Mani sapņu mati katru dienu jeb salonu pieredze mājas apstākļos

Sievietei rotas ir svēta lieta, jo tās izceļ un papildina mūsu dabisko skaistumu. Līdzīgi ir ar matiem. Mēs gribam tik krāšņus, apjomīgus, mirdzošus, gludus vai sprogainus, cik vien iespējams. Lai iegūtu savus sapņu matus, ir jāizvēlas piemēroti matu kopšanas līdzekļi un jāatceras daži likumi. Šobrīd veikalos ir tik daudz dažādu līdzekļu matiem, ka grūti orientēties. Par to liecina neskaitāmie jautājumi, kurus frizierei Jeļenai Belovai, no frizieru salona Matu Meistari, ik dienu uzdod viņas klienti. Lai atbildētu uz tiem, sēdāmies pie tējas tases un sākām sarunu.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Friziere Jeļena Belova.

Pirmais jautājums, kas droši vien visus interesē – kā izvēlēties sev piemērotāko šampūnu un kondicionieri?
Jā, šis jautājums atskan ļoti bieži. Te jāņem vērā dažādi parametri matu struktūra, biezums, garums, krāsa un galu galā sajūtas. Pirmkārt, ļoti svarīgi ir izvēlēties dziļi attīrošus šampūnus. Zinātnieki ir pierādījuši, ka matu mirdzumu negatīvi ietekmē dažādas nogulsnes un netīrumi, kas sakrājas matos, piemēram, kaļķakmens, rūsas, putekļu, tauku un arī matu kopšanas līdzekļu nogulsnes. Tās aizsprosto poras, mats pārklājas ar netīrumu kārtu un pārstāj mirdzēt. Otrkārt, ļoti svarīgi, vai šampūns un kondicionieris atbilst jūsu matu krāsai, tās tonim. Nav svarīgi, mati ir krāsoti vai dabiskā krāsā. Zinātnieki ir atklājuši, ka dažādi matu toņi gaismu atstaro atšķirīgi, tāpēc katras krāsas matiem nepieciešama atšķirīga kopšana. Treškārt, svarīgi, lai šampūns un kondicionieris ir ērti lietojams. Ikdienas lietošanai svarīgi, lai var ātri izmazgāt, izžāvēt un skriet lai nav stundu jāstāv pie spoguļa, jāveido, jātin vai jātaisno. Šajā ziņā mans pēdējā laika atklājums ir John Frieda® matu kopšanas līdzekļi, kas nav īpaši dārgi, bet efekts ir ļoti labs. Ar tiem neprofesionālis mājas apstākļos var panākt tieši tādu efektu, kā vēlas, kā no salona (smaida). Jā, es arī sākumā brīnījios, bet tas strādā. Vislabāk, protams, konsultēties ar savu frizieri, jo pašam ir ļoti grūti noteikt, kas vislabāk derētu. Un tad ir jāmēģina, jauzticas savām sajūtām un jāskatās uz rezultātu apmierina vai neapmierina.


Kādi pamatlikumi jāievēro, kopjot matus?
Kā jau minēju, pirmkārt, ir svarīgi dziļi attīrīt matus no dažāda veida nogulsnēm, jo tikai tā var panākt mirdzošu matu efektu. Otrkārt, attīrītie mati ir jāpabaro ar kondicionieri tas jāliek uz divām minūtēm nedaudz nosusinātos matos tad efekts ir daudz labāks. Un, protams, matu maska reizi nedēļā uz desmit minūtēm. Ieziediet mitros, nosusinātos matos, uzlieciet polietilēna maisiņu uz galvas, lai nosedz matus, un aptiniet ar siltu dvieli. Paguliet vannā, iedzeriet šampanieti (smejas) un pēc 10 minūtēm skalojiet laukā.


