No 1. marta var sākt iesniegt VID deklarācijas, lai atgūtu atmaksu par attaisnotajiem izdevumiem

No 1. marta Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iedzīvotāji var brīvprātīgi iesniegt gada ienākumu deklarāciju un atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par attaisnotajiem izdevumiem.  Pagājušā gadā līdz ar deklarācijas iesniegšanas starta šāvienu iedzīvotāju aktivitāte bija tik liela, ka VID elektroniskai deklarēšanās sistēmai radās darbības pārrāvumi. Bet VID neplāno investēt, lai šo situāciju novērstu, jo deklarācijas var iesniegt vairākus mēnešus, ziņo Latvijas radio. 

 

FOTO: Shutterstock.com

Pagājušajā gadā 1. martā pirmajās stundās VID elektroniskajā deklarēšanās sistēmā (EDS) mēģināja pievienoties uzreiz 30 000 lietotāju, tā lielo ažiotāžu ar deklarācijas iesniegšanu atminējās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme. Viņa arī norādīja, ka neviens nesaņems naudu ātrāk, ja iesniegs deklarāciju pirmajā stundā.

Jaunzeme stāstīja, ka 30% no visām deklarācijām apstrādā mākslīgais intelekts, un, ja tur ir  atpazīstami uzņēmumi, ārstniecības iestādes, sistēma to apstrādā ātri. Problēmas rodas neapzinīgo klientu dēļ, piemēram, ja čeka vietā pievieno fotogrāfiju, cilvēki dažreiz mēģina arī maldināt, bet mašīna to atpazīst, un nepieciešamības gadījumā deklarācijas izvērtē arī darbinieki. 

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu par attaisnotajiem izdevumiem var saņemt katrs, ja ir strādājis un maksājis iedzīvotāju ienākuma nodokli.  

Visgrūtāk ir ar pulciņiem, no pašvaldībām daudzveidība liela, un tas ir manuāls darbs - skatīties, kam ir licence, kam nav, jo pašvaldības mums diemžēl šo informāciju elektroniski nesniedz,” atzina Jaunzeme.  

Reklāma
Reklāma

Cilvēkiem ir dažādas metodes, kā viņi aizpilda deklarāciju. Ir iespēja deklarāciju aizpildīt visu gadu, izmantojot mobilo lietotni, kurā reģistrē čekus, bet, protams, ne visi to izmanto un vēl aizvien šo darbu veic ar vienu piegājienu – proti, brīdī, kad pilda gada ienākumu deklarāciju. Tāpat aptuveni 12% iedzīvotāju izvēlas deklarāciju aizpildīt papīra formātā, sūtot to pa pastu vai ierodoties klātienē VID. 

Tāpat VID vadītāja atgādināja, ka no 1.marta VID sāks pieņemt iedzīvotāju gada ienākumu deklarācijas par 2019.gadu. 

Vienlaikus Jaunzeme aicināja iedzīvotājus gada ienākumu deklarācijas iesniegt EDS un nemākt uz VID birojiem. "Nenāciet uz mūsu birojiem. Dienā mēs varam pieņem 1000 cilvēku un bieži gadās, kad jau plkst.14 visi numuriņi ir beigušies, jo fiziski vairāk klientu nav iespējams pieņemt," pauda Jaunzeme.
 

Visu rakstu var izlasīt portālā LSM.lv