Tavas bērnības grāmata jaunā izskatā "Putnu grāmata"

Pavasaris ir gandrīz klāt, un tikko iznākusi kāda īpaša grāmata – Kārļa Griguļa sarakstītā “Putnu grāmata”! Pirmoreiz tā izdota vairāk nekā pirms pusgadsimta – 1964. gadā. Tās autors Kārlis Grigulis (1884 –1972) ir rakstnieks un ornitologs, daudzu grāmatu autors un Putnu dienu aizsācējs Latvijā. Viņa vārds ir labi zināms vairāku paaudžu Latvijas dabas draugiem, un, iespējams, vecākās paaudzes lasītāji šo grāmatu atceras.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Putnu grāmataLieliskais stāstnieks šajā galvenokārt bērniem un jauniešiem sarakstītajā darbā aizrautīgi dalās pieredzē un zināšanās par dažādiem mežu, lauku un ūdeņu putniem, tādēļ arī mūsdienās varētu būt interesants ikvienam, kas vēlas vairāk uzzināt par Latvijas putnu dzīvi, nodarbojas ar to novērošanu un fotografēšanu.


Grāmatu autors sakārtojis pa gadalaikiem. Tajā ir 220 Latvijas putnu apraksti, sniedzot ziņas gan par to, kur tie sastopami, gan par ēšanas, perēšanas un ziemošanas paradumiem. Autors atklāj, kur dabā novērojama katra no viņa aprakstītajām sugām, un kā tas darāms. Daudzu putnu aprakstiem ir pievienoti arī kvalitatīvi melnbalti zīmējumi.


Grāmatā ir gan padomi, kā gatavojami putnu būrīši, gan ieteikumi par to, kas varētu būt svarīgs, putnus (un pārējo dzīvo dabu) vērojot. “Kādas ziņas par putniem ir svarīgas?” – jautā autors, un skaidro, ka svarīgs ir viss, ko izdodas pamanīt un novērot. Ko Latvijā putni dara ziemā? Izrādās, dzeņa un dzilnas bungošanu pa sausiem zariem var dzirdēt jau februāra beigās. Ziemā iespējami ziemas viesu – ieceļotājputnu – novērojumi. Varbūt jūsu dārzā mēdz atpūsties krāšņās zīdastes, ķeģi vai ziemeļu svilpji? Jau marta beigās un aprīlī atgriežas daudzi gājputni. Ar K. Griguļa grāmatas palīdzību varēsiet noskaidrot, kādus putnus gadījies ieraudzīt un kādas ir viņu raksturīgās īpatnības. Autors daudz piemin arī personīgos novērojumus, un šie stāsti par dažādiem putniem ir aizraujoši un interesanti. Izrādās, ķīvītes var būt ļoti drosmīgas, bet mīlīgā izskata apodziņi – ķildīgi; daži dziedātājputni mēdz atdarināt citu sugu putnu balsis, bet mazītiņais kukaiņēdājs zeltgalvītis ziemo tepat Latvijā un pamanās atrast barību pat bargā ziemā.

Reklāma
Reklāma


Sagatavojot jauno izdevumu, ņemts vērā tas, ka pusgadsimta laikā kopš oriģinālgrāmatas iznākšanas Latvijā daudz kas ir mainījies gan sabiedriskajā dzīvē, gan arī dabā, ir uzkrātas jaunas un precīzākas zināšanas par putnu dzīvi.  Daudzajās publikācijās nostabilizējies “pieņemto” putnu nosaukumu kopums, tādēļ šajā grāmatā izmantoti mūsdienu lasītājam zināmie nosaukumi, bet oriģinālizdevumā lietotie atšķirīgie nosaukumi sakopoti sarakstā grāmatas beigās.

 

Ieskaties: www.zvaigzne.lv