LU biologi no augiem un sēnēm izstrādājuši aktīvās vielas pretnovecošanās kosmētikai

Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas fakultātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas katedras un Bioanalītisko un biodozimetrijas metožu laboratorijā pētnieki izpētījuši jaunas, kosmētikas produktos izmantojamas dabīgas izcelsmes aktīvās vielas un to kombinācijas, galvenokārt augu un sēņu polisaharīdus un glikoproteīnus (no cukuriem un proteīniem veidotas molekulas), kuru savienojumi izmantojami ādas pretnovecošanās kosmētikas produktos.

LU pētnieki augos un sēnēs atraduši tādas aktīvās vielas, kuru savienojumi izmantojami ādas pretnovecošanās kosmētikas produktos.

FOTO: Mārtiņš Garais, http://garais.lv/

LU pētnieki augos un sēnēs atraduši tādas aktīvās vielas, kuru savienojumi izmantojami ādas pretnovecošanās kosmētikas produktos.

 

 

Aktuālie tirgus pētījumi liecina, ka tieši ādas pretnovecošanās kosmētika aizņem lielu higiēnas preču tirgus daļu. Nozarei arī turpmāk prognozējama izaugsme, līdz ar to aug pieprasījums arī pēc jaunām, efektīvākām dabīgas izcelsmes kosmētikas aktīvajām vielām, portāls mammamuntetiem.lv uzzināja LU.

 

Novecošanos ietekmē apkārtējā vide:

- ultravioletais starojums;

- piesārņojums;

- nekvalitatīva pārtika;

- smēķēšana;

- arī paša organisma iekšējie procesi, tostarp ģenētiski noteiktā organisma novecošanās.

 

Katru no šiem novecošanās mehānismiem iespējams pētīt, raksturot un ietekmēt, tostarp arī kosmētikas produktus iespējams izstrādāt, lai tie iedarbotos uz specifiskiem ādas novecošanās mehānismiem. Kosmētika var būt efektīva tikai tad, ja mērķēta konkrētu problēmu risināšanai.

 

No sēnēm un augiem iegūtās aktīvās vielas LU Bioloģijas fakultātes zinātnieki pēta jau vairākus gadus. Projekta realizācijas laikā kopš 2010.gada decembra ir izstrādātas un pilnveidotas ne tikai šo dabīgas izcelsmes aktīvo vielu izdalīšanas un raksturošanas metodes, bet izveidotas un optimizētas in vitro testsistēmas aktīvo vielu pretnovecošanās iedarbības novērtēšanai, ko arī turpmāk varēs izmantot kosmētikas ražotāji.

Reklāma
Reklāma

 

Laboratorijas testos izmantotie ekstrakti spēj nomākt iekaisuma procesus, stimulēt kolagēna, elastīna un citu ādas audiem svarīgu proteīnu sintēzi un veicināt šūnu dalīšanos...

 

Šūnu testsistēmas pielāgotas, lai tās būtu ātri un efektīvi izmantojamas arī specifiskām kosmētikas aktīvo vielu testēšanas vajadzībām. Dažādās testsistēmās analizēta aktīvo vielu ietekme atšķirīgiem ādas novecošanās mehānismiem.

 

Laboratorijas testos izmantotie ekstrakti "in vitro" ir uzrādījuši antimikrobiālas īpašības, antioksidatīvu iedarbību cilvēka dermas šūnu kultūrās, kā arī spēju nomākt iekaisuma procesus, stimulēt kolagēna, elastīna un citu ādas audiem svarīgu proteīnu sintēzi un veicināt šūnu dalīšanos. Šādas aktīvo vielu īpašības ir būtiskas ādas reģenerācijas procesa nodrošināšanai un novecošanās aizkavēšanai.

 

Pamatojoties uz laboratorijas testos iegūtajiem datiem par aktīvo vielu efektivitāti, projekta gaitā izstrādātās kosmētikas receptūras - atjaunojoši sejas krēmi. Svarīgi, ka tie jau pašlaik dermatologa uzraudzībā tiek pārbaudīti arī testos in vivo – piesaistot brīvprātīgos.

 

Testu rezultāti liecina par projektā iegūto un testēto aktīvo vielu augsto potenciālu izmantošanai anti-ageing kosmētikā. Izstrādātās testēšanas sistēmas ir būtisks priekšnoteikums turpmākai veiksmīgai kosmētikas aktīvo vielu un gatavo kompozīciju drošības un efektivitātes testēšanai. Šādu testsistēmu pieejamība ir būtiska vietējiem kosmētikas un higiēnas preču ražotājiem un paredzams, ka veicinās jaunu kosmētikas aktīvo vielu izstrādi.

 

Projekta rezultāti prezentēti vairākās starptautiskās konferencēs, kā arī apkopoti sešās starptautiski citētās zinātniskās publikācijās. Iesniegti divi starptautiskie un viens Latvijas patents, lai nostiprinātu intelektuālā īpašuma tiesības gan attiecībā uz kosmētikas aktīvajām vielām, gan to novērtēšanas in vitro testsistēmām.

 

Projekta "Profilaktisku ādas atjaunināšanos veicinošu polisaharīdu un glikoproteīnu preparātu ieguve no augiem un sēnēm, to izmantošana higiēnas un kosmētikas receptūru izstrādei" kopējās īstenošanas attiecināmās izmaksas ir 297 155 lati, no kuriem 92,5% tiek finansētas no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem. Visā projekta realizācijas laikā tā īstenošanā iesaistījās 16 LU zinātnieki, no tiem seši ar doktora zinātnisko grādu. Projekta īstenošanas ilgums ir 36 mēneši.