Ko darīt, lai grūtniecības laikā labi izskatītos?

Bērniņa gaidīšanas laiks katrai sievietei dzīvē ienāk ar jaunām, skaistām vēsmām. Tomēr sievietes organismā notiek daudz un dažādas izmaiņas. Par to, kādas izmaiņas mūsu izskatā šis periods veic un kā saglabāt pievilcīgu izskatu mazuļa gaidīšanas laikā, kā arī pēc bērna piedzimšanas, stāsta dermatoloģe Linda Kapteine un fizikālās medicīnas speciāliste Linda Bāliņa.

Kādas izmaiņas mūsu izskatā šis periods veic un kā saglabāt pievilcīgu izskatu mazuļa gaidīšanas laikā

FOTO: Shutterstock.com

Kādas izmaiņas mūsu izskatā šis periods veic un kā saglabāt pievilcīgu izskatu mazuļa gaidīšanas laikā

Seja un āda!
Āda ir tā, kas īpaši reaģē uz šīm jaunajām pārmaiņām sievietes dzīvē. Grūtniecības laikā var parādīties „grūtniecības maska”, jeb brūni pigmenta plankumi uz ādas pieres rajonā un ap acīm. To vairāk novēro sievietēm pēc 30 gadu vecuma un tumšākam ādas tipam. Piemēram, 3. ādas tipam ar normālu ādu, brūniem matiem, pelēkām vai brūnām acīm, ar vidēju jutīgumu pret saules apdegumiem, kā arī 4. ādas tipam ar gaiši brūnu-olīvkrāsas ādu, tumšiem matiem un acīm, minimālu jutību pret saules apdegumiem. Pigmentācijas intensitāte un tās izzušanas ātrums katrai sievietei ir individuāls. Tas atkarīgs no ādas tipa, hormonālās darbības un tās ietekmi uz ādu. Parasti pigmenta plankumi izzūd pēc bērniņa piedzimšanas un barošanas ar krūti, tomēr atsevišķos gadījumos var arī saglabāties.

Grūtniecības laikā var parādīties „grūtniecības maska”, jeb brūni pigmenta plankumi uz ādas pieres rajonā un ap acīm.

Risinājums
* Ņemot vērā, ka pigmenta plankumi tāpat kā vasaras raibumi, kļūst intensīvāki saskarē ar UV starojumu, grūtniecības laikā jālieto mitrinoši dienas krēmi ar augstu saules aizsardzību ( SPF 40- 60). Lietojot saules aizsargkrēmu, ieteicams to izvēlēties atbilstoši ādas tipam, piemēram, rozācijas gadījumā uz to norāda burti- AR, bet kombinētai un taukainai ādai- AKN. Visi, piemēram, Photoderm aizsarglīdzekļi pret sauli satur īpašu patentētu Cellular BIOprotection® kompleksu, kas, pateicoties dabiskām aktīvajām vielām, aizsargā šūnu DNS par 99,6% un stimulē to dabiskās aizsargspējas. Tādējādi āda tiek aizsargāta gan no virsmas, gan dziļumā.
* Pēc mazuļa piedzimšanas var konsultēties ar dermatologu un noteikt pigmentācijas dziļumu dermaskopiski vai luminiscētā gaismā. Tas palīdzēs izvēlēties efektīvāko pigmenta plankumu novēršanas metodi. Speciālas procedūras, kurās pielieto augļskābes, A, C vitamīna skābi, uz ādu iedarbojas balinoši un īpaši efektīvas ir tad, ja pigments atrodas epidermā. Ja pigments ir dziļāk dermā, efektīvas ir lāzerprocedūras, kad ar atbilstošas intensīvi pulsējošās gaismas lāzeriekārtas palīdzību tiek sašķelts pigments. Tomēr jebkuru šādu pigmentācijas novēršanas procedūras nedrīkst veikt vasaras sezonā.

Tām sievietēm, kuras nomākusi piņņu problēma, sejas ādas stāvoklis grūtniecības laikā parasti uzlabojas.

