Apturētas plānotās izmaiņas par bērna kopšanas atvaļinājuma obligātu dalīšanu starp vecākiem

Plānotās izmaiņas par bērna kopšanas atvaļinājuma obligātu dalīšanu, ieviešot otram vecākam atvaļinājuma nenododamo daļu, visticamāk, laikā netiks pieņemtas, vēsta Latvija Televīzija.
Kā norāda premjera padomnieks demogrāfijas jautājumos Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība), plānotās izmaiņas nav paredzēts atcelt, bet gan izstrādāt direktīvu tādu, lai no jaunajām izmaiņām būtu mazāka finansiālā ietekme uz jaunajām izmaiņām.

FOTO: Shutterstock.com

Kā norāda premjera padomnieks demogrāfijas jautājumos Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība), plānotās izmaiņas nav paredzēts atcelt, bet gan izstrādāt direktīvu tādu, lai no jaunajām izmaiņām būtu mazāka finansiālā ietekme uz jaunajām izmaiņām.

Tika plānots, ka drīzumā stāsties spēkā norma, ka pēc 2. augusta dzimušo bērnu vecākiem vismaz divi mēneši no bērna kopšanas atvaļinājuma obligātā kārtā būs jānodod bērna otram vecākiem. Atdodot divus mēnešus no gadu vai arī pusotru gadu ilga atvaļinājuma otram, vienam no vecākiem atvaļinājums saīsinātos. Tas arī viestu izmaiņas ģimenes ienākumos, ja vecāku algas atšķiras.

 

Pamats šādām izmaiņām likumā nāca no Eiropas Savienības direktīvas, kuras mērķis ir abus vecākus maksimāli iesaistīt maza bērna aprūpē uz pilnu slodzi, veicinot dzimumu vienlīdzību. Saeimas vairākums pirmajā lasījumā grozījumus likumā pieņēma, taču līdz nākamajam lasījumam likuma grozījumi tā arī netika.

 

Kā norāda premjera padomnieks demogrāfijas jautājumos, sadarbības platformas “Demogrāfisko lietu centrs” vadītājs Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība), plānotās izmaiņas nav paredzēts atcelt, bet gan izstrādāt direktīvu tādu, lai no jaunajām izmaiņām būtu mazāka finansiālā ietekme uz jaunajām izmaiņām.

 

Parādnieka priekšlikums ir esošā bērna kopšanas atvaļinājuma pagarināšana par vienu mēnesi otra vecāka obligāto kvotu pieliekot klāt jau esošajam atvaļinājumam. 

Taču šādai pieejai ir ietekme uz valsts budžetu, kas nav mazāka par 10 miljoniem eiro. 

Pārējie koalīcijas partneri šo priekšlikumu komisijā neatbalstīja. Viņš norāda vairākas situācijas, kas, paredzot tēva kvotu esošajā laika rāmī, nevis pieliekot mēnesi klāt pie apmaksāta bērna kopšanas atvaļinājuma, ģimenēm situācija būs nelabvēlīgāka vai sarežģītāka, nekā tas ir šobrīd.

 

“Direktīva noteikti ir jāievieš, un es ceru, ka tā tiks ieviesta. Faktiski pagājušās Saeimas sēdē šo likumu no darba kārtības, ievērojot koalīcijas līgumu, Nacionālā apvienība lūdza izņemt ārā. Tāpēc šī direktīva ir aizkavējusies,” Latvijas televīzijai pastāstīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (“Attīstībai/Par”).

 

Reklāma
Reklāma

Tā kā grozījumu pieņemšana apturēta, pastāv liela iespēja, ka līdz 2.augustam, kas ir atskaites punkts direktīvas izpildei, Saeima nepaspēs izmainīt likumu. Labklājības ministrijā, kas izstrādāja noteikumus direktīvas ieviešanai, bažījas, ka šāda kavēšanās var draudēt ar pārkāpuma procedūras sākšanu no Eiropas Komisijas puses. “Šajā gadījumā lielākais ir reputācijas risks. Protams, kaut kāds lēmums deputātiem būs jāpieņem, jo direktīva būtu jāpārņem,” sacīja Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite.

 

Kā Mammamuntetiem.lv norādīja Imants Parādnieks, ja tēva ienākumi ir lielāki nekā mātes, tad ģimenei kopējie ienākumi visā bērna kopšanas atvaļinājuma periodā samazināsies. Piemēram, ja mātei vidējā bruto alga ir 1000 eiro (no kā aprēķina Vecāku pabalstu), bet tēvam 1500 eiro, tad pie jaunā regulējuma, tēvam 2 mēnešus pavadot atvaļinājumā, finansiālais ģimenes zaudējums būs 440 eiro pie nosacījuma, ja ģimene izvēlējusies 18 mēnešu bērna kopšanas atvaļinājumu.

 

Tāpat viņš norāda – jā tētis atvaļinājumu var paņemt nevis atvaļinājuma noslēguma beigās, bet dalīti pa vidu, tad ir sarežģīti vai neiespējami mammai uz to laiku atgriezties darbā. Tāpat ja vecāki izlemj šo atvaļinājumu paņemt kopā, tad pēc tam rodas “tukšs” periods, jo bērnam vēl nav vecums, no kura pašvaldībai jānodrošina vieta pirmsskolā.

 

Kopumā Parādnieks stāsta, ka jau šobrīd tēti var doties bērnu kopšanas atvaļinājumā un, pieņemot šo direktīvu vēlāk, to būtu iespējams attiecināt arī uz bērniem, kas dzimuši pēc 2. augusta.

 

Vairāk informācijas un TV sižets skatāms šeit.