Izmaiņas Neatliekamās palīdzības maksas pakalpojumu cenrādī

Otrdien, 13.oktobrī, Ministru kabinetā atbilstoši šā brīža faktiskajām izmaksām apstiprināts jaunais Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) maksas pakalpojumu cenrādis, kas pamatā attiecas uz iestādēm un uzņēmumiem, kuriem noteiktās situācijās nepieciešams piesaistīt dienesta medicīniskos resursus. 

NMPD publicitātes foto

FOTO: Mammamuntetiem.lv

NMPD publicitātes foto

NMPD uzsver - cenrādis neattiecas uz dienesta pamatfunkciju sniegt iedzīvotājiem neatliekamo medicīnisko palīdzību veselībai un dzīvībai kritiskās situācijās. Arī turpmāk izsaukumi pie pacientiem, kuriem ir nopietnas veselības problēmas un ir apdraudēta cilvēka dzīvība, ir bez maksas. 

Maksas pakalpojumu cenrādis pamatā attiecas uz iestādēm un uzņēmumiem, kuriem noteiktās situācijās nepieciešams piesaistīt dienesta medicīniskos resursus. Maksas pakalpojumi, ko NMPD sniedz iestādēm un uzņēmumiem, ir, piemēram, mediķu dežūras publiskajos pasākumos (koncertos, sporta sacensībās u.c.), plānveida medicīniskā transportēšana, pirmās palīdzības pasniedzēju apmācības u.c. 

 

Zvanītājs tiek informēts par samaksu jau izsaukuma pieteikšanas laikā, un viņš apstiprina pakalpojuma saņemšanu, savukārt izrakstītais rēķins tiek nosūtīts pa pastu. Saskaņā ar apstiprināto NMPD maksas pakalpojumu cenrādi par šādu pakalpojumu turpmāk būs jāmaksā 71,62 eiro līdzšinējo 62,20 eiro vietā.

 

Reklāma
Reklāma


Viens no maksas pakalpojumiem ir arī NMPD brigādes izsaukums situācijās, kad nav apdraudēta personas veselība vai dzīvība un medicīniskā palīdzība būtu jāsaņem, vēršoties pie ģimenes ārsta, dežūrārsta vai speciālista poliklīnikā. Ja situācija nav neatliekama, bet persona tomēr uzstāj uz brigādes nosūtīšanu, tad dienests izsaukumu var veikt tikai kā maksas pakalpojumu un tikai tad, ja to pieļauj operatīvā situācija. Diennaktī kā maksas pakalpojums tiek veikti 8-10 šādi izsaukumi. Zvanītājs tiek informēts par samaksu jau izsaukuma pieteikšanas laikā, un viņš apstiprina pakalpojuma saņemšanu, savukārt izrakstītais rēķins tiek nosūtīts pa pastu. Saskaņā ar apstiprināto NMPD maksas pakalpojumu cenrādi par šādu pakalpojumu turpmāk būs jāmaksā 71,62 eiro līdzšinējo 62,20 eiro vietā. Jaunais maksas pakalpojumu cenrādis stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Diemžēl var būt situācijas, kad zvanītājs ir apzināti maldinājis vai izjokojis dispečercentru un mediķi notikuma vietā konstatē nepatiesas informācijas sniegšanu. Piemēram, pa ārkārtas tālruni 113 minētas dzīvību apdraudošas spēcīgas asiņošanas vietā mediķi izsaukumā konstatē, ka cilvēks ar nazi iegriezis pirkstā un nepieciešams vien plāksteris vai arī – mediķi dodas uz bezsamaņu, bet atklājas, ka izsaucējam ir tikai galvassāpes pēc vētrainas ballītes. Arī šādā gadījumā NMPD var izrakstīt maksas pakalpojuma rēķinu par apzinātu ārkārtas dienesta maldināšanu. 

NMPD atgādina - uz ārkārtas tālruni ‘113’ jāzvana nekavējoties, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ja ir gūta smaga trauma vai ir stipra, dzīvību apdraudoša asiņošana, ja ir pēkšņa, dzīvību apdraudoša saslimšana (pēkšņas sāpes krūtīs, kas var liecināt par infarktu, vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu u.c.). 

Ņemot vērā uz ārkārtas tālruni ‘113’ saņemtos zvanus arī situācijās, kas nav neatliekamas, bet medicīniskā palīdzība vai padoms ir nepieciešams, NMPD aicina iedzīvotājus vienmēr savlaicīgi risināt radušās veselības problēmas, lai novērstu nopietnākas sekas savai veselībai. Vienkāršāku saslimšanu un nelielu traumu gadījumos vai saasinoties esošai slimībai, aicinām vienmēr vispirms sazināties ar savu ģimenes ārstu, vērsties pie dežūrārsta vai tuvākajā steidzamās medicīniskas palīdzības punktā, bet nakts stundās un brīvdienās konsultēties ar mediķiem pa Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.