Pinnes

Tām sievietēm, kuras nomākusi piņņu problēma, sejas ādas stāvoklis grūtniecības laikā parasti uzlabojas. Savukārt, tām grūtniecēm, kurām pinnes nav bijušas, pasliktinoties sejas ādai kopumā, var pirmoreiz parādīties iekaisīgi izsitumi (pinnes). Lielākoties pēc bērna nākšanas pasaulē āda atveseļojas.
Risinājums
* Grūtniecības laikā vajadzētu lietot savam ādas tipam atbilstošus ādas kopšanas līdzekļus un izvairīties no piņņu spaidīšanas, lai tajās neiekļūtu infekcija.
* Ja izsitumi ir lielu augoņu veidā, ja pinnes kļūst traucējošas un patiesi bojā garastāvokli, labāk apmeklēt dermatologu.
 

Krunciņas

Krunciņu veidošanās, protams, ir atkarīga no vispārējā ādas stāvokļa (tās pastiprināti veidojas sausas ādas īpašniecēm!), ģenētiskās pārmantotības un no tā, kā par savu ādu rūpējas ikdienā. Tās pastiprināt var ilgstošs nogurums, miega bads, satraukums, kas nereti rodas, apgūstot savu jauno lomu dzīvē.

Gan pašsajūtas uzlabošanai, gan matu augšanai noderēs galvas matainās daļas un skausta daļas masāža, lai uzlabotu asinsriti.

Reklāma
Reklāma

Risinājums
* Vēlams lietot sejas kopšanas līdzekļus ar pretgrumbu iedarbību uz augu vai termālā ūdens bāzes. Šie krēmi nekaitēs mazulim. Tomēr citi spēcīgas iedarbības (īpaši, liftinga, pretgrumbu) preparāti jālieto ar apdomu un pirms to lietošanas jākonsultējas ar dermatologu. Jāatzīst, ka caur ādu iesūcas vielas, kas var kaitēt bērniņa veselībai, tāpēc pirms jebkura līdzekļa lietošanas, rūpīgi jāizlasa instrukcija. Parasti to, ka nav ieteicams grūtniecības laikā, norāda instrukcijā.
* Divas reizes nedēļā atkarībā no ādas tipa vajadzētu uzlikt mitrinošas vai barojošas sejas maskas.
* Īpaši jākopj acu zonu, jo tieši tā visjūtīgāk reaģē uz apkārtējās vides faktoriem, emocijām un atklāj vispārējo organisma stāvokli.

Izvēlies savu kosmetologu!
Grūtniecības laikā iespēju robežās vajadzētu apmeklēt kosmetologu, kas, pirmkārt, ieteiks atbilstošāko kosmētiku, lai izvairītos no sejas ādas izskata pasliktināšanās. Otrkārt, pielāgojot atbilstošas sejas procedūras, tiks uzlabots ne tikai ādas stāvoklis, bet arī radītas pozitīvas emocijas, kas ir īpaši svarīgas, sagatavojoties jaunam dzīves pavērsienam. Jebkura sejas procedūra uzlabos ādas šūnu atjaunošanos, līdz ar to tās izskatu: atsvaidzinās sejas krāsu, veicinās ādas elastību un novērsīs jaunu krunciņu veidošanos. Izvēloties atbilstoša sejas procedūras, iespējams izvairīties arī no pastiprinātas pigmentācijas veidošanās. Tā kā grūtniecības laikā bieži vien ir vērojama sejas tūska, ieteicamas arī limfodrenējošas masāžas, kas veicinās limfātisko cirkulāciju un pašattīrīšanos – dabīgo ādas vielmaiņu.

Grūtniecības laikā, pieaugot svaram, pēdējos mēnešos ir lielāks risks inficēties ar nagu sēnīti, jo kājām ir apgrūtināta venozā un limfātiskā attece, kājas pietūkst, īpaši, ja ilgi sēdēts vai stāvēts.

