Latvijas pirmā vakcinācijas pretinieku skola vēl gaida mācību programmu licencēšanu

Jaunais mācību gads sāksies jau pēc dažām dienām. Līdz ar 1. septembri darbu plānojusi sākt arī Vislatvijas vidusskola – skola, kuru Covid-19 pandēmijas laikā izveidoja pret izglītības sistēmā strādājošo pienākumu vakcinēties noskaņoti iedzīvotāji. Mācības šajā skolā iecerētas attālināti, tādēļ pedagogiem nebūtu nepieciešams vakcinēties, savukārt audzēkņiem nebūtu iemesla nodot siekalu testus. Skola ir pārliecināta, ka 1. septembrī darbs varēs sākties, taču Izglītības kvalitātes valsts dienestā skaidro – tā vis nav, vēsta LSM.lv.
Attēls ilustratīvs.

FOTO: Unsplash.com

Attēls ilustratīvs.

Paredzēts, ka Vislatvijas vidusskolā mācības norisināsies attālināti un skolēni varēs vai nu mācīties paši no pieejamajiem materiāliem, vai arī pašmācību apvienot ar attālinātām konsultācijām ar pedagogiem. Attālinātais darbs ļautu pedagogiem nevakcinēties, lai strādātu nozarē. Tāpat tas ļautu skolēniem neveikt biežo siekalu testu nodošanu. Šie noteikumi arī bijis kā iegansts veidot šādu skolu. Viens no idejas autoriem, uzņēmējs Arvils Pekuless skaidroja – skola pirmajā septembrī būs gatava sākt darbu.

"Vakar mums atnāca apstiprinājuma e-pasts, ka mūsu programma ir licencēta. Tagad mēs sagaidīsim, ka saslēdzas kopā visās sistēmās un, kad mēs varēsim arī sākt reģistrēt bērnus skolā," stāstīja Pekuless. Atbildot uz jautājumu, vai 1. septembrī skola jau varēs sākt darbu, viņš sacīja: "Jā, jā, jā. Pilnīgi noteikti!"

 

Pekuless skaidroja, ka interese par mācībām ir liela. Arī pedagogi, lai mācītu visu mācību programmās ietverto, esot gana. Tikmēr Izglītības kvalitātes valsts dienestā apstiprina – izglītības iestāde ir reģistrēta izglītības iestāžu reģistrā, taču programmu licencēšana gan vēl nav notikusi.

"Ja ir jautājums par Vislatvijas tālmācības vidusskolu, tad licencēšanas pieteikumi elektroniski ir saņemti. Ir sākta to apstrāde, kas arī notiks rindas kārtībā.

Skola šobrīd izglītojamos uzņemt nedrīkst.

 

Licencēšanas faktu apliecina ieraksts valsts izglītības informācijas sistēmā, kuram ir publiska ticamība. Jebkura persona šajā sistēmā šobrīd var ieraudzīt, ka šāda ieraksta nav, jo licencēšanas process nav tikai pieteikuma automātiska apstiprināšana. Tur ir jāvērtē pēc būtības, jāvērtē mācību plānu. Jāvērtē cita informācija, kuru izglītības iestāde ir sniegusi. Attiecīgi tas gan var aizņemt laiku, gan jāievēro, ka iesniegumi tiek izskatīti rindas secībā," stāstīja Izglītības kvalitātes valsts dienesta Licencēšanas un reģistru departamenta direktora vietnieks Ivans Jānis Mihailovs.

Proti, skola ir saņēmusi ziņu, ka tiek uzsākta licencēšana, nevis ziņu, ka tā jau pabeigta. Par iespējām licencēšanu noslēgt līdz 1. septembrim Mihailovs ir skeptisks.

Reklāma
Reklāma

"Redzot, cik pieņemsim aizvakar, vakar ienāca iesniegumu, un, ievērojot rindas kārtību, teikšu, ka šobrīd viennozīmīgi nē," sacīja Mihailovs.

 

Kad skolas izglītības programmas licencēs, tajā varēs uzsākt audzēkņu uzņemšanu un mācības.
 

Mihailovs gan skaidroja, ka situācija, kurā kāds pamatskolas posma bērns, kurš izņemts no vecās skolas un nevar uzsākt mācības jaunajā, jo tā nav saņēmusi licences, nav īsti iespējama. Latvijā pamatizglītība ir obligāta, un dokumentus no iepriekšējās skolas var izņemt vien tad, kad bērns ir uzņemts jaunajā skolā. Taču uzņemt skolā, kurai nav licencētas mācību programmas, nav iespējams.

Tikmēr Ivars, kuram ir vairāki bērni, šobrīd aktīvi gatavojas jaunajam mācību gadam un savus bērnus paredzējis laist tieši Vislatvijas vidusskolā.

"Par visām šīm skolu prasībām standarta skolās, es tām galīgi nepiekrītu. Līdz ar to arī izvēle tāda, ka šī jaunā skola ir pietiekami laba alternatīva vecajai standarta izglītības sistēmai. Cilvēki netiek dalīti. Te var mācīties gan tie, kas ir vakcinēti, gan tie, kas ir pret šo kokteili nezināmo, nepārbaudīto un visiem tiem eksperimentiem," sacīja Ivars.