Pieprasa labklājības ministres demisiju bērnu grāmatas dēļ

Šodien 54 nevalstiskās organizācijas valsts augstākajām amatpersonām iesniegušas protesta vēstuli par Labklājības ministrijas (LM) atbalstītu "dzimumu identitāti graujošu" un "tendenciozu" bērnu grāmatu izplatīšanu, kurā pieprasa labklājības ministres Ilzes Viņķeles demisiju.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Labklājības ministrija portālu mammamuntetiem.lv informē, ka bagātīgi ilustrētās grāmatas „Diena, kad Kārlis bija Karlīna” un „Diena, kad Rūta bija Rihards” paredzētas pirmsskolas vecuma bērniem lasīšanai bērnudārzā. To mērķis ir veicināt diskusijas bērnu vidū par zēnu un meiteņu lomām, priekšstatiem un gaidām.

Kopīga grāmatas lasīšana pirmsskolniekiem palīdzēs veidot viedokli, atbildot uz dažādiem ar dzimumu līdztiesību saistītiem jautājumiem, piemēram, vai meitenēm spēlēt futbolu ir pieņemami? Vai puišiem, kuri vēlētos paspēlēties ar lellēm, par to būtu jākautrējas? Vai visām meitenēm patīk rozā drēbes, bet puikām – tumšas?

 

Savukārt nevalstiskās organizācijas pieprasa nekavējoties aizliegt grāmatu "Diena, kad Kārlis bija Karlīna" un "Diena, kad Rūta bija Rihards" izplatīšanu un pasniegšanu bērniem, kā arī metodisko materiālu pedagogiem "Bērnudārzi, kuros ir vieta PepijPrinčiem un PirātPrincesēm". 

Organizācijas aicina saukt pie atbildības visas amatpersonas, kuras piedalījušās šī "prettiesiskā" materiāla sagatavošanā un izplatīšanā. 

 

Grāmatas "Diena, kad Rūta bija Rihards" vāks.

 

Nevalstiskās organizācijas ir pārsteigtas gan par faktu, ka LM ir piekritusi šo grāmatu tulkošanai un izplatīšanai, gan arī par to, ka sabiedrība nav bijusi iesaistīta šajā procesā. 

Organizāciju pārstāve norāda, ka jebkuram mācību materiālam, pirms tas tiek izplatīts vai ieviests izglītības iestādēs, ir jābūt pieejamam un jānodrošina caurskatāms, sabiedrības interesēm atbilstošs akceptēšanas process, nemaz nerunājot par saturu, kas šajā gadījumā nav darīts. Par to, ka vecāki ir šokēti, liecina komentāri pie informācijas par šīm grāmatām interneta portālos, kā arī organizāciju aptaujātie vecāki. 

"Mēs uzskatām, ka šo grāmatu publicēšana un izplatīšana pārkāpj Latvijas tiesību aktus un apdraud valsts pamatus - ģimeni kā īpašo sievietes un vīrieša savienību, kā arī bērna tiesības uz savu tradicionālo un garīgajās vērtībās skaidri balstīto identitāti. Satversmes 110.pants nosaka, ka valsts aizsargā un atbalsta laulību - savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības," teikts protesta vēstulē. 

 

Ģimenes portāls mammamuntetiem.lv vecākus un pedagogus aicina iepazīties ar jauno grāmatu saturu, lai veidotu savu viedokli; grāmatas elektroniski pieejamas ŠEIT.

 

Organizāciju sašutumu izraisījis arī LM ieteikums: "Lai sekmīgi strādātu ar bērnu grāmatām, ir izdots metodiskais materiāls pedagogiem "Pirmsskolas, kurās ir vieta PepijPrinčiem un PirātPrincesēm". Tajā pirmsskolas speciālisti atradīs iedvesmu, kā atteikties no iesīkstējušajiem priekšstatiem par meiteņu un zēnu spējām, prasmēm, dzimumam piedienīgu uzvedību." 

"Tātad pati LM apgalvo, ka pašlaik eksistē iesīkstējuši priekšstati! Jājautā, kas ir devis LM tiesības šādi apvainot visu Latvijas sabiedrību," vaicā nevalstiskās organizācijas. 

 

Labklājības minstre Ilze Viņķele. Foto: Mārcis Baltskars, speciāli mammamuntetiem.lv

 

Vēstules autori uzsver, ka dzimumu atšķirības - gan fiziskās, gan emocionālās - ir pavisam dabīga un pašsaprotama lieta. Sabiedrībai ir vajadzīgas meitenes, kuras apzinās savu sievišķību un skaistumu, kuras saprot sievietes un mātes funkcijas un lomu. Bet zēniem ir jāattīsta vīrišķība, atbildība par ģimeni un drosme aizsargāt savu valsti. 