Vai obligāti jālieto matu maska?
Jā, būtu vēlams. Latvijā ir nepastāvīgi klimatiskie apstākļi te līst, te salst, te vējš, te atkal saule kā dienvidos. Turklāt mēs visas ļoti mīlam fēnus, pannas un lokšķēres (smaida). Tāpēc matus vajag lutināt.


Kam domāti serumi un kā tos lietot?
Serumus parasti iesaku lietot sausiem matu galiem. Mērķis būtu stiprināt matus, lai tie nelūstu un nešķeltos. Tomēr ar serumiem jābūt uzmanīgiem jāzina, ko lietot un cik daudz, lai nepanāktu pretēju efektu un nesataukotu matus. Svarīgi, lai serums būtu spēcīgs, bet ar vieglu konsistenci.


Cilvēkus uztrauc matu kopšanas līdzekļos esošais silikons...
Silikons lielās devās parasti tiek pievienots lētākiem matu kopšanas līdzekļiem, jo tas dod strauju vizuālu efektu. Toties tam ir arī negatīva ietekme tas aizsprosto matu poras un nākamajā mazgāšanas reizē neizskalojas, bet paliek porās un krājas kārtām uz mata.
Ir matu kopšanas līzekļi, kuros nav silikona, bet ne visiem šie līdzekļi der un ir ērti lietoajmi, jo tie mazāk puto un pēc kondicioniera lietošanas matus nav tik viegli izķemmēt.
Ir līdzekļi, kuros silikons ir pavisam nedaudz, turklāt tas neiazsprosto poras un noskalojas nākamajā mazgāšanas reizē. Manuprāt, tas ir optimāls risinājums skaisti, veselīgi un ērti.

 

Mēs visas gribam mirdzošus matus, bet daudzi līdzekļi matu mirdzumam padara matus taukainus...
Līdzekļi matu mirdzumam patiešām padara matus taukainus. Lai mati mirdzētu, kā jau iperiekš minēju, ir svarīga matu attīrīšana no dažāda veida nogulsnēm, kas klāj mata virsmu un neļauj mata dabiskajai struktūrai atstarot gaismu tātad neļauj matam mirdzēt.
Šobrīd veikalos ir parādījušies produkti, kas radīti, ņemot vērā gaismas saspēli ar matu struktūru un krāsu. Parasti tie tiek iedalīti četrās krāsu grupās: platīnblondiem un šampanieša krāsas matiem, medusblondiem un karameļu krāsas matiem, riekstu brūniem un kastaņkrāsas matiem, šokolādes brūniem un espresso krāsas matiem. Skaisti, vai ne (smaida)? Jums tikai jāsaprot, kurai matu krāsu grupai atbilst jūsējie un jāizvēlas atbilstošs šampūns un kondicionieris.

Reklāma
Reklāma


Blondīnes parasti vairāk uztraucas par mirdzumu, jo blondie mati biežāk ir nespodri...
Jā, tā ir. Blondie mati biežāk ir nespodri un izskatās tumšāki, nekā mēs to vēlētos. Katrs blondais mats no dabas ir caurspīdīgs, jo satur nedaudz melanīna. Gaismai iespīdot veselīgi blondos matos, tā atmirdz mata stiebrā, kas ir kā gaismu pastiprinoša prizma un kas rada saulainu mirdzumu. Ja mats ir pilns ar nogulsnēm, tad tas nespēj mirdzēt. Tātad jāsāk ar mata attīrīšanu un jāizmanto kvalitatīvs, blondos matus attīrošs šampūns. Pēc tam ir jālieto kondicionieris, kas mitrina blondos matus un izlīdzina tos. Un tikai pēc tam var lietot citus blondo toni pastiprinošus līdzekļus - matu laku vai mirdzumu. Šobrīd, piemēram no John Frieda matu kopšanas līdzekļu sērijas ir pieejama laba matu maska blondīnēm, kas, bagātināta ar proteīniem, baro, stiprina matus, piešķir tiem tādu kā zīdainumu un arī mirdzumu.


