēram, apdegumu, kodumu, lūzumu) vai pēkšņu saslimšanu gadījumos medicīnisko palīdzību iedzīvotājiem sniedz steidzamās medicīniskās palīdzības punktos.
 
Savukārt neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta cilvēka veselība vai dzīvība, palīdzību sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļas. Ja tiek plānots patstāvīgi doties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu, pirms došanās (ja tas ir iespējams), ieteicams ar slimnīcu sazināties par palīdzības saņemšanas iespējām atbilstoši pacienta veselības stāvoklim. Piemēram, ir slimnīcu uzņemšanas nodaļas, kurās var vērsties, ja ir aizdomas par kaula lūzumu, savukārt citās var vērsties, ja gūti ķermeņa apdegumi. Jāņem vērā, ka slimnīcu uzņemšanas nodaļās netiek sniegta valsts apmaksāta medicīniskā palīdzība gadījumos, kas nav neatliekami un kuros bijusi nepieciešama plānveida pakalpojuma saņemšana.

Ja trauma vai pēkšņa veselības problēma apdraud dzīvību, neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt, zvanot pa ārkārtas tālruni 113.