Notievēšanas aprēķins un sliktās ātrās diētas. Atslodzes diena

Neskaitāmas reizes ir lasīts, ka ātrās diētas ilgtermiņā notievēt nepalīdz. Taču daudzas sievietes par spīti tam atkal un atkal atrod kādu interesantu diētu, ievēro to un apgalvo, ka rezultāts ir fantastisks. Jā, neapšaubāmi, kilogrami krītas un arī apkārtmēri nedaudz sarūk, tikai — cik efektīvi tas ir ilgtermiņā? Stāsta uztura speciāliste Astra Sabule.

Organisms saprot, ka nedrīkst pārmērīgi dedzināt savus olbaltumus, jo tas draud ar nāvi, tāpēc vielmaiņa pārveidojas.

FOTO: Shutterstock.com

Organisms saprot, ka nedrīkst pārmērīgi dedzināt savus olbaltumus, jo tas draud ar nāvi, tāpēc vielmaiņa pārveidojas.

Regulāri piekopjot ātrās diētas, tiek neatgriezeniski izmainīta vielmaiņa un ne uz pozitīvo pusi. Mazliet aplūkosim to no mūsu fizioloģijas viedokļa. Lai mūsu organisms funkcionētu, ir vajadzīgas visas uzturvielas – olbaltumvielas, ogļhidrāti, tauki, kā arī vitamīni un minerālvielas. Uzsvaru šajā gadījumā lieku uz vārdu — visas — uzturvielas. Mūsu organisms gan ir ļoti gudrs un evolūcijas rezultātā tas ir pielāgojies ļoti dažādām ekstrēmām situācijām, bet ir jāsaprot, ka organisma normāla funkcionēšana tiek izjaukta.

 

Notievēšanas matemātika
Sievietes parasti priecē ātri zaudētais kg skaits, bet svarīgi ir saprast, ka ne jau tauki ir tie, kas tiek zaudēti. Maksimālais iespējamais tauku zudums ir apmēram 250 grami dienā, kas nedēļā veido 1,7kg. Bet ir taču ļoti daudzas diētas, kas sola 3, 5 un pat 7 kg svara zudumu nedēļā un pats galvenais – šie solījumi piepildās! Tātad, kas īsti tiek zaudēts? Tauku masa tikai mazliet, visu pārējo sastāda ūdens un muskuļaudi! Ekstremālos apstākļos (stingra diēta organismam ir ekstrēmi apstākļi), kad ar ēdienu netiek uzņemtas visas uzturvielas, organisms no sākuma rūpējas par vitāli svarīgajiem orgāniem – smadzenēm, sirdi.


Smadzenēm diennaktī ir vajadzīgi 100-150g glikozes. Ja atslodzes dienās tiek lietots tikai šķidrums, tad loģiski, ka glikoze (vienkāršiem vārdiem – cukurs) netiek uzņemta un organisms sāk izmantot savas iekšējās rezerves. Aknās un muskuļaudos mums ir glikozes krātuvītes, bet šie krājumi nav lieli. Organisms sašķeļ aknu glikogēnu par glikozi, lai smadzenes būtu pabarotas, ja ar aknām ir par maz, tiek sašķelts arī muskuļu glikoēns. Taču krājumi nav lieli, mūsu organismā ir 200-300g glikozes, tātad ar šo daudzumu smadzenes tiks pabarotas 2 diennaktis, bet jāatceras, ka ne jau tikai smadzenēm vajag glikozi, to vajag arī citiem vitāli svarīgajiem orgāniem, tā kā būtībā rezerves pietiek 1 dienai. Kas notiek pēc tam? Organisms sāk izmantot savu kārtējo gudro mehānismu, tas ir iemācījies radīt glikozi! No kā?

Pats svarīgākais un būtiskākais noteikums, ievērojot ekstrēmas diētas, ir dzert daudz ūdeni, vismaz 3 litrus dienā,  lai visas sliktās vielas tiktu izskalotas.

No olbaltumvielām. No 100g mūsu ķermeņa olbatuma rodas 57 g glikozes, tātad jānoārda 200 g olbaltuma, lai smadzenes saņemtu savu devu. Mūsu organismā kopā olbaltums ir 4000-8000g, ja tiek zaudēta puse – iestājas dzīvībai bīstams stāvoklis! Tādat rezumējot šo visu kopā  ievērojot ekstrēmu diētu, organisms no sākuma iztukšo aknu glikozes grājumus un tad sāk saēst pats savas olbaltumvielas. Vai tiek dedzināti tauki? Nē, sākumā nē. Taču vēlāk tas notiek. Organisms saprot, ka nedrīkst pārmērīgi dedzināt savus olbaltumus, jo tas draud ar nāvi, tāpēc vielmaiņa pārveidojas. Un organisms ir iemācījies enerģiju iegūt arī no ketonvielām. Ketonvielas rodas, noārdoties taukskābēm. Nu tad lūk, beidzot šajā stāstā esam tikuši līdz tauku vielmaiņai! Jā, tauki tiek dedzināti, taču ketonvielu daudzums asinīs ir palielinājies 30-100 reizes, tas ir īpaši nelabvēlīgi un bīstami, tāpēc pats svarīgākais un būtiskākais noteikums, ievērojot ekstrēmas diētas, ir dzert daudz ūdeni, vismaz 3 litrus dienā,  lai visas sliktās vielas tiktu izskalotas. Jāseko līdzi arī urīna daudzumam, tam jābūt vismaz 2 l dienā.

