Cilvēkiem ratiņkrēslos un vecākiem ar bērniem ratiņos pieejamākās pilsētas Kurzemē – Saldus un Liepāja

Noslēdzot vērienīgāko invalīdiem un vecākiem ar bērniem ratiņos “draudzīgu” vietu apsekošanu Latvijas reģionos, Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” un biedrība “Babyroom” pārbaudīja vairāk nekā 2800 sabiedrisku vietu un infrastruktūras objektu Kurzemē. No tiem tikai 142 objektus eksperti atzinuši par pieejamiem un “draudzīgiem” cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, kā arī vecākiem ar bērniem ratiņos. Vienlaikus secināts, ka Kurzemē ir ievērojami vairāk nepieejamu valsts un pašvaldības iestāžu nekā citos Latvijas reģionos.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

„Kurzemes reģions vides pieejamības ziņā ir kontrastiem bagāts – līdzās modernām jaunbūvēm, kuras būvējot nav padomāts par to pieejamību ne cilvēkiem ratiņkrēslos, ne jaunajiem vecākiem ar bērniem ratiņos, pārbaudījām arī daudzas vēsturiskas ēkas, kas, par spīti būvniecības ierobežojumiem un kultūras pieminekļa statusam, renovējot padarītas “draudzīgas” gan vecākiem ar maziem bērniem, gan cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Kā lielisku piemēru varu minēt Skrundas muižu, kurā var gan ērti iekļūt, gan pārvietoties - ir nodrošināts elektriskais pacēlājs, lifts, ērtas un pieejamas labierīcības, kā arī atsevišķa bērnu istaba, bērnu pārtinamie galdiņi un speciāli krēsliņi mazajiem restorāna apmeklētājiem,” stāsta Tālis Bērziņš, “Mapeirons” projektu koordinators.

 

Vērtējot Kurzemes sabiedrisko vietu pieejamību jaunajiem vecākiem, “Mapeirons” eksperti norāda, ka daudzviet par ģimenēm ar bērniem ticis pilnībā aizmirsts. „Diemžēl jāsaka, ka Kuldīga ir viena no tām pilsētām, kurā jaunajiem vecākiem ir ļoti grūti. Par pirmskara apbūves standartu pieņemtie daži pakāpieni krietni apgrūtina iekļūšanu daudzās ēkās, ja pārvietojies kopā ar mazuli ratiņos. Protams, līdzās ne tik “draudzīgām” vietām, jāmin arī daudzi ģimenēm piemēroti objekti, piemēram, Pūres šokolādes muzeja terase, Ventspils jaunrades nams, kafejnīcas “Dolce Vita” Ventspilī, “Magdalena” un “Arabica” Saldū un citi, kuru īpašnieki domājuši par jaunajiem vecākiem un viņu atvasēm,” atzīmē trīs bērnu māmiņa Laura Bluša, biedrības “Babyroom” pārstāve, norādot, ka apsekotos, ģimenēm ”draudzīgos” objektus turpmāk varēs atpazīt pēc “ģimenei draudzīgas vietas” uzlīmes, ko kā kvalitātes zīmi piešķīrusi biedrība “Babyroom”.

 

Lai arī Kurzemē vēl arvien daļa ēku un infrastruktūras objektu cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem un vecākiem ar bērniem ratiņos ir nepieejami un “nedraudzīgi”, “Mapeirons” eksperti norāda, ka izbūvējot un labiekārtojot publisko telpu, pieejamo objektu skaits arvien palielinās. „Pēc ielu remonta, piemēram, Saldus pilsēta ir palikusi daudz “draudzīgāka” gan cilvēkiem ar invaliditāti, gan jaunajiem vecākiem – remontējot pilsētas ielas, izveidotas arī piemērotas uzbrauktuves, kas daudzviet aizstāj kāpnes. Mūs patīkami pārsteidza arī Liepāja – pilsētā ir daudz vietu, kas ir pieejamas tieši cilvēkiem ar redzes invaliditāti. Labs piemērs ir Liepājas pludmale, uz kuru ved ne tikai atbilstoša nobrauktuve un ir izvietotas pieejamas ģērbtuves un labierīcības, bet peldētājus par pārāk lielu attālumu no krasta brīdina audio bojas, kas īpaši svarīgi tiem peldētājiem, kas ir vājredzīgi,” komentē T. Bērziņš.

Reklāma
Reklāma

 

“Mapeirons” eksperti Kurzemē pavadīja četras dienas, ar auto nomas un līzinga uzņēmuma “Sixt” automašīnām apsekojot sabiedriskas vietas un infrastruktūras objektus reģiona lielākajās pilsētās un novadu centros – Ventspilī, Liepājā, Saldū, Kuldīgā, Tukumā, Talsos, Brocēnos, Engurē, Ezerē, Priekulē, Skrundā, kā arī citās apdzīvotās vietās. Izvērtējot dažādu sabiedrisko pieejamību, “draudzīgākie” objekti tika pievienoti aplikācijas “Mapeirons” virtuālajai kartei. 

 

“Mapeirons” ir pirmā vides pieejamības aplikācija Latvijā, kurā tiks apkopotas cilvēkiem ratiņkrēslos un vecākiem ar bērniem ratiņos pieejamas vietas. Mobilā aplikācija būs pieejama augusta beigās latviešu, angļu, krievu, spāņu un kataloniešu valodās gan Android, gan iOS lietotājiem. Vides pieejamības apsekošana visā Latvijā tiek veikta ar VAS “Latvijas dzelzceļš”, uzņēmumu “Rimi Latvia”, „Ecolines” un “Sixt” atbalstu.