Dekupāža, izmantojot materiālus no būvniecības veikala. Radīšana pa soļiem

Ne reizi vien stāstīts, kā dekupāžā izmantojami speciālie materiāli. Taču izrādās, tikpat noderīgus materiālus var atrast arī būvniecības veikalos. Kā dekupāžā izmantot būvniecības veikalu piedāvātos materiālus, stāsta dekupāžas meistare Andra Alksne, bet par dekupāžai nepieciešamo materiālu izvēli konsultē veikalu tīklu K-Rauta interjera konsultante Jeļena Švābe.

Dekupāžas mākslā, lai izrotātu kādu interjera vai sadzīvē noderīgu priekšmetu, iespējams izmantot visdažādākos materiālus, tomēr nepieciešamākie ir akrila krāsa, līme, laka u.c. Publicitātes foto.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Dekupāžas mākslā, lai izrotātu kādu interjera vai sadzīvē noderīgu priekšmetu, iespējams izmantot visdažādākos materiālus, tomēr nepieciešamākie ir akrila krāsa, līme, laka u.c. Publicitātes foto.

Senāk karaļnamu, šodien katras radošas personības prieks
Dekupāžas tehnika ļauj pierastas un ikdienišķas lietas pārvērst ļoti personiskos un oriģinālos mākslas darbos. Tā izmantojama dekorējot visdažādākos interjera un sadzīves priekšmetus no koka, kartona, stikla, keramikas, porcelāna, metāla, spoguļstikla, akmens, auduma u.c. materiāliem. Darbus dažādo izmantojot glezniecību, apzeltīšanu, vecināšanu, plaisājuma veidošanu un citus efektus. Dekupāža ir sena tehnika – pirmsākumi meklējami tālajā 12. gs. Ķīnā. Zemnieki no papīra izgrieza attēlus un izmantoja tos rotājot logus, laternas un citas lietas. Eiropā dekupāža uzplaukumu piedzīvoja 17. gs. beigās, kad Venēcijā nāca modē austrumnieciskas, ar laku klātas, dekorētas mēbeles no Ķīnas un Japānas, kas, protams, bija ļoti dārgas. Tāpēc Venēcijas amatnieki radīja tā saukto nabadzīgo mākslu – meistari grieza tā laika mākslinieku darbu estampus, līmēja uz mēbelēm un pārklāja ar daudzām lakas kārtām. 18. un 19. gs. ar dekupāžu aizrāvās karaļnamu ļaudis Francijā un Anglijā. Mūsdienās dekupāža piedzīvo atdzimšanu un ir ļoti populāra Lielbritānijā, Francijā, ASV, Austrālijā, Beļģijā, Krievijā, Lietuvā un arī Latvijā.

Lietu jaunais izskats dekupāžas tehnikā ar būvniecības materiāliem
Dekupāžas mākslā, lai izrotātu kādu interjera vai sadzīvē noderīgu priekšmetu, iespējams izmantot visdažādākos materiālus, tomēr nepieciešamākie ir akrila krāsa, līme, laka u.c. Priekšmets, kuram esat izlēmuši iedvest gluži citu izskatu, vai tikai mazliet mainīt tā noskaņu, labi noder būvmateriālu veikalos nopērkamās akrila krāsas, dažādas lakas utml.
„Ja esat nolēmuši dekupāžas tehnikā apdarināt vidēji lielus un lielus priekšmetus, piemēram,  pakarināmos, dažādus skārda un plastmasas traukus, plauktus, skapīšus, tad jārēķinās arī ar lielāku nepieciešamo materiālu apjomu. Visu nepieciešamo var atrast būvniecības veikalos, bet pēc pieredzes varu teikt, ka jāmāk pajautāt konkrēti nepieciešamo. Pārdevējs visticamāk nesapratīs, ja, piemēram, jautāsiet krāsu dekupāžai. Jājautā, lai viņš palīdz izvēlēties ūdens bāzes krāsu, ar ko var krāsot koku un iepriekš gruntētu metāla virsmu,” pieredzē dalās veikalu tīkla K-Rauta interjera konsultante Jeļena Švābe.

Dekupāžas tehnikā apdarināmo priekšmetu izvēle
Dekupāžas meistare Andra Alksne parādīs kā gluži jaunu izskatu var piešķirt plastmasas lejkannai. Jaunā izskata lejkanna noteikti radīs košāku noskaņu aplejot puķes, kā arī attēls būs ūdensnoturīgs.

NEPIECIEŠAMĀS LIETAS
Plastmasas lejkanna - 1,8 l (rozā)
Kokam un metālam paredzēta pusmatēta, nodilumizturīga, ūdenī šķīstoša akrila krāsa (balta)
Laka jahtām
PVA līme
Vidēji liela ota(krāsošanai, lakošanai)
Salvetes
Šķēres
Spirtots šķīdums
Švammīte
Smilšpapīrs
Lillā akrila krāsa tonim

DARBA GAITA
Ar smilšpapīru noberžam lejkannas sānus un nedaudz snīpja, roktura daļu, notīrām ar spirtotu šķīdumu, lai labāk turētos krāsa. Lejkannu ar švammītes gabaliņu daļēji nokrāsojam baltu.

Šādi izskatās baltā krāsā nokrāsota lejkanna, bet klājamā laukuma izmēru izvēlieties pēc savām izjūtām. Jāņem gan vērā arī attēla lielums. Tas izcelsies uz baltā pamata, uz tumšākā neizskatīsies tik labi. Lejkannu dabīgi vai ar fēnu nožāvējam.

Izgriežam vai izplēšam no salvetes izvēlēto attēlu. Parasti salvetēm ir trīs kārtas, bet tālākajam darbam atdalām tikai virsējo. Ja salvetes fona krāsa ir tuva izvēlētā priekšmeta krāsai, izvēlēto motīvu var izplēst. Ja fona krāsas atšķiras, labāk izmantot šķēres. Citādi darbs izskatīsies neakurāts. Liekam attēlu uz lejkannas un veiklām kustībām no attēla vidus uz sānu malām pārklājam līmi.

Reklāma
Reklāma

Atsevišķā traukā sajaucam balto un nedaudz lillā krāsu. Izmantojot  švammīti, ar viegli piespiedošām kustībām (piespiež un atrauj) nedaudz veidojam fona krāsu apkārt attēlam. Tāpat ar balto krāsu.  Lejkannu atkal dabīgi vai ar fēnu nožāvējam. Visbeidzot lejkannu lakojam ar ūdensizturīgo laku, kas paredzēta jahtu pārklāšanai. Ļaujam dabīgi nožūt. Ieteicams lakot vairākkārt, ikreiz kārtīgi nožāvējot.  

Lūk, mūsu rozā lejkanna ieguvusi gluži jaunu izskatu un gatava ikdienas darbam.

 

CITUS PRAKTISKUS PADOMUS MĀJAI SKATIES ŠEIT!