 

Vielmaiņai neēšana ir šoks
Šobrīd esam aplūkojuši, kas notiek ar organismu, ja dažas dienas tiek lietots tikai šķidrums un netiek uzņemta pārtika. Secinājums – organisms iztērē aknu rezerves, tad sāk dedzinā muskuļu masu, tad ķeras klāt taukiem, piesārņojot organismu ar dažādām atkritumvielām un pilnīgi izjaucot iekšējo balansu. Neskan īpaši jauki, vai ne? Bet tieši tā tas notiek un turklāt tas atstāj sekas uz vielmaiņu. Vielmaiņai šāda neēšana ir milzīgs šoks un lai kaut kas tāds nebūtu jāpiedzīvo vēlreiz, organisms ieslēdz sevi taupības režīmā (lai vēlāk būtu vairāk rezerves) un, atsākot uzņemt ēdienu, viss aiziet uz tauciņiem. Tieši tāpēc arī apgalvojums, ka pēc ātrajām diētām svars atgriežzas dubultīgi, ir patiess.

Reklāma
Reklāma

Atslodzes dienām jābūt ar sabalansētu uzturvielu daudzumu – ēdienkartē ir jābūt daudz šķidrumam, vitamīniem un minerālvielām, olbaltumvielām, ogļhidrātiem, taukiem.


Atslodzes dienas
Lai viss nebūtu tikai slikti, uzrakstīšu tomēr arī ko pozitīvu. Atslodzes dienas droši var ievērot par spīti visam iepriekšminētajam. Tikai rūpīgi jāizvēlas sava ēdienkarte. Nedrīkst dzert tikai ūdeni vai ēst tikai gurķus. Ja priekšā ir balle, kurā jāizskatās satriecoši, tad neapšaubāmi nav vairs laika sākt veselīgu tievēšanu un ilgstoši nodarboties ar sportu, tad talkā var nākt atslodzes dienas. Bet šīm atslodzes dienām jābūt ar sabalansētu uzturvielu daudzumu — ēdienkartē ir jābūt daudz šķidrumam, vitamīniem un minerālvielām (piemēram, dārzeņi), olbaltumvielām (piemēram, biezpiens, paniņas, kefīrs), ogļhidrātiem (piemēram, klijas), taukiem (piemēram, olīveļļa, auzu pārslas). Ja visas vielas tiks uzņemtas ar uzturu, tad organismam nenāksies izmantot savas rezerves un tas bez stresa varēs nodarboties ar tauciņu dedzināšanu.


Atslodzes dienas piemērs:
•    No rīta glāze kefīra ar klijām;
•    Pa dienu tomāti, gurķi, salātlapas ar tējkaroti olīveļļas;
•  Vakarā vājpiena biezpiens ar mazliet paniņām, lai biezpiens nebūtu sauss un glāze ar ūdenī uzbriedinātām auzu pārlām;
•    Visas dienas garumā daudz ūdens.

 

Organisms ir saņēmis visu, kas tam nepieciešams. Svarīgi šajās atslodzes dienās ir arī sportot, tas tikai paātrinās tauku dedzināšanu. Būtiskākā atslodzes dienu kļūda ir tā, ka netiek ēsts vispār vai arī tiek patērēts tikai konkrēts produkts (piemēram, tikai kefīrs). Bet veiksmīgai notievēšanai organismam ir jāsaņem VISAS uzturvielas, tāpēc katru dienu jāuzņem sabalansēts uzturs.


Rezumējot visu kopā – ātrās diētas ilgtermiņā nestrādā. Neviena! Ja mērķis ir notievēt tā, lai svars nenāk atpakaļ, tad ir daudz jāsporto un jāēd sabalansēts, veselīgs uzturs ar samazinātu kaloriju daudzumu. Ja ir smaguma sajūta vēderā pēc svētkiem, tad droši var ievērot atslodzes dienas, tikai jāseko līdzi šķidruma daudzumam un ēdiena daudzveidībai.

 

Autore: uztura speciāliste Astra Sabule