Kādēļ neļaut bērnam mašīnā spēlēties ar koka rotaļlietām? Nosacījumi vecākiem, pārvietojoties ar bērnu uz ceļa
Vasaras noslēgumā un līdz mācību gada sākumu satiksme kļūst intensīvāka. Mazo ekspertu skola sadarbībā ar DBS Autoskolu (DBS) atgādina vecākiem pamatnosacījumus, pārvietojoties ar bērnu uz ceļa ar kājām, automašīnu vai velosipēdu.
“Ar bērniem esam izrunājuši brauktuves, trotuāra un riteņbraucēju ceļa drošības jautājumus. Tumšā laikā, pārvietojoties ar riteni, vienmēr ieslēdzam velosipēda lukturīšus un izmantojam zvaniņu citu braucēju un gājēju brīdināšanai. Šķērsojot gājēju pārejas, nokāpjam no riteņiem un stumjam tos pāri,” pieredzē dalās Laura Bluša, sociālās kustības Babyroom pārstāve, trīs bērnu māmiņa. “Vecākajam dēlam Krišjānim ir jau septiņi gadi. Viņš brauc gan ar riteni, gan skrituļslidām. Vienmēr velk ķiveri un lieto ceļu, delnu un elkoņu sargus. Savukārt 1,8 gadus vecais dēls Toms brauc pagaidām tikai ar skrejriteni mūsu mājas pagalmā.”
Kājāmgājējiem
- Stāsti bērnam par ceļu satiksmes noteikumiem. Iepazīstini ar luksofora krāsām, gājēju pāreju u.c. svarīgiem faktoriem. Iemāci mazajam, pie kuras krāsas drīkst šķērsot ielu, kā arī – kurā vietā drīkst pāriet ceļam. Norādi, ka būtiski ir atstarotāji uz apģērba vai mugursomas.
- Rādi piemēru! Atceries, ka bērns mācās vecāku paradumus. Nepārkāp noteikumus viņa klātbūtnē. Tāpat arī nemēģini pārskriet pāri ielai tuvu braucošai mašīnai. Bērns līdzīgā gadījumā var neaprēķināt pareizu attālumu līdz transportlīdzeklim un pakļūt zem tā.
- Pastāsti bērnam, ka jāizvairās no spēlēšanās tuvu ceļam. Māci, ka rotaļlietas nav tik svarīgas kā dzīvība! Nav vērts skriet pakaļ bumbai skrituļdēlim uz ceļa, iepriekš nepārliecinoties par drošību. Ja kāda rotaļlieta gadījusies uz ceļa, labāk palūgt pieaugušo to paņemt.
Pārvietojoties ar automašīnu
- Bērnu automašīnā pārvieto vienīgi speciālā autokrēsliņā, kas atbilst bērna augumam un svaram. Nostiprini to pareizi – ar drošības jostu.
- Novērs bērna “dauzīšanos” mašīnā! Piedāvā kādu uzdevumu, piemēram, emociju kartītes http://mazoekspertuskola.lv/cards/view/200
- Brauciena laikā atļauj turēt rokās mantiņas, ar kurām nevar savainoties. Nedod koka klucīšus vai plastmasas rotaļlietas ar asiem stūriem vai malām.
- Ēdienus un dzērienus dod tikai apstājoties. Ja bērns lūdz padzerties vai kaut ko apēst, obligāti apstājies.
Izbraucienā ar riteni vai skrituļdēli
- Sagatavo inventāru. Obligāta prasība ir ķivere, braucot ar skrituļdēli vai skrituļslidām – arī elkoņu, plaukstu un ceļu sargi.
- Pārvietojoties ar skrituļdēli vai skrituļslidām, svarīgs ir gluds asfalts. Iespējams, laba doma ir ļaut bērnam apgūt skrituļošanas vai skeitošanas prasmes profesionāla skolotāja vadībā.
- Raugies, lai velosipēds ir aprīkots ar nepieciešamajiem signāliem un gaismām. Velosipēda priekšā jābūt baltas gaismas lampiņai, aizmugurē – sarkanai.
- Pārdomā maršruta izvēli un paturi mazo redzes lokā. Nebrauc ar mazo garus un sarežģītus posmus pa lielceļa nomali vai autoceļiem ar lielu satiksmes intensitāti.
- Vienmēr ņem līdzi ūdeni. Atūdeņošanās it sevišķi bīstama ir karstās un saulainās dienās.
- Atceries! Bērnam no 7 gadu vecuma atļauts braukt ar velosipēdu pa ietvēm un velosipēda ceļiem, brauktuvi vai ceļmalu tikai kopā ar pilngadīgas personu. 7-10 gadu vecumā var mācīties braukt pagalmā, parkā, stadionā vai uz ielas pieaugušo klātbūtnē. Tikai no 10 gadu vecuma var kļūt par pilntiesīgu velosipēda vadītāju, ja sekmīgi nokārtots vadītāja eksāmens.
Par Mazo ekspertu skolu
Mazo ekspertu skola www.mazoekspertuskola.lv ir Latvijas vecākiem
domāts unikāls tiešsaistes resurss, kur atrodami praktiski
materiāli pirmsskolas vecuma bērnu galveno prasmju attīstīšanai ar
mērķi audzināt patstāvīgus, loģiski domājošus un neatkarīgus
bērnus. Interneta platforma tika atklāta 2014. gada maijā.
Pieejamie materiāli galvenokārt ir krāsojami uzdevumi latviešu
valodā. Uzdevumi attīsta bērnu valodu, loģisko domāšanu, emocionālo
inteliģenci, uztveri, izpratni par veselīgu dzīvesveidu un uzturu,
tāpat tie ir ērts resurss vecākiem ierosmei pavadīt laiku kopā ar
2-6 gadus veciem bērniem.