Aizdomās par zaļās mušmires apēšanu sievieti ar bērniem nogādā slimnīcā

Pagājušajā nedēļā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikā pēc palīdzības vērsās sieviete, kurai bija aizdomas, ka kopā ar bērniem lietojusi uzturā zaļo mušmiri, kas ir indīgākā sēne pasaulē. 

FOTO: Shutterstock.com

Sēne izskatās ļoti līdzīga ēdamām sēnēm, bet tās sajaukt ir ārkārtīgi bīstami

Tā kā apdraudētas bija trīs cilvēku dzīvības, ārsti rīkojās ļoti operatīvi, piesaistot gan Latvijas Dabas muzeja, gan Tiesu toksikoloģijas laboratorijas ekspertus. Aizdomas neapstiprinājās, taču šī viltus trauksme apliecināja dažādu institūciju speciālistu spēju operatīvi sadarboties bīstamās un neierastās situācijās.
 
Sieviete stāstīja, ka pirmo reizi mežā lasījusi čigānietes, taču jau pēc to lietošanas uzturā, internetā skatoties sēņu bildes, radušās aizdomas, ka tomēr varētu būt salasījusi arī zaļās mušmires. Bažās par savu un bērnu dzīvību sieviete vērsās pēc palīdzības pie mediķiem. Abas nepilngadīgās meitas ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta transportu tika nogādātas Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, bet sieviete nonāca Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā.

Pirmie saindēšanās simptomi var parādīties 12 līdz 24 stundas pēc zaļās mušmires lietošanas uzturā

 

„Toksiskās vielas, ko satur zaļā mušmire, izraisa neatgriezeniskus aknu un nieru bojājumus, un šo sēņu lietošana uzturā neārstējoties vairāk nekā 60 procentos gadījumu beidzas ar nāvi. Ierodoties slimnīcā, sievietei nebija simptomu, kas liecinātu par saindēšanos, taču tas neļāva atviegloti uzelpot, jo pirmie saindēšanās simptomi var parādīties 12 līdz 24 stundas pēc zaļās mušmires lietošanas uzturā,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas toksikologs Roberts Stašinskis.

Lai pēc iespējas ātrāk noskaidrotu, vai sievietes aizdomas ir pamatotas, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas toksikologi vērsās pēc palīdzības Dabas muzejā un Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra Tiesu toksikoloģijas laboratorijā. Dabas muzeja mikologi jeb sēņu speciālisti rūpīgi pārskatīja gan ģimenes ēsto sēņu zupu, gan sēņu atliekas, kas palikušas pēc to tīrīšanas, kā arī ātri sarūpēja un nosūtīja uz Tiesu toksikoloģijas laboratoriju zaļās mušmires paraugu, kas bija nepieciešams toksikoloģiskās analīzes veikšanai. 

Reklāma
Reklāma

Dabas muzeja pārstāvji drīz vien deva ziņu, ka neko aizdomīgu nav atraduši. Pēc dažām stundām bija gatavi arī toksikoloģiskās analīzes rezultāti, kas vēstīja to pašu. Par laimi, šajā gadījumā aizdomas par zaļās mušmires lietošanu uzturā neapstiprinājās un ģimene tika cauri vien ar nepatīkamām emocijām un kuņģa skalošanu, taču vairāku institūciju speciālistu operatīvas sadarbības rezultātā ģimene dažu stundu laikā ieguva sirdsmieru, ka viņu veselībai briesmas nedraud.

„Šāda sadarbība notika pirmo reizi. Gribu teikt lielu paldies gan Dabas muzeja speciālistiem, gan Tiesu toksikoloģijas laboratorijas ekspertiem par atsaucību un ātro reakciju,” saka toksikologs Roberts Stašinskis. 

Šomēnes Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikā palīdzība sniegta trīs pacientiem, kuri saindējušies ar sēnēm. Rīgas Austrumu slimnīcas ārsti aicina nelietot uzturā sēnes, ko labi nepazīsti.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnika ir vienīgā klīnika Latvijā, kura specializējusies akūtu toksikoloģisku un sepses pacientu ārstēšanā, sniedzot palīdzību 24 stundas diennaktī.