Padomi cīņai ar drēbju kodi

Vai zināji, ka pasaulē ir aptuveni 150000 kožu sugas? Pie mums gan visas nav sastopamas, tomēr problēma – sagrauztas drēbes – pastāv. Kā cīnīties?

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Pasaulē izplatītākā suga
Drēbju kode (Tineola bisselliella).

Lielums
Kode: 4-5 mm.
Pieaudzis kāpurs: līdz 10 mm.

Attīstība
Kode no olas līdz insektam attīstās 200 dienās (pie 15°C); augstāka temperatūra saīsina attīstības ilgumu.

Vairošanās
Mātīte izdēj līdz 200 olām; gada laikā bieži izaug divas paaudzes.

Barība
Dzīvnieku izcelsmes vilnas materiāli (vismaz 10 % tīra vilna), dod priekšroku netīrām tekstīlijām.

Kaitējums
Kāpuru izgrauzti caurumi apģērbā un kažokādās.

Apkarošana
Profilakse: ēteriskās eļļas, ciedru koka gredzeni.
Ivāzijas samazināšana: feromona slazdi.
Apkarošana: kožu papīrs.

Apraksts:
Kodes pieder pie taureņu sugas. Pasaulē ir satopamas aptuveni 150000 kožu sugas. Kodēm ir raksturīgs zvīņains ķermenis un spārni. Kožu attīstības cikls ietver olu izdēšanu, bezspārnu kāpuru izšķilšanos, to iekūņošanos kūniņā un pieauguša insekta izšķilšanos no kūniņas.
Tās kodes, kuras parasti mājās bojā produktu krājumus un tekstīlijas, pieder pie Tineidae vai Pyralidae dzimtas. Kopīgs šīm abām kožu sugām ir tas, ka pieauguši insekti ir salīdzinoši maza lieluma. Tie ir neuzkrītošā krāsā un pārsvarā ir aktīvi naktīs vai krēslā. Pieaugušu kožu dzīves ilgums bieži ir tikai dažas dienas. Tās neēd barību un uzņem tikai ūdeni. Bojājumus materiālos nodara kožu kāpuri. Kodes attīstības ilgums no olas līdz kūniņai atkarībā no apkārtējās temperatūras var ilgt vairākus mēnešus.
Tā kā visas kožu sugas partnera meklēšanai izmanto sev raksturīgas smaržvielas, izliekot sintētiskos feromona slazdus, pāroties gatavās kodes var pievilināt slazdam. Pārsvarā tiek pievilināti tēviņi. Slazdos tiek izmantots neliels daudzums feromona, un tie ir nekaitīgi cilvēkiem.

Drēbju kodes
Drēbju kodes (Tineola bisselliella) ir visā pasaulē izplīts tekstīliju, paklāju, kažokādu, muzeja eksponātu un citu materiālu, kuru sastāvā ir vismaz 20% dzīvnieku izcelsmes šķiedras, kaitēklis. Kožu attīstībai ir nepieciešams dzīvnieku izcelmes materiālos esošais keratīna proteīns. Brīvā dabā drēbju kodes attīstās putnu ligzdās. Dzīvokļos ar centrālo apkuri drēbju kode ir visizplatītākais tekstīliju bojātājs, jo tās, salīdzinot ar citām kožu sugām, labi panes sausumu.

Izskats un dzīvesveids
Kožu spārnu platums 12-16 mm. Priekšējie spārni ir spīdīgi, zeltaini dzeltenā krāsā. Aizmugurējie spārni ir pelēkdzelteni. Kožu mātītes lido slikti, bet tās var ātri skriet. Viena mātīte izdēj līdz pat 200 olām, kuras ir 0,6 mm lielas un ovālas formas. Kožu kāpuri izaug līdz pat 10 mm gari, un tie ir dzeltenbalti ar brūnu galvu. Kāpuri uzpin maisiņu, kuram no abām pusēm ir vaļēji gali un piestiprina to pie pamatnes (kažokādu kodes (Tinea pellionella) maisiņam ir tikai ar viens vaļējs gals). Kāpuri attīstītās, vairākas reizes nomainot ādu. To attīstībai ir nepieciešama 10-33°C temperatūra. Pie 15°C temperatūras kāpuru visa attīstība ilgst 200 dienas, bet pie 30°C grādiem – 70 dienas. Atkarībā no apkārtējās temperatūras un barības kvalitātes kāpuru attīstība var ilgt līdz pat diviem gadiem. Kaitējums tekstīlijām rodas no kožu kāpuru izkostajiem caurumiem, savukārt kažokādām tiek nograuztas spalvas līdz pat pašai pamatnei.

Profilakse
Pārsvarā kodes ubrūk tekstīlijām, kas tiek ilglaicīgi uzglabātas. Tāpēc regulāra skapju durvju atvēršana un drēbju vēdināšana ir labs pasākums kožu invāzijas novēršanai. Ieteicams uzglabāt tikai izmazgātas un tīras tekstīlijas, jo sviedri un līdzīgas smaržas pievilina kodes.
Ar insekticīda kožu papīra izvietošanu drēbju skapjos var novērst kožu uzbrukumus tekstīlijām.
Dabīgās ētersikās eļļas kā lavandas vai ciedru eļļa kalpo profilaksei, jo šīs vielas atbaida kodes. Brēbju skapjos un kumodēs var izmantot arī smaržvielu trauciņus vai dabīgos materiālus – lavandas ziedus vai ciedru koka gabaliņus.
Ar feromona slazdu palīdzību var konstatēt kožu esamību un lokalizēt to izvāzijas vietu.

Apkarošana
Lai apģērba kožu apkarošana noritētu veiksmīgi, ir svarīgi lokalizēt invāzijas vietu un to attiecīgi apstrādāt. To var darīt vai nu izmantojot insekticīdus saturošu kožu papīru vai ilgstošas iedarbības insekticīdu aerosolus. Lietojot insekticīdus, ir obligāti jāievēro to lietošanas pamācība.
Skarto tekstīliju uzglabāšana vairākas stundas pie temperatūras – 20°C iznīcina drēbju kodes visās to attīstības stadijās. Arī tekstīliju izvēdināšanai svaigā gaisā ir pozitīva iedarbība, jo saules starojums uz drēbju kožu olām iedarbojas nāvējoši.

Raksts publicēts sadarbībā ar www.musas.lv

Reklāma
Reklāma