Mati un nagi pirms un pēc!
Parasti grūtniecības laikā mati kļūst stipri, kupli un veselīgi spīdīgi. To veicina sievišķā hormona progesterona darbības pieaugums, kā arī tas, ka grūtniecības laikā, lai nodrošinātu pilnvērtīgu bērniņa attīstību, organisms sāk izstrādāt augšanu veicinošus hormonus. Var parādīties arī pastiprināts ķermeņa apmatojums pēc vīrišķā tipa, t.s., hirsutisms, kas mazinās pēc bērna piedzimšanas. Taču 2-3 mēnešus pēc dzemdībām mati var sākt pastiprināti izkrist, tie kļūst sausi un zaudē spīdumu, jo strauji krītas progesterona līmenis, tiek izjaukts vispārējais hormonālais stāvoklis organismā un māmiņa, barojot bērnu, no sevis atdod ļoti daudz mikroelementu, olbaltumvielu un citu organismam svarīgu elementu, kas organismā atjaunojas lēnām. To trūkums izpaužas kā matu, nagu, reizēm, zobu bojājums. To var veicināt arī dzelzs, cinka, kalcija, vitamīnu trūkums organismā un stress, iespējamā pēcdzemdību depresija un apkārtējās vides faktori – putekļaina vide, gaisa kondicionieri, ultravioletais starojums, ķīmiska matu apstrāde, nepiemēroti kopšanas līdzekļi.

Ieteikumi
- Pēc bērniņa piedzimšanas vēlams turpināt lietot speciālos grūtniecēm paredzētos vitamīnus. Ja bērnu nebaro ar krūti, var uzsākt 3 mēnešu ilgu matu atveseļošanas kursu, lietojot speciālos matu vitamīnus.
- Lai uzlabotu esošo matu struktūru, vēlams lietot matu līdzekļus, šampūnus, balzāmus, maskas, kuru sastāvā ir proteīni. Ieteicams matus nebalināt un arī ne īpaši bieži krāsot.
- Gan pašsajūtas uzlabošanai, gan matu augšanai noderēs galvas matainās daļas un skausta daļas masāža, lai uzlabotu asinsriti.  
- Ja mati sāk izkrist pastiprināti, vēlams konsultēties ar matu speciālistu.
 

Nagi

Nagi, tāpat kā mati, grūtniecības laikā kļūst stiprāki un cietāki. Ja naga plātnītes sāk slāņoties, tas var liecināt par dzelzs trūkumu organismā, kas ļoti nepieciešams bērniņa gaidīšanas laikā. Tāpat kā pēc bērniņa piedzimšanas un barošanas ar krūti mēdz pastiprināti izkrist mati, arī nagi kļūst trauslāki.
Apgrūtinātā pēdu audu apasiņošana un inervācija var mazināt ādas un nagu aizsardzību pret sēnīšu infekciju. Grūtniecības laikā, pieaugot svaram, pēdējos mēnešos ir lielāks risks inficēties ar nagu sēnīti, jo kājām ir apgrūtināta venozā un limfātiskā attece, kājas pietūkst, īpaši, ja ilgi sēdēts vai stāvēts. Turklāt pēdējos grūtniecības mēnešos, palielinoties ķermeņa svaram, pastiprināti var veidoties pēdu ādas sabiezējums, sāpīgas plaisas, varžacis un pēdu kārpas.
Ieteikumi
- Nevajadzētu valkāt šaurus, gaisu necaurlaidīgus apavus, kuros ir nospiesti kāju pirksti un pēdas pastiprināti svīst.
- Ieteicams valkāt apavus ar zemiem papēžiem (līdz 4 cm), nesēdēt sakrustotām kājām, savukārt, vakaros, piemēram, skatoties TV, kājas vēlams novietot augstāk, lai veicinātu asins cirkulāciju.
- Lai laikus novērstu pēdu problēmas, vienu reizi mēnesī vēlams apmeklēt ārstniecisko pēdu kabinetu, veikt pēdu masāžu un lietot atbilstošus pēdu kopšanas līdzekļus.
- Apmeklējot koplietošanas dušas vai baseinu, kājas jāieauj čībās, jo jebkura mikrotrauma var izraisīt infekcijas attīstību. Turklāt profilaktiskā nolūkā, apmeklējot sabiedriskas vietas, tai skaitā jūrmalu, vēlams lietot speciālus pretsēnīšu līdzekļus. Tomēr arī pirms to izvēles jākonsultējas ar ārstu, jo atsevišķus pretsēnīšu preparātus nedrīkst lietot grūtniecības laikā. Tāpēc nereti sēnīšslimību ārstēšanu arī atliek uz laiku, kad mazulis vairs netiek barots ar krūti.
 - Apmeklējot pedikīru vai manikīru meistaru, jāpievērš uzmanība tam, vai procedūras laikā pietiekoši, atbilstoši medicīnas standartiem tiek dezinficēti instrumenti.
- Īpaši rūpīgi un saudzējoši jāapstrādā nagi! Tāpat kā katram ģimenes loceklim ir sava zobu birste, tāpat katram cilvēkam vajadzētu būt tikai savai lietošanai paredzētiem manikīra un pedikīra piederumiem.
- Atkarībā no naga struktūras izmaiņām, tie ir vairāk jāaprūpē, gan lietojot nagus stiprinošus vitamīnus, gan aplicējot nagu maskas, nagu stiprinātājus, gan cenšoties aizsargāt no saskares ar spēcīgu sadzīves ķīmiju – trauku, veļas un citiem mazgāšanas līdzekļiem, kas nelabvēlīgi ietekmē nagus.