Un kā ir ar brunetēm? Viņu mati mirdz spožāk...
Brunetēm vairāk veicas... (smejas) Un tomēr arī brunetes mēdz sūdzēties, ka viņu mati ir vairāk pelēki nekā brūni. Arī brunetēm ir jāmirdz, tāpēc atkal iesaku sākt ar piemērotu šampūnu, turpināt ar mitrinošu kondicionieri un tikai tad ķerties pie matu lakas matu mirdzumam vai speciāliem krēmiem. Tikai atcerieties krēmi matu mirdzumam jāieklāj pavisam nedaudz. Izspiediet krēmu plaukstā zirnīša lielumā, izberzējiet rokās un ieklājiet visos matos. Ja gribat apjomu pirms žāvēšanas varat lietot losjonu vai putas matu apjomam. Tas pats attiecas arī uz blondīnēm.


Mēs iedalāmies ne tikai blondīnēs un brunetēs, bet arī taisnmatēs un meitenēs ar sprogainiem matiem, un visbiežāk ir tā, ka sprogainu matu īpašnieces grib būt taisnmates un otrādi ko mums visām darīt?
Parasti vislielākās problēmas abu matu tipu kopšanā sagādā matu spurošanās jeb pūkošanās. Ir līdzekļi, kas veigli tiek galā ar šo frizz problēmu sprogainās meitenes var tikt pie gludām cirtām, bet taisnmates pie perfekti taisniem matiem. No tās pašas, John Frieda® sērijas ir pieejami arī izsmidzināmi līdzekļi, putas un krēmi matu taisnošanai, kurus iesaku lietot pēc frizz ease šampūniem un kondicionieriem. Te jāatceras trīs likumi: putas drīkst lietot bagātīgi tad cirtas būs noturīgākas; krēmus jālieto apdomīgi, lai izvairītos no matu taukošanās; cirtas jāžāvē ar difuzoru nevis fēnu, jo tā iespējams maksimāli izvairīties no matu pūkošanās.


Gan taisnu, gan lokainu matu īpašnieces ļoti interesē matu apjoms...
Nu redziet, tad ir jāpamēģina vairāki šampūnu un kondicionieru varianti, lai saprastu, kas kurai labāk der. Ir pieejami īpaši šampūni un kondicionieri matu apjomam, tomēr līdzekļus var kombinēt. Piemēram, ja lietojat šampūnu un kondicionieri pret matu spurošanos, tad apjomam varat izmantot losjonu matu apjomam, kas pirms žāvēšanas ar fēnu jāizsmidzina pie matu saknītēm. Rezultāts būs fantastiksis. Vēl matu apjomam var izmantot arī īpašas putas un matu lakas. Speciālas līnijas matu apjomam iesaku tiem klientiem, kuriem ir plāni, smalki mati.


Šobrīd ārā ir mitrs un vēss laiks. Ko varam darīt, lai saglabātu matus skaistus visu dienu?
Jā, parasti mitrums ietekmē matus un tie zaudē formu sāk pūkoties, spuroties, vīties... Te atkal nevaru nepieminēt John Frieda®. Viņu zinātnieki ir radījuši īpašu matu laku, kas līdzīgi kā izsmidzināms līdzekis apavu kopšanai, atvaira mitrumu un aizsargā matus no mitruma ietekmes. Kaut gan vēlos piemetināt mēs visas esam tik ļoti atšķirīgas un īpašas, ka nav viegli šādā mazā intervijā pastāstīt visu par mums visām. Tieši šī iemesla dēļ veikalos ir tik daudz dažādu produktu, lai mēs katra varētu izmēģināt un atrast sev vislabākos.

 


Ar šo interviju aizsākam interviju ciklu par matu kopšanu. Ja arī Jums ir jautājums, rakstiet mums sirowa@sirowa.lv un friziere Jeļena Belova atbildēs uz iesūtītajiem jautājumiem nākamajā intervijā.