Portālā manabalss.lv tiek vākti paraksti par Bisfenola A (BPA) aizliegšanu pārtikas iepakojumos

Kādēļ vēža un diabēta pacientu skaits pēdējo 15 gadu laikā ir dubultojies? Mēs cīnāmies ar sekām – slimībām cenšamies likvidēt simptomus, bet pārāk maz aizdomājamies, kas ir šo slimību cēloņi. 

FOTO: Mammamuntetiem.lv


Mūsu veselības cēlonis primāri ir meklējams veselīgā dzīvesveidā. Viens no lielākajiem slimību cēloņiem ir toksiskās vielas, kuras mēs ik dienas uzņemam kopā ar pārtiku. Viena no šīm vielām ir bisfenols A jeb BPA.
 

Bisfenols A spēj atdarināt cilvēka dabisko hormonu estrogēnu un, nonākot organismā, tas iejaucas hormonālajā sistēmā, izraisot diabētu, krūts un prostatas vēzi u.c. slimības. 2003. un 2004. gada pētījumā, ko veica ASV Slimību kontroles un novēršanas centrs (CDC), šī viela tika atrasta 93% no 2517 urīnparaugiem, kurus nodeva gan pieaugušie, gan bērni. It īpaši kaitīga šī viela ir bērniem, jo iejaucas hormonālajā sistēmā tās aktīvās attīstības posmā. 2015. gadā arī tika veikts pētījums Japānā, kas pierādīja, ka augstākam bisfenola A daudzumam organismā ir saistība ar atkārtotiem spontānajiem abortiem. Šis pētījums tika uzsākts, pamatojoties uz agrāk veiktiem pētījumiem ASV, kas paredzēja, ka BPA pelēm izraisa tā saucamo mejotisko aneiploīdiju, kas ir vistipiskākais spontāno abortu izraisītājs.
 

Pagaidām ASV un Eiropā bisfenols A ir aizliegts bērnu pudelīšu izgatavošanā, taču Francijā kopš 2015. gada bisfenols A ir aizliegts visu pārtikas produktu iepakojumos. PBA visā pasaulē joprojām tiek ražots milzīgos apjomos (piemēram, 2002. gadā tika saražots apmēram 2,8 miljoni tonnu šīs vielas). Kamēr Latvijā šāds aizliegums vēl nav stājies spēkā, ir svarīgi pašiem sekot līdzi tiem pārtikas iepakojumiem, kurus izmantojam ikdienā. Būtu jāatsakās no konserviem, jāizpēta plastmasas marķējums, kas redzams iepakojuma apakšā (izvairies no savienojumiem - "PC" , "PVC", "PC-7"), kā arī obligāti jānomazgā rokas pēc veikalu čeku aiztikšanas, jo arī to pārklājumā tiek izmantots bisfenols A. Jāizvairās no plastmasas karsēšanas, tai skaitā mikroviļņu krāsnīs, un plastmasu nedrīkst atstāt tiešos saules staros, jo bisfenols A visvairāk izdalās tieši siltumā. 
 

Reklāma
Reklāma

Ražotāji, kuri piedāvā BPA free pārtikas iepakojumu būtiskākajās kategorijās, ir: (a) lielās ūdens pudeles (18,9l) – Memory Water (www.memorywater.com); (b) virtuves piederumi - Tupperware (www.tupperware.lv); (c) konservu kārbas – diemžēl šobrīd visi ražotāji Latvijā izmanto BPA. Aicinām arī citus ražotājus parūpēties par mūsu sabiedrības veselību un piedāvāt savu produkciju pārtikas iepakojumā, kas nav kaitīgs cilvēka veselībai un nesatur bisfenolu A jeb BPA. 

Ienāc https://manabalss.lv/i/1050 un paraksties par veselīgām izmaiņām Latvijā!

Kontakti kustībai „Par veselīgu Latviju”:
parveseligulatviju@gmail.com