Ķermenis un āda!
Tāpat kā uz sejas arī uz ķermeņa ādas iespējamas vizuālas izmaiņas, kas saistītas ar grūtniecību. Ne tikai palielinās ķermeņa svars un apjoms, bet saistībā ar augšanas hormonu pastiprinātu darbību organismā uz ādas var parādīties dažādi līdz šim nebijuši ādas jaunveidojumi (kārpas un papillomas), kas līdz tam bija it kā snauduši. Papillomas un kārpas ir vīrusu izraisīti veidojumi ādā un to augšana tieši grūtniecības laikā pastiprinās ādas aizsargspēju izmaiņu dēļ.
Grūtniecības laikā reizēm var palielināties dzimumzīmes. To veicina estrogēnu receptoru atrašanās tajās un hormonālās darbības pastiprināšanās. Tas ir normāls process un nav iemesla nopietniem uztraukumiem.
Grūtniecības laikā pigmentācija var pastiprināties arī uz vēdera, krūšu galiem un citos ģenitālos rajonos, kas ir normāla un pārejoša ādas parādība grūtniecības laikā.
Tā kā grūtniecības laikā palielinās asinscirkulācija, asins daudzums, notiek aktīva asinsvadu reakcija- var kļūt sārtas plaukstas, lielāka iespēja veidoties asinsvadu veidojumiem (hemangiomām) un zirnekļveida nēvusiem.
Pēdējā trimestrī iespējama stiprāk vai vājāk izteikta nieze, ko rada sastrēgums žults izdalē un tas, ka āda var kļūt pastiprināti sausāka. Vairogdziedzera pastiprinātas darbības dēļ, kas izraisa pārmērīgu svīšanu, var parādīties arī daudzkrāsainā ēde.
Iespējamas arī specifiskas ādas slimības- dažādi izsitumi ar stipru ādas niezi, kas raksturīgas tikai grūtniecības laikam. Tomēr tām nepieciešama atbilstoša izmeklēšana un ārstēšana, lai slimība neizraisītu neatgriezeniskas sekas.
Ieteikumi
- Grūtniecības laikā ar jaunveidojumiem praktiski nav iespējams cīnīties. Tos likvidējot, papillomas, dzimumzīmes atkal var ataugt, tāpēc vislabākie rezultāti ārstēšanā būs pēc bērniņa piedzimšanas. To likvidēšanai parasti izmanto lāzerterapiju, kriodestrukciju (apstrāde ar šķidro slāpekli) vai diatermokoagulācijas metodi. Iespējams, papildus būs nepieciešama medikamentoza terapija.
- Ja ir stipra nieze, ieteicams lietot atvēsinošus krēmus, ja nepieciešams, antihistamīna preparātus iekšķīgi.
- Jālieto ādas kopšanas līdzekļi ar augstāku saules aizsargfaktoru (SPF 40-60), lai būtu mazāka iespējamība iedzīvoties jaunās dzimumzīmēs un mazinātu pigmentācijas neatgriezeniskumu.
- Nevajadzētu apmeklēt solāriju un sauļoties.

