Pērn Bērnu slimnīcas fonds bērnu ar autiska spektra traucējumiem atbalstam iztērējis teju 110 000 eiro

Bērnu slimnīcas fonds bērnu ar autiska spektra traucējumiem (AST) atbalstam 2018.gadā iztērējis teju 110 000 eiro.

Pasaules statistika liecina, ka vidēji 0,7% no cilvēkiem populācijā ir autiska spektra traucējumi.

FOTO: Shutterstock.com

Pasaules statistika liecina, ka vidēji 0,7% no cilvēkiem populācijā ir autiska spektra traucējumi.

Ar ziedotāju palīdzību Bērnu slimnīcas fonds pērn nodrošinājis bezmaksas diagnostiku, izmantojot ADOS testu, 47 bērniem, kā arī iespēju saņemt nepieciešamo terapiju 58 bērniem.

Dambiņa informēja, ka visvairāk ziedojumus šie bērni saņēmuši labdarības akcijā "Eņģeļi pār Latviju", un arī šogad palīdzību terapijai pieteikuši vairāk nekā 50 bērni ar AST. "Akcija turpināsies līdz pat 31.janvārim un ikviens vēl var palīdzēt, lai arī šogad bērniem būtu pieejama ārstniecība," atbalstīt bērnus aicināja Dambiņa.

Viņa ir gandarīta, ka pērn fonds spējis palīdzēt tik daudziem bērniem, kā arī radīt labāku izpratni sabiedrībā par to, ko realitātē nozīmē šī diagnoze un kāds atbalsts nepieciešams gan bērniem, gan viņu ģimenēm. "Arī paši esam daudz mācījušies, tāpēc ir pilnveidots gan Autisma kabineta darbs, gan uzsāktas nodarbības vecākiem," stāstīja fonda vadītāja.

Fonda vadītāja norādīja, ka fonds regulāri saņem bērnu vecāku iesniegumus par terapijas nepieciešamību, kādu ir rekomendējis ārstējošais ārsts, bet kas nav valsts apmaksāta. Viņa uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi, lai bērni var turpināt terapiju, kad jau ir novērojami pirmie sasniegumi un rezultāti, bet nav pabeigta visa nepieciešamā terapijas programma.

Dambiņa norādīja, ka 2017.gada novembrī Bērnu slimnīcas fonds kopā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) speciālistiem atklāja pirmo Autisma kabinetu Latvijā un izveidoja interneta vietni "www.autismsberniem.lv". Kopš pagājušā gada Autisma kabineta atbalsta iespējas ir papildinātas ar bezmaksas praktiskām nodarbībām bērnu ar AST vecākiem, kā arī ar iespējām Autisma kabineta speciālistu konsultācijas saņemt attālināti, izmantojot "Skype", "Whatsupp" un "Messenger".

 

2017.gadā Latvijā vajadzētu būt ap 2000 bērnu līdz 18 gadiem ar AST, taču 2017.gada beigās reģistra uzskaitē bija tikai 530 bērni AST. Viens no iemesliem ir ierobežota diagnostikas pieejamība gan augsto izmaksu, gan speciālistu trūkuma dēļ.

 

Autisma kabinets jau vairāk nekā gadu darbojas kā atvērta tipa kabinets Bērnu slimnīcas novietnē "Gaiļezers", kurā vecāki vai aprūpētāji, kuri audzina bērnu ar AST, var saņemt bezmaksas konsultācijas un psiholoģisko palīdzību. Kabinetā palīdzību saņēmuši 187 vecāki, taču saprotot, ka daudziem nav iespējas fiziski apmeklēt kabinetu, jo dzīves vieta atrodas ārpus Rīgas, šobrīd radīta iespēja konsultāciju saņemt arī attālināti. Vecāki uz attālināto konsultāciju var pieteikties caur reģistratūru uz konkrētu dienu un laiku, kur min, ka vēlas attālināto konsultāciju un precizē caur kuru platformu vēlas sazināties, skaidroja Dambiņa.

Reklāma
Reklāma

BKUS Psihiatrijas nodaļas virsārste Anete Masaļska sacīja, ka, sākot ar 2018.gada oktobri vecākiem, vecvecākiem, ka arī citiem ar AST bērnu aprūpi saistītiem cilvēkiem ir iespējams pieteikties uz bezmaksas nodarbībām pie Bērnu slimnīcas speciālistiem, lai papildinātu savas zināšanas par alternatīvo un augmentālo komunikāciju, kā arī lai iemācītos sastādīt un koriģēt sava bērna rehabilitācijas plānu. Līdz šim novadīti divi nodarbību cikli, par kuriem saņemtas labas vecāku atsauksmes, kas iedrošina iesākto turpināt. "Ļoti svarīgi, ka, pateicoties Bērnu slimnīcas fondam, nodarbības vecākiem varam sniegt bez maksas un tādejādi atbalstu varam nodrošināt visiem bērnu vecākiem, neatkarīgi no viņu finansiālajām iespējām," uzsvēra Masaļska.

Ikdienas praksē redzot, kas bērnu vecākus interesē visvairāk un ar kādām problēmām viņi saskaras, patlaban izveidoti divi nodarbību cikli. Lai veicinātu vecāku zināšanas par alternatīvās komunikācijas metodēm, augmentālo komunikāciju iespējams apmeklēt piecas BKUS audiologopēdes Evijas Pugas vadītas nodarbības - "Teorētiskais ieskats alternatīvajā komunikācijā, tās nozīmīgumam ikdienā", "Praktiskā nodarbība - apģērbs, pašapkalpošanās", "Praktiskā nodarbība - ēdiens, ēšana, galda piederumi, darbības vārdi, kuri saistīti ar šo tēmu", "Praktiska nodarbība - dienas režīms. Darbības vārdi, dažādas darbības attēlos" un "Praktiskā nodarbība - aizlieguma zīmes, simboli, kad lietot šos attēlus, situāciju analīze".

 

Savukārt otra nodarbību cikla mērķis ir paplašināt vecāku un aprūpētāju zināšanas par metodēm, ar kuru palīdzību pašiem novērtēt sava bērna vajadzības un pašsajūtu, kā arī lai iemācītu sastādīt vai koriģēt sava bērna rehabilitācijas plānu, izejot no reālajām vajadzībām. Šo piecu nodarbību ciklu veidojusi BKUS speciālā pedagoģe Anna Gubermane, un cikla ietvaros paredzētas tādas nodarbības kā "Ko mēs zinām par autismu, izzināšanas darbības īpatnībām, testēšanu un plānošanu", "Bērna jauno iemaņu un prasmju veidošanas vispārīgie principi", "Stratēģijas, kas palīdz uzturēt komunikatīvo iemaņu attīstību", "Nevēlamā uzvedība" un "Emocionālā regulācija".

 

Dambiņa norādīja, ka abi nodarbību cikli jau darbojas un snieguši atbalstu vairāk nekā 30 vecākiem, nodrošinot zināšanas un sniedzot jaunas prasmes bērna aprūpē. Uz bezmaksas nodarbībām var pieteikties, zvanot uz BKUS Gaiļezera novietnes dienas stacionāra numuru 25680043.

 

Pasaules statistika liecina, ka vidēji 0,7% no cilvēkiem populācijā ir AST, tāpēc, ņemot vērā bērnu skaitu, 2017.gadā Latvijā vajadzētu būt ap 2000 bērnu līdz 18 gadiem ar AST, taču 2017.gada beigās reģistra uzskaitē bija tikai 530 bērni AST. Viens no iemesliem ir ierobežota diagnostikas pieejamība gan augsto izmaksu, gan speciālistu trūkuma dēļ.