Kādas ir Līgas un Jāņi? Gunāra Treimaņa vārdu valkātāju raksturojumi

Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem Latvijā ir 48 220 Jāņi. Personvārdu nozīmju tulkotājs Gunārs Treimanis norāda, ka Jānis ir vislatviskākais vārds, un tāpēc ir vislielākā Jāņu tipu dažādība. Viņus var iedalīt četros tipos:

Ir divu tipu Līgas: pirmais tips meklē dzīvē dinamiku, ir grēcīga, bet laimīga. Otra tipa Līgām apskaužams dzīvības sulīgums plūst pa dzīslām.

FOTO: Shutterstock.com

Ir divu tipu Līgas: pirmais tips meklē dzīvē dinamiku, ir grēcīga, bet laimīga. Otra tipa Līgām apskaužams dzīvības sulīgums plūst pa dzīslām.

Pēdējos gados šie tradicionālie latviešu vārdi arvien zaudē popularitāti. Pērn tika reģistrēti vien 68 jaundzimušie ar vārdu Jānis, un jaundzimušo personvārdu Top 100 šis personvārds pēdējo 10 gadu laikā noslīdējies no 13. uz 33. vietu. Savukārt vārds Līga pagājušogad vairs nebija sastopams jaundzimušo Top 100. 
 

Kāds ir Jānis?

Pirmais tips
Vīrišķīgais Jānis. Iejūtīgs kolēģis, pasakains bērnu tēvs, labs laulāts draugs. Tomēr šis Jānis var izstrādāt tādus gājienus, par kuriem grūti spriest - kāpēc? Vīrišķība izpaužas galantumā pret dāmām. Viņš ciena un mīl savu darbu. Nepļēguro un nedauzās pa svešu ģimeņu labirintiem.

Otrais tips
Jūtīgais sapņotājs. Piemīt maigums, iekšējā kautrība, bijība pret sievieti. Arī zināma turēšanās savrup. Vai sapņotājs vienmēr ir spējīgs visus vest uz priekšu? Šis Jānis reizēm nobīstas no vilinājuma, stipras kaislības, nobaidās no sevis. Varbūt tās ir tipiskas Jāņa šaubas - vai vispār iespējama miesas un dvēseles tieksmju saskaņa?

Trešais tips
Baudītājs, pašapzinīgais un triviālais dzīves tramdītājs, dimdinātājs un arī tukšinieks. To pēdējā laikā saradies ļoti daudz, un par tiem atmiņā iegulst rūgtas mieles.

Ceturtais tips
Sarežģītības un daudzplākšņainības paraugs. Šis Jānis iziet garu jo garu nobriešanas ceļu. Viņš iesāk ar diezgan naivu artiskumu, bravūru, kā arī nereti ir anarhists - runā visiem pretī, lai tikai nezaudētu individualitāti. Pa līkumotiem ceļiem (draud arī slīdēšana lejup) Jānis sasniedz īstu spēku atraisītību. Protams, ja viņa ceļā rodas tāda sieviete, kura saprot šo mētāšanos no vienas galējības otrā.

Piektais tips
Mīkstmiesis un „capļaks”, ārišķīgi teatrāls pozētājs, nelaimes čupiņa ikdienā.

Un tomēr Jāņiem ir gan intuīcija, gan izpalīdzētspēja, gan praktiskuma gars, gan fantāzija, kas ikdienu pārvērš svētkos. Visīsākās nakts burvība dzīvē bieži vien savijas ar dziļu traģismu, teikts Treimaņa skaidrojumā, kas publicēts PMLP mājaslapā.

Reklāma
Reklāma


Kāda ir Līga?

Pēc PMLP datiem Latvijā dzīvo 10 415. Viņas iedalās divos tipos:


Pirmais tips

Meklē dzīvē dinamiku, ir grēcīga, bet laimīga. Alkst ārkārtēju situāciju, kur sevi apliecināt. Var meklēt saskaņu ar vīrieti gadiem ilgi un to neatrast. Līgas fantāziju spēj aizraut vienīgi garīgi bagāta personība. Līga nemēdz pakļauties kategoriskiem pieprasījumiem. Ar pretīgumu noraugās gļēvos vīriešos. Tāpēc krietna daļa Līgu var būt arī visu mūžu nesaprastas.
 

Otrais tips

Apskaužams dzīvības sulīgums viņai plūst pa dzīslām. Viņa ienirst dzelmē, tad uzpeld un ap sevi veido tīksmības garu. Šī Līga ļauj vaļu kaislībām, slīpēti apved ap stūri pat neatvairāmas vīrišķības pretendentus. Jāņu nakts burvība Līgai piešķir spēju neļauties skumjām vai melanholiskām pārdomām.