Ja iepriekšminētās problēmas daļai sieviešu var neparādīties, tad hormonālo izmaiņu rezultātā ķermeņa apjoms, uz ko īpaši reaģē āda, mainās jebkurai grūtniecei. Viena no izplatītākajām ķermeņa estētikas problēmām grūtniecības laikā ir strijas, kas visbiežāk parādās pēdējā grūtniecības trimestrī, bērniņam strauji pieaugot un palielinoties krūšu dziedzeriem. Turklāt striju veidošanos nosaka ādas elasticitāte un dažādi ārējās vides faktori, piemēram, pati grūtniecības norise, hormonālie faktori, svara pieaugums, fiziskā aktivitāte, ādas kopšana ikdienā un visbeidzot – ģenētika.

 

Celulīts
Grūtniecības laikā veidojas arī celulīts, jo dzīvesveids neizbēgami kļūst mazkustīgāks. Celulītu un svara pieaugumu vajadzētu uztvert ne tik sakāpināti, jo bieži vien svars sāk normalizēties bērna barošanas periodā. Ja pieņemas svarā līdz 15 kg, tad tas ir normāls process un nevajadzētu uztraukties. Ja svars pārsniedz jau 20, 25 kg – tas ir liels svara uzkrājums, un iespējams, no 20 liekajiem kg būs ievērojami grūtāk atbrīvoties.
Ieteikumi
• Pirms grūtniecības plānošanas vēlams apmeklēt procedūras, kas uzlabo ādas elasticitāti, nostiprina ādu un veicina limfodrenāžu, lai grūtniecības laikā īpaši nepasliktinātos ādas izskats.
• Jāatzīst, ja strijas izveidojas (ja tās ir vismaz 6 mēnešu vecas ar izteikti redzamu strijas reljefu), tās pilnībā vairs likvidēt nevarēs. Protams, ir daži izņēmumi, kad, piemēram, šo estētiski vizuālo problēmu var risināt ar plastiskās ķirurģijas palīdzību. Piemēram, ja strijas ir paralēli vēdera ādas noslīdējumam vai arī, veicot liposkulptūru (likvidējot lieko vēderiņu) un savelkot vēdera ādu. Savukārt, strijas uz krūtīm var novērst tikai samazinot krūtis. Citas estētiskās medicīnas metodes tikai uzlabos to izskatu un vērsīs mazāk redzamas. Tāpēc vislabāk nepieļaut šīs vizuāli estētiskās problēmas izveidošanos, atbilstoši kopjot ādu.
• Ja sievietei ir nosliece uz saistaudu plīsumiem, un tie jau ir bijuši, piemēram, svara svārstību rezultātā, noteikti regulāri katru dienu āda jākopj jau no paša grūtniecības sākuma, to mitrinot un barojot ar piemērotiem kosmētiskajiem līdzekļiem. Tomēr nereti topošajām māmiņām mainās ožas uztvere un iepriekš lietotie līdzekļi var kļūt nepatīkami un izraisīt nelabumu. Tāpat arī hormonālās izmaiņas organismā var ietekmēt vispārējo ādas stāvokli un mainīties ādas tips.
• Reizi mēnesī ieteicams veikt vispārējo ķermeņa pīlingu, lai āda labāk elpotu un uzlabotos elasticitāte, kas kalpo kā garants pret strijām.
• Visas grūtniecības laikā ir vēlams apmeklēt dažādas vieglas relaksējošas masāžas, it īpaši, ja sievietei ir mazkustīgs dzīvesveids, viņa lielāko dienas daļu pavada stāvus vai sēdus stāvoklī, kā arī vērojams pastiprināts nogurums un psiholoģisks sasprindzinājums. Jebkura masāža uzlabos asinsriti un organisma stāvokli kopumā. Topošās māmiņas labsajūta kā pozitīvs lādiņš iedarbosies arī uz gaidāmo bērniņu. Šis ir laiks, ko sieviete beidzot var veltīt sev un palutināt sevi, piemēram, ar dažādām masāžām, kas ir gan patīkamas, gan izraisa neparastas sajūtas, gan arī ir pilnīgi nekaitīgas bērnam. Vērts izmēģināt, piemēram, pēdu refleksoterapiju, masāžu ar augu sainīšiem (pindām), šokolādi vai ēteriskajām eļļām, ja vien nav pastiprināts jūtīgums uz īpatnējām smaržām.
• Ja ir liels svars, vēnu problēmas un tūska, līdz pat grūtniecības beigām ieteicama gan manuālā, gan mehāniskā limfodrenāža. Turklāt, piemēram, mehāniskā limfodrenāža palīdz labāk apasiņot mazo iegurni.

