Lai nauda neizkustu elektrībā! Ko noteikti izraut no rozetes, bet ko labāk pat atstāt iekšā?

Šoruden maksa par elektroenerģiju ir manāmi augusi, un mājsaimniecībām kopējais gala rēķinu pieaugums par elektrību šobrīd veidojas par 15 - 20 procentiem lielāks nekā iepriekš. Par cik eiro mēnesī vairāk galu galā būs jāmaksā? Un ko darīt, lai šis rēķins būtu pēc iespējas mazāks? Latvijas Televīzijas raidījumam "Revidents" skaidroja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes prodekāne un asociētā profesore Laila Zemīte.
Pirmais mazais ietaupījums, kam noteikti ir jāpievērš uzmanība, ir telefonu lādētāji. Kamēr lādētājus neizmanto, tie būtu jārauj ārā no rozetes!

FOTO: Shutterstock.com

Pirmais mazais ietaupījums, kam noteikti ir jāpievērš uzmanība, ir telefonu lādētāji. Kamēr lādētājus neizmanto, tie būtu jārauj ārā no rozetes!

Pirmais mazais ietaupījums, kam noteikti ir jāpievērš uzmanība, ir telefonu lādētāji. Kamēr lādētājus neizmanto, tie būtu jārauj ārā no rozetes, skaidroja Zemīte.

"Katram lādētājam ir pārveidotājs, un šis pārveidotājs pavisam maz, bet patērē elektroenerģiju. Bet, ja mēs rozetēs iespraužam 5 vai 10 lādētājus un tos vienkārši atstājam, tad tam varētu būt kāds neliels, bet ieguldījums elektrības rēķinā," secināja eksperte.

 

Ne visu vajag izraut no rozetēm

No rozetēm nav vēlams izraut, piemēram, bezvadu interneta rūteri vai televīzijas dekoderu, kuru mēs tajā brīdī neizmantojam.


"Bezvadu interneta rūterim ir divas vai četras mazas LED lampiņas, kas izmanto elektroenerģiju, bet ir jāatceras, ka ir ierīces, kuras, iespraužot atpakaļ rozetē, startējas. Tām ir jāsakomunicējas atpakaļ ar citām mūsu elektroierīcēm – datoriem, telefoniem un tā tālāk, un tas atkal tērē daudz vairāk elektroenerģijas," stāstīja eksperte.

 

Līdzīgi ir ar robotiem putekļsūcējiem. Šī putekļsūcēja akumulatoru uzlādē tā bāzes stacija. Taču tad, kad šī stacija tiek atslēgta no elektrības, akumulators sāk izlādēties, un tas nozīmē, ka nākošajā pieslēgšanas reizē bateriju nāksies lādēt vairāk. Eksperte arī piebilda, 

– kamēr robots atrodas bāzes stacijā, tas nerada būtisku elektrības patēriņu.

 

Attiecībā uz iepriekš minētajām iekārtām Zemīte aicināja domāt izsvērti: "Ja mēs braucam kādā tālā ekskursijā projām, uz nedēļu, divām, tad es teiktu, ka šādas ierīces varētu atslēgt, bet pa dienu vai uz brīvdienām – tas varbūt nav tā vērts."

Reklāma
Reklāma

 

Līdzīgi ir ar boileri – ja paredzēts doties prom uz ilgāku laiku, piemēram, nedēļu, to vajadzētu slēgt ārā. Savukārt ikdienā to atslēgt katru reizi pēc dušas nebūtu vēlams.

Liela daļa dažādu elektrisku iekārtu atrodas arī mūsu virtuvē. 

Eksperte mudināja uzmanību pievērst ledusskapim – uzmanīt, lai tā durvis ir aizvērtas un lai saldētavā nekrājas sniegs vai ūdens. Tas uzreiz palielina elektrības patēriņu.

Vēl mājās uzmanību der pievērst arī apgaismojumam. Zemīte stāstīja, ka LED lampiņas noteikti ir labākais risinājums, kas samazina elektrības rēķinu. Ja istabā ir lustra, tajā var ieskrūvēt vien pāris spuldzītes – tā, lai tiek izmantots tik liels apgaismojums, cik tas ir nepieciešams.

 

"Runājot par maziem apgaismojumiem – ja cilvēks lasa grāmatu, ir vērts vispār izslēgt [lielo] gaismu un izmantot tikai vietējo, lokālo apgaismojumu grāmatas lasīšanai," papildināja Zemīte.

Visvairāk elektroenerģijas patērē dažādas iekārtas, kas silda vai kurām ir dzinēji un kādas rotējošās daļas. Vistipiskākais piemērs šādai iekārtai, kas patērē gana daudz elektrības, esot matu fēns.

Tāpat gana daudz elektrības patērē veļasmašīna, trauku mašīna un veļas žāvētājs, tāpēc ieteicams šīs ierīces darbināt ar pilnu pielādi, nevis pustukšu.

Saistītie raksti