Sausās acs sindroms kļūst "jaunāks". Ko darīt, iesaka speciālisti

Acu labsajūtu nelabvēlīgi ietekmē ilgstošā redzes piepūle, ar ko šobrīd ikdienu saskaras iedzīvotāji, īpaši daudz laika pavadot pie lielākiem un mazākiem ekrāniem. Tieši asaras ir ļoti svarīgs elements acu veselībai. Lai acis justos komfortabli, būtisks ir gan asaru daudzums, gan kvalitāte.

FOTO: Publicitātes foto

Ja acis ir nogurušas, grauž un asaro, ir vērts aizdomāties, vai pie vainas nav sausās acs sindroms.

Acu labsajūtu nelabvēlīgi ietekmē ilgstoša redzes piepūle un arī organisma novecošanās procesi. Kad sajūtas acīs izraisa diskomfortu, iespējams, ir samazinājusies asaru sekrēcija vai to saturs ir ķīmiski nepilnvērtīgs. Vairāk par asarām un acu labsajūtu stāsta oftalmoloģe Veselības centru apvienībā Jana Šumane un „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.


Cik kvalitatīvas ir tavas asaras?

Asaru izdalīšanos nodrošina plakstiņos esošie dziedzeri, kas pastāvīgi mitrina acis un aizsargā tās no izžūšanas, veidojot asaru aizsargplēvīti. 

Asaru plēvīte, kas klāj aci, mēdz izžūt. 

Tas lielākoties saistīts ar to, ka cilvēki arvien intensīvāk lieto datoru, mobilo telefonu, ilgstoši koncentrējot skatienu vienā leņķī un tādējādi reti mirkšķinot acis. 

Tā rezultātā acis tiek sliktāk pabarotas, asaras kļūst nekvalitatīvākas, iztvaiko. Pacientus, kuri sūdzas par graušanu, dedzināšanu un/vai sausuma sajūtu acīs, apsārtumu, acu asarošanu un pārejošu redzes miglošanos, redzes pasliktināšanos, iespējams, skārusi mūsdienās tik ļoti izplatītā problēma – sausās acs sindroms. 

Sausās acs sindromu var veicināt arī sauss iekštelpu gaiss un gaisa kondicionēšana, dūmi, tostarp cigarešu, smogs un putekļi, vējš, arī dažādas acu slimības, nesen veiktas acu operācijas, tostarp lāzera redzes korekcija, hroniskas slimības, ilgstoša atsevišķu medikamentu (asinsspiedienu pazeminošu, pretiekaisuma/pretsāpju līdzekļu, antidepresantu, miega zāļu, antibiotiku, hormonālās kontracepcijas līdzekļu u. c.) lietošana – par dažādu faktoru ietekmi uz asaru kvalitāti papildina „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone. 

Tāpat problēmas iemesls var būt kontaktlēcu valkāšana (jo lēca ir svešķermenis, kas var izraisīt diskomfortu), kā arī pilieni glaukomas un citu acu slimību ārstēšanai. 

Tas nozīmē, ka riska grupā ir gan vecāka gadagājuma cilvēki, gan visi pacienti ar glaukomu un dažādām hroniskām slimībām, gan tie, kuri ikdienā ilgstoši lieto datoru un dažādas viedierīces, gan jaunās māmiņas (hormonu svārstību dēļ), tāpat arī bērni un jaunieši, kuri telefonā sēž nekontrolēti ilgi. „Agrāk sausās acs sindromu konstatēja tikai pēc 40 gadu vecuma vai vēlāk, bet tagad tas skar cilvēkus visās vecuma grupās un diemžēl arī skolas vecuma bērnus,” norāda oftalmoloģe Jana Šumane.

Reklāma
Reklāma


Metode asaru izmeklēšanai 

„Līdz šim sausās acs sindroma diagnostikai izmantoja Širmera testu, kas ļāva noteikt diagnozi ar 20–30% precizitāti, bet tagad izmantojam jaunākas asaras osmolaritātes izmeklēšanas metodes ar īpaša aparāta palīdzību,” stāsta ārste. Šai procedūrai pietiek ar pavisam nelielu asaru lāsīti, ko paņem no pacienta acs ārējā kaktiņa. 

Osmolaritātes tests ļauj precīzi noteikt minerālvielu daudzumu asarās – ja sāļu līmenis ir paaugstināts, asaras ir nekvalitatīvas. 

Savukārt acu asaru aizsargplēvīti, kas sastāv no trim slāņiem (ārējais – lipīdu slānis, vidējais – ūdeņainais slānis (biezākā asaru plēvītes daļa) un iekšējais – mucīna slānis; tie strādā kopā, uzturot acu veselību un atvairot infekcijas) un kas acij nodrošina skaidru redzi, iespējams pārbaudīt ar speciālu ierīci – asaru plēvītes analizatoru. Tas izmēra gan lipīdu slāņa biezumu, gan asaru meniska tilpumu (asaru daudzumu starp mirkšķināšanas reizēm), gan mucīna slāņa deformācijas laiku, gan nefunkcionējošo Meiboma dziedzeru skaitu. Ja kāds no asaru aizsargplēvītes slāņiem nefunkcionē pareizi, tā kļūst nepilnvērtīga, un, nespējot laikus atjaunoties, veidojas sausās acs simptomi.

Lai atjaunotu kvalitatīvu asaru izdalīšanos, acu ārsts jeb oftalmologs nosaka atbilstošu terapiju. Tā prasa diezgan ilgu laiku – no dažiem mēnešiem līdz pat gadam, bet atsevišķos gadījumos ārstēšana nepieciešama pastāvīgi.


Sausās acs sindroma pazīmes

 • Sausas, saberzētas acis
 • Dedzināšanas sajūta, nieze
 • Asarošana, kas pastiprinās auksta, spēcīga vēja laikā, arī tvaikos un cigarešu dūmos
 • Acu apsārtums
 • Smilšu vai svešķermeņa sajūta acīs
 • Jutība pret gaismu
 • Nogurums/sāpes, strādājot ar datoru, lasot, skatoties televīziju, vadot auto
 • Pārejošas redzes asuma pārmaiņas jeb miglošanās
 • Diskomforts acīs vakaros un no rītiem


6 ieteikumi sausās acs sindroma profilaksei

 1. Pēc iespējas vairāk uzturieties dienas gaismā un svaigā gaisā.
 2. Palieliniet izdzertā šķidruma daudzumu.
 3. Strādājot pie datora, regulāri ievērojiet pārtraukumus, lai atpūtinātu acis un nomainītu skatpunktu/leņķi.
 4. Ja ilgstoši lietojat medikamentus, konsultējieties ar ārstu.
 5. Tiklīdz parādās diskomforta sajūta acīs, lietojiet acu pilienus (mākslīgās asaras), kas mitrina acis, pasargā no izžūšanas, mazina berzi starp radzeni un plakstiņiem.
 6. Ja, vairākas dienas acis mitrinot ar pilieniem, sūdzības tomēr saglabājas, konsultējieties ar oftalmologu.

Saistītie raksti