Konsultējies ar speciālistu!
Grūtniecības laikā, veicot pasākumus sava estētiskā izskata uzlabošanā, svarīgi tos saskaņot ar ginekologu, lai panāktu pēc iespējas labākus rezultātus un nenodarītu kaitējumu vēl nedzimušajam mazulim. Grūtniecības laikā ir vēlamas aptuveni četras konsultācijas pie ķermeņa estētikas speciālista. Tā kā pirmajos mēnešos būtiskas estētiskas izmaiņas vēl nav novērojamas, pie speciālista var doties 3. vai 4. grūtniecības mēnesī.
Konsultācijas laikā pie ķermeņa estētikas speciālista vispirms tiek pārrunāts vispārējais veselības stāvoklis, tas, kā sieviete kopusi ķermeni līdz šim, kādas procedūras veiktas, kā arī tiek konstatētas izmaiņas, ja tādas ir. Vispirms speciālists ar vizuālās diagnostikas metodēm novērtē ādas elasticitātes pakāpi, konstatē lieko taukaudu uzkrāšanās vietas vai iespējamās vēnu problēmas. Lai noteiktu vispiemērotāko celulīta ārstēšanās gaitu, vēlama diagnostika, kas ietver ne tikai vizuālo apskati, bet arī termālo plēvju diagnostiku, kuras laikā uz ķermeņa rajona uzliek plēvi, kas atkarībā no celulīta pakāpes iekrāsojas attiecīgā krāsā. Nereti pielieto Cerri Wellslim System diagnostiku, kas atšķirībā no impedansiometrijas metodes, nav elektroterapeitiska (klientam netiek pieslēgti elektrodi ), līdz ar to tai nav kontrindikāciju un to drīkst veikt grūtniecības laikā. Tās pamatā ir programmēta individuālo datu apstrāde. To apkopojums sniedz pilnvērtīgu individuālas terapijas plānu katras estētiskās problēmas atrisināšanai. Terapijas plāns sastāv no vairāk nekā desmit printētām izdrukām, kas atspoguļo medicīniski precīzus diagnostikas datus, patreizējo un mērķa rezultātu katrai konkrētai ķermeņa problēmai, individuāli izstrādātu procedūru plānu, kas papildināts ar ikdienas mājas aktivitāšu, fiziskās slodzes un pareiza uztura ieteikumiem, nemainot ikdienas ieradumus un pierasto dzīves stilu.
Konsultācijas mērķis, pirmkārt, ir sievietei iemācīt pašai izzināt savu ķermeni, lai, apskatot to, varētu konstatēt vismazākās izmaiņas, piemēram, pamanīt pirmās strijas, kas visbiežāk vērojamas ar daļēji izteiktu reljefu, tās ir raupjas, nedaudz zilgansārta perlamutra krāsā. Jo ātrāk tiek atklāta kāda problēma, jo lielāka iespēja to novērst, vai vismaz uzlabot stāvokli.

