Latvijā reģistrēti pirmie saslimšanas gadījumi ar bīstamo Covid-19 Dienvidāfrikas variantu

Latvijā konstatēti saslimšanas gadījumi ar Covid-19 Dienvidāfrikas paveidu, šorīt intervijā Latvijas Radio pastāstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).
Latvijā reģistrēti pirmie saslimšanas gadījumi ar bīstamo Covid-19 Dienvidāfrikas variantu

FOTO: Shutterstock.com

Pēc viņa domām tas ir ļoti bīstams, jo pret šo paveidu arī Covid-19 vakcīnas var būt mazāk iedarbīgas, tāpēc tā izplatība pēc iespējas ir jāierobežo.

Ministrs sīkāk nekomentēja faktus par konstatētajiem gadījumiem, bet piebilda, ka eksperti gatavo detalizētu scenāriju, kā rīkoties, ja saslimstība ar lipīgo Covid-19 paveidu palielināsies.

 

Latvijā janvāra beigās tika atrasti Covid-19 jaunā Lielbritānijas paveida gadījumi, bet 15.martā Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra laboratorijā atklāts Covid-19 slimību izraisošā vīrusa Ugandas jeb A.23.1 paveids, kas lokāli izplatījies Liepājā.

Līdz šim Latvijā Dienvidāfrikas paveids nebija atklāts, lai gan tas bija izplatījies citās pasaules valstīs.

Covid-19 vakcīnas "Comirnaty" izstrādāji uzņēmumi "Pfizer" un "BioNTech" paziņoja, ka viņu vakcīna ir efektīva pret jaunā koronavīrusa Lielbritānijas un Dienvidāfrikas paveidiem.

Reklāma
Reklāma

 

Abu kompāniju paziņojumā vēstīts, ka "nelielās atšķirības", kas pamanītas testos, salīdzinot oriģinālo vīrusu ar jaunajiem paveidiem, "diezin vai novedīs pie ievērojamas vakcīnas efektivitātes samazināšanās".

Lai arī rezultāti rāda, ka nav nepieciešama jauna vakcīna pret jaunajiem paveidiem, "Pfizer" un "BioNTech" paziņoja, ka reaģēs, ja būs liecības, ka jaunie paveidi spēj uzveikt viņu pašreizējo vakcīnu.

Jaunais Covid-19 variants, kas sākotnēji tika konstatēts Lielbritānijā, šobrīd atklāts vismaz 70 valstīs. Dienvidāfrikas paveids, kurš tāpat kā Lielbritānijas paveids ir lipīgāks, atklāts 31 valstī.