Tiesa savu bērnu nonāvēšanā un sakropļošanā apsūdzētajai medmāsai piespriež mūža ieslodzījumu

Šodien Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa pasludināja spriedumu savu bērnu nonāvēšanā un sakopļošanā apsūdzētajai 42 gadus vecajai medmāsai Daigai Tēraudai, piespriežot mūža ieslodzījumu bez mantas konfiskācijas un ar policijas kontroli uz trim gadiem. Tieši tādu sodu piemērot bija lūgusi arī prokurore Jekaterina Kušakova.
Par prātam neaptveramajiem noziegumiem, ko sieviete izdarījusi pati saviem bērniem, piespriests mūža ieslodzījums.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Par prātam neaptveramajiem noziegumiem, ko sieviete izdarījusi pati saviem bērniem, piespriests mūža ieslodzījums.

 

Šodien, sprieduma nolasīšanas laikā, apsūdzētā neizrādīja ne vismazāko satraukumu - aukstasinīgs miers, tā var raksturot D.Tēraudas attieksmi pret viņai piespriesto sodu.

 

Tiesa arī lēma par labu cietušajiem no viņas piedzīt 48 640 latu nodarītā kaitējuma zaudējumu atlīdzināšanai. Pilns tiesas spriedums būs pieejams 25.jūlijā un no šī datuma 20 dienu laikā to varēs pārsūdzēt. Pagaidām gan nedz apsūdzības uzturētājs, nedz apsūdzētās advokāts nezina, vai to darīs. Tas tiks izlemts pēc pilna, motivējošā sprieduma saņemšanas.

 

D.Tērauda tika apsūdzēta kopumā pēc 8 Krimināllikuma un Kriminālkodeksa pantiem, un pēc visiem no tiem tika atzīta par vainīgu. Tiesa vienīgi vienā apsūdzības punktā mainīja kvalifikāciju, bet tas vairāk saistīts ar juridiskām niansēm.

 

Prokurore J.Kušakova ir apmierināta ar spriedumu, jo piemērotais sods ir tieši tāds, kādu viņa prasīja piespriest tiesas debatēs.

 

Apsūdzētās advokāts Uldis Lapiņš žurnālistiem atzina, ka spriedums bija prognozējams, ņemot vērā lietas sevišķo raksturu un situāciju. Viņam aizstāvība šajā lietā bijis profesionāls izaicinājums, jo Latvijas vēsturē līdzīgu lietu nav bijis. Arī pasaulē un Eiropā līdzīgu gadījumu ir visai maz.

 

Advokāts arī pastāstīja, ka visu krimināllietas izmeklēšanas laiku apsūdzētā bijusi visnotaļ mierīga. Tiesai savu vainu viņa atzinusi, neapstrīdot veiktās darbības pret saviem bērniem, vienīgi nepiekritusi atsevišķu apsūdzību kvalifikācijai.

Reklāma
Reklāma

 

Psihologi un psihiatri sievieti atzinuši par pieskaitāmu jeb tādu, kas atbild un saprot par savu rīcību, tomēr viņai esot savas īpatnības. Pēc psihologu izpētes, apsūdzētajai piemītot tā dēvētais deleģētais Minhauzena sindroms. Tas nozīmē, ka sieviete, veicot savus noziegumus, bijusi pārliecināta par pareizu rīcību - ka tām tam ir jābūt, un viņa bērniem palīdz, nevis gandē viņu veselību.

 

Spriedums nolasīts, un konvojs apsūdzēto ved uz ieslodzījuma vietu.

 

Tiesa minēto krimināllietu slēgtās tiesas sēdēs sāka skatīt februārī. Lēmums par slēgtām tiesas sēdēm tika pieņemts, ievērojot apsūdzētās nepilngadīgās meitas intereses, kura dēļ savas mātes darbībām, kļuvusi vājredzīga.  

 

Kā liecina pieejamā informācija prokuratūras interneta vietnē, noziedzīgie nodarījumi veikti laika posmā no 1997.gada 8.jūnija līdz 2011.gada 31.oktobrim. Izdarīto noziegumu rezultātā nāve iestājās diviem apsūdzētās personas bērniem, savukārt viens zaudēja redzi. Noziedzīgie nodarījumi tika izdarīti, lai iegūtu materiālus labumus.

 

Sieviete pie kriminālatbildības saukta pēc vairākiem Krimināllikuma un Kriminālkodeksa pantiem.

 

Sievieti aizturēja 2011.gada rudenī. To, ka šobrīd nu jau apsūdzētās sievietes meitai nav iedzimta vai iegūta acu slimība, bet mehāniski bojāta redze, atklāja mediķi, kas ar aizdomām vērsās policijā. Vēlāk noskaidrojās, ka sieviete, lai iegūtu sociālos pabalstus, meitenei pati bojājusi redzi. Turklāt līdzīgas darbības sieviete veikusi arī ar saviem iepriekš dzimušajiem bērniem - meitu un puiku, bet vēl viens viņas bērniņš piedzmis nedzīvs. Attiecībā par šo gadījumu, policija nekādas izmeklēšanas darbības neveica, bet divu bērnu nāvi izmeklēja, atklājot šausminošus faktus. Prokuratūra līdz šim nav vēlējusies atklāt detaļas, cik nežēlīga sieviete bijusi pret saviem bērniem.