Risinājums
• Mājas apstākļos var veikt dažādas aktivitātes, kas palīdzēs saglabāt vēlamo formu un uzlabot savu izskatu. Taču, lai nenodarītu pāri mazulim un, lai tās sniegtu efektīvu rezultātu, svarīgi par „mājas darbu” veidu un fizisko slodzi konsultēties ar ķermeņa estētikas speciālistu, kurš sastādīs konkrētu plānu, kurā parasti ietilpst ūdens procedūras, ārstnieciskie vingrinājumi un citas fiziskas nodarbības tieši grūtniecēm. Ļoti svarīgi veikt pašmasāžu, norīvēšanos ar dvieli vai īpašiem masāžas rīkiem, pieņemt kontrastdušas.
• Ja kosmētiskos līdzekļus, kas domāti ikdienas ādas kopšanai, var turpināt lietot kā ierasts, jo tie nesatur vielas, kas caur ādu spētu iekļūt asinsritē, nonākt līdz placentai un kaitēt mazulim, tad, pērkot profesionālos līdzekļus, kas vērsti uz konkrētu estētisku problēmu novēršanu, vajadzētu pievērst uzmanību norādei. Daudzi no šiem produktiem grūtniecības laikā vai grūtniecības pirmajā trimestrī nav ieteicami. Grūtniecības laikā svarīgi izvēlēties speciālus topošajām māmiņām radītus ķermeņa kopšanas līdzekļus un par to izvēli noteikti konsultēties ar speciālistu. Šādi krēmi pārsvarā nopērkami skaistumkopšanas iestādēs vai specializētos veikalos. Parastos veikalos tiek pārdoti vājākas iedarbības kosmētiskie līdzekļi, kurus droši var lietot grūtniecības laikā. Svarīgi, lai sieviete labi justos, labi izskatītos, veikalā nepērkot haotiski n-tos un nepiemērotus kosmētiskos līdzekļus. Tos var izvēlēties atkarībā no tilpuma, no ķermeņa estētiskām problēmām un no finansiālajām iespējām. Tā kā liela nozīme ir pareizi iemasēt šos preparātus, lai, piemēram, neveidotos vēl lielāka tūska kājās, svarīgi konsultēties ar speciālistu.
• Ja grūtniecība norit bez sarežģījumiem, tad ar 3.- 4. grūtniecības mēnesi var sastādīt skaistumkopšanas procedūru plānu. Noderīga būs ietīšana – svara un apjoma korekcijai, kriosaitēšana – ādas formēšanai, SPA maskas- ādas tonusam un labsajūtai, limfodrenāža – tūskas mazināšanai un limfas plūsmas aktivizēšanai. Viennozīmīgi kontrindicēta būs elektroterapija, mikrostrāvu un lāzera terapija, kā arī tādas procedūras, kas mehāniski iedarbojas uz vēderu un krūtīm. Taču šīs metodes var izmantot citu ķermeņa daļu ārstēšanai, piemēram, limfodrenējošas procedūras iesaka tūskas mazināšanai kājām, izmantojot vakuummasāžu.  Procedūras veic ar atbilstošiem grūtniecēm vai barojošām mātēm paredzētiem kosmētiskiem līdzekļiem. Ja ir nepieciešamība, var pielietot arī atsevišķas aparātprocedūras. Piemēram, ja tikko plīsušas strijas, var lokāli lietot virspusēju ultraskaņu, lai dziļāk ievadītu kolagēnu un apturētu striju tālāku veidošanos.
• Bērniņa barošanas laikā ieteicams izvairīties no agresīvām procedūrām, jo tās neizbēgami ietekmē vielmaiņu, līdz ar to nav prognozējama ietekme uz piena dziedzeru darbību. Barošanas laikā vairāk nāksies uzņemties pašiniciatīvu, dzerot šķidrumu- vismaz 2 l dienā, lietojot atbilstošus ķermeņa kopšanas līdzekļus un veicot pakāpeniskas fiziskās aktivitātes un pašmasāžas.
• Divas nedēļas pēc bērna barošanas perioda, kopā ar ķermeņa estētikas speciālistu vēlams izstrādāt stratēģisku plānu, kā atgūt vēlamo ķermeņa formu. Pārsvarā procedūru kursu sāk ar limfodrenāžu, vēlāk tiek veikta svara korekcija, izmantojot ietīšanu, vakuummasāžu, lāzerterapiju un citas metodes. Pēc tam pamazām tiek novērsts celulīts. Ja āda ir atoniska, tad ieteicams nodarboties ar peldēšanu vai ūdensaerobiku, kas tonizē ādu. Papildus labākam rezultātam palīdzēs ādu savelkošās procedūras. Arī krūšu formu var sākt koriģēt ar procedūru palīdzību divas nedēļas pēc barošanas pārtraukšanas.
Būtiski ir atcerēties, ka ar procedūrām vien nepietiks ne grūtniecības laikā, ne pēc tās. Ir jādzer pietiekami daudz šķidruma, jālieto pareizs uzturs un jābūt fiziski aktīvai. Ja sieviete seko līdzi savam izskatam grūtniecības laikā speciālistu uzraudzībā, tad, cik novērots, strijas vai nu neveidojas nemaz, vai arī minimāli, un svara pieaugums ir vidējs, nevis tuvojas maksimālajai robežai.

Autore: Ilze Apine, Veselības centra 4 sabiedrisko attiecību speciāliste