Kā pareizi izvēlēties un lietot atstarotāju, kas patiešām pasargā tumšajā sezonā

Joprojām viens no biežākajiem ceļu satiksmes negadījumiem ir automobiļu sadursme ar gājēju. Savukārt izplatītākais iemesls tam – situācijas nepārredzamība, kas rodas, gājējiem nelietojot atstarotājus.

FOTO: Shutterstock.com

Pateicoties atstarotājam, objekta redzamība palielinās līdz 170–200m, ja ir ieslēgtas tuvās gaismas lukturi, un 500m līdz pat 1 km, ja tiek izmantotas tālās gaismas. Tādējādi risks nepamanīt un notriekt gājēju tiek samazināts par 70–80%.

Statistika ir dramatiska – CSDD 2020. gada dati liecina, ka 58% no visiem ceļu satiksmes negadījumiem Latvijā, kas gājējiem beigušies letāli, ir notikuši krēslā un tumsā. Lai gan ik dienu Valsts policija uzrauga un administratīvi soda gājējus, kuri neizmanto atstarotājus, liela daļa nemaz neaptver, ka bargākais sods par atstarotāja nelietošanu ir viņu pašu dzīvība. 

 

Par godu oktobrī atzīmētajai Vispasaules atstarotāju dienai, Gjensidige Latvija un Narvesen organizē sociālās atbildības kampaņu “Watch me”, kuras laikā lauž stereotipus, ka atstarotājs ir vecmodīgs un nepieciešams tikai bērniem, senioriem un riteņbraucējiem. 

 

Atstarotājs kā drošākais aksesuārs

Atstarotāji tiek izgatavoti, izmantojot tehnoloģiju, kas līdzīga ceļa zīmju ražošanai. Taču pats process ir sarežģītāks. Pateicoties atstarotājam, objekta redzamība palielinās līdz 170–200m, ja ir ieslēgtas tuvās gaismas lukturi, un 500m līdz pat 1 km, ja tiek izmantotas tālās gaismas. Tādējādi risks nepamanīt un notriekt gājēju tiek samazināts par 70–80%. 


Gājējiem ir jāatceras, ka atstarotāji jālieto ne tikai naktī un krēslā. Rudenī un ziemā satiksmes negadījumi notiek arī gaišas dienas laikā, kad cilvēka siluets saplūst ar pelēko vidi. Tāpat der atcerēties, ka autovadītājam redzamību pasliktina arī lietus un sniegs, kuru laikā uz slapja asfalta atspīd automašīnu lukturi un ielu gaismas, kā arī koku un krūmu ēnas. 

 

Atstarotāji jālieto ne tikai naktī un krēslā. Rudenī un ziemā satiksmes negadījumi notiek arī gaišas dienas laikā, kad cilvēka siluets saplūst ar pelēko vidi. 

 

Reklāma
Reklāma

 

Kā izvēlēties atstarotāju?

Atstarotāji ar baltiem, citrondzelteniem vai gaiši pelēkiem elementiem, tiek uzskatīti par optimālāko izvēli, jo tiem ir augstāks gaismas atstarošanas koeficients nekā krāsainiem atstarotājiem. 

Tāpat eksperti neiesaka paļauties tikai uz atstarotājiem, kurus ražotājs uzšuvis uz apģērba. Jāatceras, ka atstarojošajiem materiāliem ir ierobežots resurss – atstarotājs nolietojas un pēc daudzu gadu lietošanas vairs neatstaro gaismu tik labi kā jauni atstarotāji.  Uz apģērba uzšūtās ​​atstarojošās svītru virsslānis nodilst to lietošanas un mazgāšanas laikā. 

Savukārt ierastie plastmasas atstarotāji visbiežāk bojājas no skrāpējumiem un berzes pret, piemēram, somu. Atstarotāja “spēku” var pārbaudīt paņemot mobilo telefonu un ar zibspuldzes režīmu nofotografējot apģērbu. Ja vietas, kur atrodas atstarotājs, nav skaidri redzamas un neatžilbst fotogrāfijā, atstarotājs jāmaina pret jaunu. Svarīgs ir arī atstarotāja izmērs – tam jābūt vismaz 15 kvadrātcentimetru lielam, proti, sērkociņu kastītes izmērā.

 

Atstarotājus ir ieteicams izvietot pēc principa – jo kustīgāka ir ķermeņa daļa, jo lielāks akcents uz to. 

 

 

Kur piestiprināt atstarotāju, lai šoferis to pamanītu? 

Atstarotājus ir ieteicams izvietot pēc principa – jo kustīgāka ir ķermeņa daļa, jo lielāks akcents uz to. Atstarotāju būtu vēlams izvietot ķermeņa augšdaļā, apliekot to tā, lai esi pamanāms no visiem auto braukšanas virzieniem. Īpašu uzmanību ieteicams pievērst atstarotāju uzlikšanai uz bērnu ratiem vai velosipēdiem. Nereti tumšajā laikā autobraucēju nepamanīti ir arī mūsu mājdzīvnieki, kas, piemēram, izrāvušies no pavada. Tādēļ zooveikalos var atrast LED mirgojošās apkakles, apmetņus, pavadas un uzpurņus, kas ļaus autovadītājam ātri orientēties situācijā un izsekot arī mūsu mīluļu kustību tumšajā laikā.