Atbalsta sociālo stipendiju piešķiršanu studējošajiem no daudzbērnu ģimenēm

Šodien valdība atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādāto informatīvo ziņojumu par valsts atbalstu studijām Latvijas augstskolās studējošiem no daudzbērnu ģimenēm.
Atbalsta sociālo stipendiju piešķiršanu studējošajiem no daudzbērnu ģimenēm

FOTO: Shutterstock.com

Lai jau no šā gada 1.septembra daudzbērnu ģimeņu bērni varētu saņemt 160 eiro stipendiju, parlamentam un IZM ir jāveic grozījumi Augstskolu likumā, kā arī jāizstrādā grozījumi Ministru kabineta noteikumos par stipendijām.
 

IZM ne vēlāk kā līdz šā gada 1.augustam jāizstrādā un noteiktajā kārtībā jāvirza apstiprināšanai valdībā grozījumi Ministru kabineta noteikumos par stipendijām, ņemot vērā Augstskolu likuma grozījumus par sociālo stipendiju ieviešanu un nosakot sociālo stipendiju piešķiršanas kritērijus atbilstoši sociālās, demogrāfijas un izglītības politikas mērķiem, tās apmēru un piešķiršanas un administrēšanas kārtību.


Stipendijas daudzbērnu ģimeņu bērniem plānots izmaksāt jau šā gada rudenī, un tās saņems jaunieši, kuri sāks studijas valsts vai privātās augstskolas vai koledžas 1.kursā pilna laika klātienes studijās. Studentam būs jābūt sekmīgam, bez akadēmiskajiem parādiem. 160 eiro stipendiju maksās desmit mēnešus.


Latvijas Studentu apvienības prezidents Kristafers Zeiļuks valdības sēdē aicināja ar šo stipendiju padarīt studijas pieejamākas tiem daudzbērnu ģimeņu jauniešiem, kuriem materiālo apstākļu dēļ ir ierobežotas iespējas iegūt augstāko izglītību. Studenti aicina atteikties no prasības, ka stipendija pienāksies tikai tiem jauniešiem, kuri centralizētajos eksāmenos būs ieguvuši vidējo vērtējumu. Zeiļuks atgādināja, ka pagājušajā mācību gadā vērtējums centralizētajā eksāmenā matemātikā zem valstī vidējā rādītāja 35,30% bija 58 novadu vidusskolās, savukārt zem vidējā vērtējuma 52,79% centralizēto eksāmenu latviešu valoda bija nokārtojuši 38 novadu vidusskolu skolēni. "Tas rada risku, ka daudziem jauniešiem no daudzbērnu ģimenēm nebūs pieejama plānotā 160 eiro stipendija," sacīja LSA prezidents, aicinot nodrošinot kvalitatīvu vidējo izglītību visā valstī.
 

Reklāma
Reklāma

Savukārt izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) neatkāpjas no pārliecības, ka ir jābūt noteiktiem akadēmiskajiem kritērijiem, kas ir svarīgi, lai nepazeminātos arī augstākās izglītības kvalitāte.


Valdībā vienojās, ka pie diskusijas par kritērijiem atgriezīsies tad, kad lems par grozījumiem noteikumos par stipendijām.