Ko māmiņai būtu jālieto uzturā, lai vairotos piens? Vai tiešām ķimeņu tēju?

„Ko vajadzētu lietot uzturā, lai vairotos piens.? Kādai jābūt ikdienas ēdienkartei?” sadaļā Jautā speciālistam vaicā kāda jaunā māmiņa. 

FOTO: Shutterstock.com

Vienalga, vai māmiņa ēdīs veselīgu vai nabadzīgu ēdienu, viņas piens būs pietiekoši labs tieši viņas mazulim.

 

Jautājums:

„Ko vajadzētu lietot uzturā, lai vairotos piens.? Kādai jābūt ikdienas ēdienkartei? Jo man liekas, ka mazajam ir par liesu piens – pa dienu it kā viss būtu kārtībā, bet kā 21.00 un ēdienreize klāt, tad ēd 1,5h no vietas. Mazajam 2 nedēļas! Vai tiešām ķimeņu tēja palīdz vairot pienu?”

 

 

Atbild Līga Giniborga, dūla un zīdīšanas konsultante

Diemžēl Jūs apbēdināšu. Jau sen ir pierādīts, ka mātes piena kvalitāte (arī tauku saturs) nav atkarīgs no mātes uztura. Un ir vienalga, vai jūs ēdīsiet veselīgu vai nabadzīgu ēdienu, jūsu piens būs pietiekoši labs tieši jūsu mazulim, lai augtu, pieņemtos svarā un būtu vesels. Pat tad, ja jūsu uzturs būs nabadzīgs, tajā būs pietiekošā daudzumā vitamīni, tauki, olbaltumvielas, ogļhidrāti un pats galvenais - imūnglobulīns, kas nav nevienā piena aizstājējā. Labs piemērs ir koncentrācijas nometnes zīdaiņi, kas izdzīvoja tieši tāpēc, ka tika zīdīti. Ja ir interese par to kā rodas mātes piens, tad izlasi rakstu Kur un kā rodas mātes piens.

Gandrīz visas māmiņas sūdzas, ka pieniņš mazāk ir vakarpusē, nekā naktī un pa dienu. Tas ir normāli. Īpaši to izjūt pirmajā mēnesī, kad laktācija vēl tikai stabilizējas. 

Tomēr ir labi, ja māte seko līdzi savam uzturam, tādā veidā rūpējoties par sevi, savām enerģijas rezervēm, jo mazulis ar pienu paņems visu, kas nepieciešams no mammas organisma. Svarīgi, lai mammai pašai paliek pietiekoši daudz spēka, lai 24 h diennaktī

Reklāma
Reklāma

auklētu savu mazuli. Galvenie uztura principi: daudzveidība (pilngraudu, skābpiena produkti, gaļa, dārzeņi, saldumi – ļoti nedaudz -veselīga uztura piramīda), bieži un mazās porcijās, atbilstoši gadalaikam un Latvijā audzēts (vislabāk no ekoloģiskām saimniecībām), dzert daudz ūdeni – apmēram 3 litrus dienā.

 

Gandrīz visas māmiņas sūdzas, ka pieniņš mazāk ir vakarpusē, nekā naktī un pa dienu. Tas ir normāli. Īpaši to izjūt pirmajā mēnesī, kad laktācija vēl tikai stabilizējas. Tas nenozīmē, ka mazulis paliek neēdis. Vakarpusē viņš grib ne tikai ēst, bet arī mammas klātbūtni, siltumu, ādas – ādas kontaktu, drošības sajūtu, smaržu, siltu acu skatu un smaidu. Ja tomēr pie krūts cītīgi ēd, tad piedāvājiet gan vienu, gan otru krūti, ik pēc 15 min. Pamēģiniet ieturēt pauzītes vismaz 30 min starp barošanas reizēm, piedāvājot sevi citādi, piemēram, plikiņam pagulēt uz plika mammas punča (āda – āda kontakts). Tas vairos pieniņu, stiprinās jūsu saites un drošības sajūtu.

 

Silta ķimeņu tēja tāpat kā citas tējas rada labsajūtu, sasilda un līdz ar to paplašina arī piena vadus. Galvenais, lai mammai garšo un remdē slāpes. Barošanas laikā tējas krūze ir rokas stiepiena attālumā. Aptiekās un lielveikalos var atrast dažādas tējas laktācijas veicināšanai. Droši izmēģiniet dažādus veidus un beigās izvēlieties tās, kas vislabāk garšo.

 

Lai izdodas! Un droši jautā, ja kaut kas vēl nav skaidrs.