Rīgas Austrumu slimnīcā pusotru gadu mazai pacientei piešuj amputētu pirksta daļu

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra „Gaiļezers” Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļā, šī gada aprīlī pirmoreiz tik mazam – pusotru gadu vecam bērnam tika veikta labās rokas rādītājpirksta naga falangas amputētās daļas replantācijas operācija.
Meitene bija pamanījusies iespiest pirkstu paštaisītā rotaļu galdā un iepriekš neparedzamā veidā arī to noraut vai nošķelt.

FOTO: Shutterstock.com

Meitene bija pamanījusies iespiest pirkstu paštaisītā rotaļu galdā un iepriekš neparedzamā veidā arī to noraut vai nošķelt.

„Vislielākais gandarījums, ka šo operāciju mazā paciente visticamāk neatcerēsies un ir pamats domāt, ka bērnam pieaugot, nebūs pat nojausma par pagātnē gūtu tik nopietnu savainojumu” – saka Ervins Lavrinovičs, stacionāra Gaiļezers Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas plastikas ķirurgs.
 

Mazā paciente tika stacionēta sakarā ar mājās gūtu traumu, proti, meitene bija pamanījusies iespiest pirkstu paštaisītā rotaļu galdā un iepriekš neparedzamā veidā arī to noraut vai nošķelt. „Neskatoties uz ārkārtīgi lieliem pārdzīvojumiem, izbīli un šoku, vecāki tomēr spēja vērsties pēc palīdzības tūlītēji un rīkoties pareizi, saglabājot bērna pirkstiņa nošķelto daļu.”
 

 

Liels izaicinājums šoreiz bija ārkārtīgi mikroskopisks mērogs, jo tik mazam bērnam viss ir daudzkārt mazāks kā pieaugušam cilvēkam!

 

Kā rīkoties ķermeņa daļas apmputācijas gadījumā
“Ja mums ir nozāģēts vai nogriezts pirksts, mēs to paņemam, ietinam sausā lupatiņā,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Mikroķirurģijas centra mikroķirurgs Uldis Krustiņš. “Tad ieliekam maisiņā, kurā neko nelejam iekšā. Maisiņu aiztaisām ciet. Tālāk mēs ievietojam citā maisiņā vai kādā traukā. Paņemam ūdeni, aukstu ūdeni un ūdenim pievienojam klāt dažus ledus gabaliņus. Šādā aukstā ūdens peldē mēs varam mierīgi no jebkura Latvijas stūra atvest pirkstu retransplantācijai,” norāda Krustiņš.
Ja, piemēram, pirksts būs pareizi iepakots, piešūt to varēs arī pēc 10 stundām. Ja nepareizi – pastāv iespēja, ka pēc pusstundas nekas nebūs glābjams. Diemžēl ir virkne kļūdu, ko cilvēki mēdz pieļaut amputācijas gadījumos. “Nogrieztos pirkstus mēs neliekam spirtā, acetonā vai kaut kādos citos šķīdumos. Tad šis pirksts ir bojāts neatgriezeniski,” viņš norāda. (Avots: LSM.lv, VIDEO: Kā rīkoties amputācijas gadījumā)

 

Reklāma
Reklāma

Mazā paciente tika sagatavota operācijai. Tā noritēja 3 stundas. Operācijas laikā, replantējot nepilnu centimetru lielu pirksta segmentu (naga falanga), tika veikta falangas fiksācija, sašūta saliecējcīpsla, atliecējcīpsla, veiktas asinsvadu, nervu anastomozes. Piešūtā pirksta kaula daļu sākotnēji nofiksēja ar stiepli. Operācijas nobeigumā tika atjaunota asinsrite iepriekš amputētajā pirksta daļā, kas bija apliecinājums veiksmīgam rezultātam. Jau nākamajā dienā mazā paciente devās mājās.
 

„Liels izaicinājums šoreiz bija ārkārtīgi mikroskopisks mērogs, jo tik mazam bērnam viss ir daudzkārt mazāks kā pieaugušam cilvēkam! Liels gandarījums arī par to, ka mazās meitenes vecākiem tagad ir noņemta lielā pārdzīvojumu nasta. Bērna attīstība un dzīves kvalitāte nebūs ietekmēta – tas ir pats galvenais! Lai gan sena tautas gudrība vēsta, ka „nelaime nenāk brēkdama”, tomēr aicinātu visus (it īpaši bērnu vecākus!) vēlreiz izvērtēt rotaļlietu, sadzīves priekšmetu un dažādu elektroierīču un elektroinstrumentu drošības riskus. Atkārtošu ābeces patiesību – vecākiem jāuzrauga piekļuve dažādām ierīcēm, mehānismiem un priekšmetiem. Pieaugušajiem savā ikdienā pašiem ir jāievēro visi drošības nosacījumi” – ir pārliecināts ārsts Ervins Lavrinovičš.