 

Grāmatās meitene tiek nosaukta puikas vārdā un puika meitenes vārdā - Rūtu sauc par Rihardu, Kārli - par Karlīnu. "Te pat vairs nav runa par dzimumu līdztiesību, bet gan par dzimumu maiņu! Tādējādi bērnos tiek nevis nostiprināta no dzimšanas dotā dabiskā dzimuma identitāte, bet apzināti radot dzimumu jucekli, tā tiek grauta, veidojot situāciju mākslīgai citas orientācijas iegūšanai. Un ņemot vērā jau vairākus gadus ilgstošo dažu organizāciju pūliņus Latvijas sabiedrībā legalizēt un popularizēt homoseksuālas noslieces, ir nepārprotami, ka nu ar šo ārzemju grāmatiņu palīdzību tiek mēģināts jau bērnos radīt labvēlīgu vidi šīs orientācijas izplatībai," norāda vēstules autori. 

Reklāma
Reklāma

 

Viņi atzīst, ka ir jāatbalsta jaunrade un jāļauj bērniem izpausties, tomēr nedrīkst mērķtiecīgi veidot bērnu attieksmi, ka ir normāli meitenei būt vīrišķīgai un puisim būt sievišķīgam. Viens no veiksmīgu topošo ģimeņu pamatiem ir puišu un meiteņu atšķirīgās identitātes absolūta neaizskaramība. 


Mēs vēlamies redzēt mūsu tautā veiksmīgas un kuplas ģimenes, kuras veido vīrišķīgi, atbildīgi vīri un sievišķīgas sievietes.

Turklāt grāmatām pievienots metodiskais materiāls, kura 27.lappusē pavisam skaidri pateikts, ka šī metodiskā materiāla mērķis ir panākt, lai bērnu dzimumam nav izšķirošas nozīmes. "Nav vienas galīgās patiesības par to, kādiem jābūt zēniem un kādām - meitenēm. Šādu patiesību ir daudz, un tās ir mainīgas," pausts materiālā. 

 

"Šāds apgalvojums neatbilst dabas likumiem par vīrišķību un sievišķību, kā arī ir klajā pretrunā ar Latvijas sabiedrības interesēm. Mēs vēlamies redzēt mūsu tautā veiksmīgas un kuplas ģimenes, kuras veido vīrišķīgi, atbildīgi vīri un sievišķīgas sievietes. Šādi pasākumi rada sabiedrības šķelšanos un ir pretrunā ar demokrātiju," teikts vēstulē. 

 

Organizācijas norāda, ka ar labklājības ministri Viņķeli ir notikušas diskusijas, kurās tika vērsta uzmanība uz tradicionālu ģimeņu stiprināšanas kritisko nepieciešamību, uz nepieciešamajiem pasākumiem demogrāfijas krīzes pārvarēšanā, uz to, ka nepieciešams valstisks atbalsts laulību skaita palielināšanai un tamlīdzīgi. Tomēr tagad organizācijas ir pārsteigtas par šīm grāmatām, kas savā būtībā grauj ģimenes institūtu. 

 

Organizācijas atgādina, ka Latvijas Televīzijas (LTV1) raidījumā "Sastrēgumstunda" šī gada 29.augustā ministre atzina, ka valstij nav jāveicina laulību skaita pieaugums, jo tā būšot diskriminācija pret kopā dzīvojošiem pāriem un nepilnām ģimenēm, kas ir pretruna ar LM nolikumu, kur teikts, ka LM veicina bērniem un ģimenei labvēlīgas vides veidošanos valstī. 

 

Pie tam ministre kā labu dzimumu līdztiesības piemēru raidījumā minēja Zviedriju, lai gan statistika rāda, ka Zviedrijā ir ļoti augsts pašnāvību skaits, kā arī milzīgs antidepresantu lietotāju skaits, Zviedrijā ir vairāk nekā 40 000 bērnu, kam vecāki vai viens no vecākiem ir homoseksuāli. "Tādējādi top skaidrs, ka ministrei nav saprotamas elementāras pamatlietas par ģimeni un laulību kā valsts balstiem, kā arī neinteresē Latvijas tautas labklājība, bērnu tiesības un sabiedrības intereses," teikts protesta vēstulē. 

 

 

Protesta vēstuli parakstījušas asociācija "Ģimene", kurā apvienojušās 20 sabiedriskās organizācijas, Jāņa Čakstes demokrātijas un ilgtspējīgas attīstības fonds, Latvijas Ordeņu brālība, Latvijas Pedagogu dome, Latvijas Kristīgo skolotāju asociācija, fonds "Moral Revolution", biedrība "Krīzes grūtniecības centrs", Latvijas Evaņģēliskā alianse, kas apvieno 27 organizācijas, kā arī "Luterāņi dzīvībai". 

Protesta vēstule nosūtīta Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V), Saeimas Prezidijam, tiesībsargam Jurim Jansonam, tieslietu ministram Jānim Bordānam (VL-TB/LNNK), Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai. 

Kā ziņots, gan grāmatas bērniem, gan metodiskais materiāls pedagogiem adaptēts Latvijas situācijai no dāņu valodas. Grāmatu oriģināls tapis Dānijas līdztiesības ministres uzdevumā, savukārt grāmatas Latvijā adaptējusi un izdevusi darba grupa LM un Ziemeļvalstu Ministru padomes (ZMP) kopīgā projektā. 

 

Projekta kopējās izmaksas ir 6430 lati. Katra grāmata ir izdota 500 eksemplāros un pieejama elektroniskā formātā LM mājaslapā www.lm.gov.lv


Avots: www.kasjauns.lv