Ne visi Rīgas bērnudārzi gatavi uzņemt bērnus ratiņkrēslā

Lai gan vecākiem ir tiesības izvēlēties dzīvesvietai tuvāko bērnudārzu, šādas iespējas nereti nav, ja bērns, piemēram, pārvietojas ratiņkrēslā. Uz papīra rakstīts, ka vairāki Rīgas bērnudārzi ir pielāgoti bērniem ar īpašām vajadzībām, taču praksē viss nebūt nav tik rožaini. Arī vienīgajā Rīgas bērnudārzā, kur akreditēta speciāla izglītības programma bērniem ar fiziskās attīstības traucējumiem, patiesībā iekļūšana būtu apgrūtinoša.

Karīna mikroblogošanas vietnē Twitter uzdeva jautājumu Rīgas mēram – vai pieejams saraksts ar bērnudārziem, kur pieteikt bērnu ratiņkrēslā. Ekrānuzņēmums no video.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Karīna mikroblogošanas vietnē "Twitter" uzdeva jautājumu Rīgas mēram – vai pieejams saraksts ar bērnudārziem, kur pieteikt bērnu ratiņkrēslā. Ekrānuzņēmums no video.

Karīna Pētersone, brīvprātīgi palīdzot bērnunamā, iepazinusies ar sešgadīgu bērnu ratiņkrēslā. Redzot bērna intelektuālās spējas, kopā ar domubiedriem noskaidrojusi, ka vienīgais iemesls, kāpēc bērns neapgūst obligāto pirmsskolas izglītību bērnudārzā, bet gan mājas apmācībā, ir ratiņkrēsls. Taču šāda apmācību sistēma ir būtiski ietekmējusi viņa zināšanas un prasmes.

Viņa kopā ar vairākiem domubiedriem apņēmusies palīdzēt šim bērnam iegūt izglītību. Karīna uzskata, ka bērna intelektuālais potenciāls viņam ļaus studēt augstskolā un nākotnē pašam sevi nodrošināt, nevis nokļūt pansionātā un iztikt no pabalsta. Taču tas varētu notikt tikai tad, ja bērna attīstību neatstās novārtā. 

 

Tāpēc Karīna mikroblogošanas vietnē "Twitter" uzdeva jautājumu Rīgas mēram – vai pieejams saraksts ar bērnudārziem, kur pieteikt bērnu ratiņkrēslā. Nesaņemot atbildi, pēc vairākām dienām Karīna prasīja vēlreiz un pēc kāda laika no Rīgas domes oficiālā konta saņēma formālu atbildi, ka vairākas pirmsskolas izglītības iestādes aprīkotas, lai tajās var iekļūt bērni ratiņkrēslos, taču, lai šie bērni tos apmeklētu, nepieciešams licencēt speciāli izglītības programmu. 

Rīgas pašvaldībā ir tikai viens bērnudārzs, kurā ir akreditēta speciāla izglītības programma bērniem ar fiziskās attīstības traucējumiem, taču astoņu gadu laikā, kopš bērnudārzu "Kadiķītis" vada Līga Zoltnere, mācībām nav pieteikts neviens bērns, kurš pārvietojas ratiņkrēslā.

Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) norāda, ka bērnu var pieteikt jebkurā izglītības iestādē un pašvaldībai tālāk jāpalīdz risināt jautājumu par visām pusēm izdevīgāko variantu. 

Bērnudārza vadītāja norāda, ka īpašajā grupiņā mācās 15 bērni ar viegliem fiziskās attīstības traucējumiem, piemēram, plakano pēdu. Lai bērnudārzs uzņemtu bērnu ratiņkrēslā, tajā būtu nepieciešami nopietni vides uzlabojumi, piemēram, bērna nokļūšanai ēdināšanas korpusā.

Reklāma
Reklāma

Rīgas domes kontā "Twitter" rakstītā atbilde Karīnai ir tikai daļa no patiesības. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) norāda, ka bērnu var pieteikt jebkurā izglītības iestādē un pašvaldībai tālāk jāpalīdz risināt jautājumu par visām pusēm izdevīgāko variantu. 

 

Rīgas domes Pirmsskolu nodaļas vadītāja vecākiem vai bērna likumīgajiem pārstāvjiem iesaka divus variantus – pieteikt bērnu elektroniskajā rindā un, rindai pienākot, informēt iestādes vadītāju par bērna īpašajām vajadzībām, vai arī vispirms vērsties Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā.

Avots: www.lsm.lv