Veselības ministrija nedaudz paplašina skolās tirgojamo produktu sarakstu

2.februārī Ministru kabineta sēdē atbalstīti Veselības ministrijas izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, nosakot, ka ēdināšanā var izmantot pārtikas produktus, kas satur dabīgos aromatizētājus un krāsvielas, kā arī atsevišķus konservantus.

FOTO: Shutterstock.com

Šā gada 1.janvāra stājās spēkā izmaiņas, kas noteica papildus kvalitātes prasības ēdināšanā iekļaujamiem pārtikas produktiem, kā arī tika noteikti pārtikas produkti, kurus drīkst izplatīt izglītības iestāžu teritorijā papildus izvēles un kompleksai ēdienkartei. Pieņemtās izmaiņas izraisīja neapmierinājuma vētru gan ēdinātāju, gan skolēnu un arī vecāku vidū.  


Ņemot vērā iepriekšminēto, tika izstrādāti un šodien Ministru kabinetā apstiprināti grozījumi Noteikumos Nr.172, kas nosaka, ka ēdienkartē drīkst iekļaut pārtikas produktus, kas satur dabīgas izcelsmes krāsvielas*, aromatizētājus un atsevišķus konservantus**.  


Skolās drīkstēt tirgot:
 

  1. vienu reizi nedēļā ēdienkartē var iekļaut apstrādātus zvejniecības produktus (piemēram, konservētu zivi savā sulā, siļķi u.c.), ievērojot noteiktus kvalitātes kritērijus. 
     
  2. miltu konditorejas izstrādājumus izglītības iestāžu izvēles ēdienkartē var iekļaut ēdienreizēs, kas tiek organizētas ne ātrāk kā plkst.11:00.
     
  3. attiecībā par pārtikas produktiem, kurus papildus kompleksajai un izvēles ēdienkartei drīkst izplatīt izglītības iestāžu teritorijā (t.sk. skolu kafejnīcās, uzkodu un dzērienu automātos), grozījumos tika veikti papildinājumi un atļauto pārtikas produktu klāstā iekļauta maize ar noteiktiem kvalitātes kritērijiem, sviests, džems, želeja, ievārījums, augļu un ogu mērce, augļu un ogu biezenis.
     
  4. atļaus iegādāties karstos dzērienus (piemēram, tēju, kakao) arī ārpus ēdnīcas un kafejnīcas darba laika, uzkodu un dzērienu automātos drīkstēs izplatīt dehidrētu pienu.
     
  5. Papildus grozījumi paredz, ka profesionālo izglītības iestāžu mācību procesa laikā pagatavotos ēdienus drīkstēs iekļaut šo iestāžu kompleksajā un izvēles ēdienkartē.
Reklāma
Reklāma


Ierobežojumi attiecībā uz pārtikas produktiem, kas satur aromatizētājus un pārtikas piedevas, neattieksies uz diētisko pārtiku, ko nodrošina izglītojamajiem, pacientiem, sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūciju klientiem, kuriem ir nepieciešama uztura korekcija, piemēram, cukura diabēta, alerģiju, pārtikas nepanesību u.c.gadījumos.


* Eiropas Parlamenta un Padomes 2008.gada 16.decembra Regulas Nr.1333/2008 par pārtikas piedevām II pielikuma C daļā minētās II grupas pārtikas krāsvielas

** Etiķskābi (etiķi), sēra dioksīdu – sulfītus (līdz 2017.gada 1.janvārim), citronskābi, pienskābi, askorbīnskābi, ābolskābi