BALTA: Tikai 50% vecāku ir pārliecināti, ka viņu bērni diennakts tumšajā laikā lieto atstarotāju

Straujiem soļiem tuvojas skolas atsākšanās, kas nozīmē arī to, ka dienas kļūs īsākas un daudziem skolēniem ceļu uz skolu un mājup nāksies mērot krēslā vai tumsā. Tāpēc jo īpaši aktuāls kļūst jautājums par atstarotāju lietošanu, kas ļautu autovadītājiem laikus pamanīt mazos gājējus uz nepietiekami apgaismota ceļa. Apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) veiktā sabiedrības aptauja* liecina, ka izpratne par atstarotāju lietošanu gan ir laba, tomēr tikai 50% vecāku atzīst, ka viņu bērni patiešām vienmēr lieto atstarotājus. 

 Lai gan atstarotāju lietošanu vecāki uzskata par svarīgu, gandrīz puse jeb 47% respondentu, kas atzinuši, ka bērni atstarotāju nelieto, norāda, ka viņu atvases nepārvietojas pa ceļiem, kur, viņuprāt, atstarotājs būtu vajadzīgs.

FOTO: Shutterstock.com

Lai gan atstarotāju lietošanu vecāki uzskata par svarīgu, gandrīz puse jeb 47% respondentu, kas atzinuši, ka bērni atstarotāju nelieto, norāda, ka viņu atvases nepārvietojas pa ceļiem, kur, viņuprāt, atstarotājs būtu vajadzīgs.

Kopumā teju visi jeb 97% respondentu atzīst, ka viņiem ir svarīgi, lai bērnam būtu atstarotājs. Realitātē gan situācija atšķiras: par to, ka bērni diennakts tumšajā laikā atstarotājus lieto vienmēr, ir pārliecināti tikai puse aptaujāto vecāku, un vēl 38% zina, ka atstarotājs tiek lietots vismaz dažreiz. Vienlaikus 7% vecāku atzinuši, ka nemaz nezina, vai viņu bērni lieto atstarotājus.

 

Iemesli, kāpēc bērni atstarotājus nelieto, ir dažādi. Lai gan atstarotāju lietošanu vecāki uzskata par svarīgu, gandrīz puse jeb 47% respondentu, kas atzinuši, ka bērni atstarotāju nelieto, norāda, ka viņu atvases nepārvietojas pa ceļiem, kur, viņuprāt, atstarotājs būtu vajadzīgs. Vēl 27% mēdz par tā lietošanu piemirst, bet gandrīz desmitā daļa bērnu to nelieto, jo viņiem tas nešķiet stilīgi.

Apzinoties drošības nozīmi, daudzi ražotāji jau laikus parūpējušies par atstarojošu elementu iestrādāšanu bērnu apģērbā, apavos un mugursomās. 

“Lai kādi būtu vecāku uzskati par to, kad atstarotājs ir vai nav nepieciešams, skaudrā nelaimes gadījumu statistika uz Latvijas ceļiem liecina, ka tam vajadzētu kļūt par neatņemamu aksesuāru pie bērna apģērba neatkarīgi no dzīvesvietas vai ikdienas maršruta.  Tam ir viens iemesls – atstarotājs var glābt dzīvības. Diemžēl BALTA pieredze rāda, ka ik gadu mums tiek pieteikti vairāki desmiti atlīdzību par traumām, kas gūtas, jo gājējs vai riteņbraucējs nav laikus pamanīts,” norāda BALTA Produktu vadītāja Ludmila Ščegoļeva, uzsverot, ka atstarotāja lietošana ir vienlīdz nozīmīga gan pilsētās, gan ārpus tām dzīvojošajiem.

 

Gājējiem jāņem vērā, ka automašīnas tuvās gaismas apgaismo tikai 25–40 metrus, savukārt tālās gaismas – ne vairāk par 150 metriem ceļa. Tāpēc ceļu satiksmes noteikumi nosaka, ka gājējiem gan ārpus apdzīvotām vietām, gan neapgaismotos ceļa vai ielu posmos apdzīvotās vietās obligāti jālieto atstarotāji vai, vēl labāk, atstarojošās vestes, vai apģērbs ar iestrādātu atstarojošu materiālu.

Gājējiem jāņem vērā, ka automašīnas tuvās gaismas apgaismo tikai 25–40 metrus, savukārt tālās gaismas – ne vairāk par 150 metriem ceļa. 

Reklāma
Reklāma

L. Ščegoļeva arī uzsver, ka par bērna drošību iespējams domāt, arī iegādājoties tādas lietas kā apģērbu, apavus un mugursomas. 

“Apzinoties drošības nozīmi, daudzi ražotāji jau laikus parūpējušies par atstarojošu elementu iestrādāšanu bērnu apģērbā, apavos un mugursomās. Izdarot izvēli iepērkoties, vecākiem iesakām izvēlēties tieši šādus priekšmetus un nekautrēties bērnam dot līdzi vēl papildu atstarotājus – pie mugursomas, ap roku, pie virsjakas. Viens no aplamākajiem iemesliem, kāpēc bērni nelieto atstarotājus, ir uzskats, ka tas nav stilīgi. Mēs vēlamies šo priekšstatu kliedēt, tāpēc jaunā mācību gada gaidās esam uzsākuši kampaņu “Izstaro optimismu”, lai vēlreiz vecākiem atgādinātu par to, cik neatsverams bērna drošībai var būt šis mazais aksesuārs. Visiem, kas iegādājas preces Zvaigzne ABC grāmatnīcās vismaz 25 EUR vērtībā vai BALTA nelaimes gadījumu apdrošināšanu bērnam, piedāvājam dāvanā stilīgu atstarotāju,” stāsta L. Ščegoļeva, vēlot gan bērniem, gan vecākiem drošu skolas sākumu. 

 

Skolas sākuma gaidās BALTA aicina vecākus vēlreiz pārrunāt ar bērniem drošas uzvedības pamatprincipus – pareizu ielu un ceļu šķērsošanu, atbilstošu gājēju uzvedību uz ceļiem un atstarotāju lietošanas nepieciešamību. 
 

*Norstat, 2019. gada augusts, aptaujāti 1009 iedzīvotāji 18–74 gadu vecumā visā Latvijā. 


Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA
Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2018. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 104,7 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 16 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēm
ums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un lepojas ar vairāk nekā 22 miljonu klientu uzticību Polijā. 2018. gadā PZU grupas parakstīto prēmiju apjoms sasniedza 5,5 miljardus eiro. Plašāka informācija internetā http://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.